På lørdag skal hele Danmark tælle pindsvin
6.8.2024 06:15:00 CEST | WWF Verdensnaturfonden | Pressemeddelelse
For at hjælpe Danmarks pindsvin og sikre fortsatte levesteder til én af vores mest folkekære arter beder WWF Verdensnaturfonden og pindsvineforsker Sophie Lund Rasmussen om danskernes hjælp til at tælle pindsvin 10. august. Det er anden gang, pindsvinetællingen finder sted, og sidste år registrerede danskerne mere end 30.000 pindsvin i hele landet.

Over det meste af Europa er pindsvinet i tilbagegang og flere steder sågar truet. Det kan også være tilfældet i Danmark, hvor naturen er kraftigt reduceret, og pindsvinet derfor mangler levesteder.
For at blive klogere på pindsvinets tilstand og sætte ind de rette steder for at beskytte arten beder WWF Verdensnaturfonden danskerne om hjælp. Lørdag den 10. august skal danskerne derfor ud i haven, parken eller skoven og tælle pindsvin. Efterfølgende registrerer man resultaterne på danmarkspindsvin.dk og er på den måde med til at hjælpe én af vores mest folkekære dyrearter.
”Vi ved ikke ret meget om Danmarks pindsvin, men med hjælp fra danskerne kan vi blive klogere på deres udbredelse og målrette vores indsats for at beskytte dem. Pindsvinet er blot én af mange arter, der er presset, fordi vi har alt for lidt natur i Danmark. Derfor er det vores håb, at pindsvinetællingen kan gøre danskerne endnu mere opmærksomme på alle de fantastiske dyr, der lever i naturen, og som vi skal beskytte endnu bedre,” siger Line Gylling, der er biolog og chef for dansk natur i WWF Verdensnaturfonden.
Danmarks pindsvinetælling udføres i samarbejde med Sophie Lund Rasmussen, også kendt som Dr. Pindsvin. Data fra optællingen bruger hun i sin forskning til at blive klogere på pindsvin i Danmark.
”Baseret på mange års forskning er det min klare formodning, at pindsvinene er i tilbagegang i Danmark, men vi mangler data, som kan dokumentere det. Samtidig giver den vigtige viden fra pindsvinetællingen os mulighed for at sikre, at vi beskytter dem, hvor de har allermest brug for det,” siger pindsvineforskeren.
Hun understreger, at det er vigtigt at registrere både levende og døde pindsvin, men også at registrere, hvis man slet ikke ser nogen.
En folkekær art
Det er andet år i træk, at WWF Verdensnaturfonden beder danskerne hjælpe med at tælle pindsvin. Sidste år deltog titusindvis af danskere i tællingen og registrerede mere end 30.000 pindsvin på tværs af landet. Det store engagement vidner om, at arten har en helt særlig plads i danskernes hjerter.
Mens mange danskere har pindsvin i haven, opfordrer WWF Verdensnaturfonden og Dr. Pindsvin også til, at man tager ud i parker, på landet, eller i naturen, for at tælle pindsvin den 10. august. Ved sidste års pindsvinetælling blev langt de fleste pindsvin nemlig registret i byerne, men i år er håbet at få mere viden om pindsvin i områder af Danmark, der er mindre tætbefolket.
Nordea-fonden har i år valgt at støtte pindsvinetællingen, som udover at hjælpe pindsvinene også er med til at få danskerne engageret i vores natur.
”Den forskningsbaserede tilgang i pindsvinetællingen giver os vigtig viden om én af vores mest folkekære arter og bidrager samtidig til en større naturforståelse blandt danskerne og en fælles lyst til at passe på vores natur,” siger uddelingschef Christine Paludan-Müller fra Nordea-fonden.
Fonden har støttet Danmarks pindsvinetælling med 2,6 millioner kroner.
Gode råd til pindsvineoptællingen
- Pindsvin er nataktive dyr. Derfor er der størst chance for at se dem om aftenen, men pas på du ikke forstyrrer dem.
- Husk, at pindsvin er vilde dyr, og derfor bliver de nemt skræmt. Sørg for at være stille, og lad hunden blive inden døre.
- Man kan sagtens være med til at registrere pindsvin, selvom man ikke har en have. Gå en tur i kvarteret, i parken eller i skoven ved skumringstid.
- Du kan også kigge efter pindsvin i dagtimerne, hvor det f.eks. er lettere at få øje på trafikdræbte dyr. Undlad at forstyrre pindsvinene i deres reder og skjulesteder.
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkOm Sophie Lund Rasmussen
Sophie Lund Rasmussen (også kendt som Dr. Pindsvin) er uddannet biolog fra Københavns Universitet med speciale i naturbevarelse og dyreadfærd. Siden 2011 har hendes forskningsaktiviteter været fokuseret omkring pindsvin. Fra 2016 til 2019 lavede hun danmarkshistoriens første ph.d.-afhandling om pindsvin, på Syddansk Universitet og Naturama med forskningsprojektet 'Det Danske Pindsvineprojekt', som hun stadig leder.
Sophie Lund Rasmussen er i dag forsker ved Wildlife Conservation Research Unit (WildCRU) på Oxford Universitet og gæsteforsker på Institut for Kemi og Biovidenskab på Aalborg Universitet.
Om WWF Verdensnaturfonden
WWF har kontorer i 100 lande, over 8.500 medarbejdere og mere end 1.800 naturbevarelses- og beskyttelsesprojekter over hele verden.
Den danske afdeling af WWF – også kaldet Verdensnaturfonden – blev grundlagt i 1972 af H.K.H. Prins Henrik, og i dag er H.M. Dronning Mary protektor for fonden. WWF Verdensnaturfonden har projekter over hele verden og i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Plakatkonkurrence sætter spot på havnaturen i Sejerø Bugt2.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan du designe dit bud på en plakat, der viser havnaturen i Sejerøbugten – og ikke mindst, hvad den kan blive til i fremtiden. WWF Verdensnaturfonden står bag en plakatkonkurrence, der ved hjælp af kreative fortællinger skal gøre naturen under overfladen synlig for befolkningen.
Seabreak uddeler ny donation: 10 millioner til stenrev i Sejerø Bugt24.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
WWF Verdensnaturfonden modtager Seabreaks første donation til marin naturgenopretning, der går til at etablere stenrev i Sejerø Bugt. Revene er en vigtig opskalering af det samlede marine naturgenopretningsprojekt Sejerø Seascape, som WWF står bag sammen med en række partnere.
Tænketanken Hav og WWF planter ålegræs på Sejerø8.6.2026 10:54:33 CEST | Pressemeddelelse
Den 14. juni afholdes Tænketanken Havs årlige ålegræsudplantning i hele landet, og i år er der mulighed for at give havnaturen en hjælpende hånd på Sejerø, hvor WWF Verdensnaturfonden og Syddansk Universitet også deltager med familievenlige aktiviteter.
WWF roser regeringens plan for flere marine naturnationalparker: Her kan de ligge4.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regering vil udpege mindst fem nye naturnationalparker i de danske farvande. Det bliver mødt af ros fra WWF Verdensnaturfonden, der har kæmpet for flere marine naturnationalparker i årevis. Organisationen har flere bud på, hvor de næste fem naturnationalparker i havet kan placeres.
Danmarkshistoriens største marine naturgenopretningsprojekt skal bringe livet tilbage under overfladen i Det Sydfynske Øhav2.6.2026 08:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 150 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond bliver Danmarks største marine naturgenopretningsprojekt en realitet i Det Sydfynske Øhav. Bag projektet står UNESCO Global Geopark Det Sydfynske Øhav og WWF Verdensnaturfonden i samarbejde med de fire sydfynske kommuner Svendborg, Faaborg-Midtfyn, Langeland og Ærø samt Danmarks førende forskere inden for marin naturgenopretning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum