Netto bliver ny partner for Pan Idræt
Dagligvarekæden Netto har netop indgået et nyt partnerskab med Pan Idræt, som er landets største LGBTQ-medlemsforening med flere end 25 idrætsgrene. Partnerne ønsker sammen at styrke sociale idrætsfællesskaber og skabe en endnu mere inkluderende hverdag for medlemmer, medarbejdere og kunder.

Landets største dagligvarekæde ønsker fortsat at bidrage aktivt til at gøre en forskel for LGBTQ+-personer og har netop givet håndslag med Danmarks største LGBTQ-medlemsforening Pan Idræt med 2.000 medlemmer fordelt på mere end 25 forskellige idrætsgrene.
Samarbejdet vil bl.a. effektuere sig i Nettos deltagelse ved Rainbow Sports Square på Nytorv i København henover d. 14., 15., og 16. august. Derudover vil ugens Netto-avis være fokuseret om det nye partnerskab, hvori man vil finde udvalgte sortimenter og varer relateret til Pan Idræt og regnbueuniverset. Overskuddet herfra øremærkes til udvikling af det nye partnerskab.
”Som virksomhed og arbejdsplads ønsker vi at fastholde vores støtte til LGBTQ+ og retten til at være den man er og elske den eller dem, man ønsker. Derfor har det været vigtigt for os at finde en organisation med hvem, vi deler værdier og ambitioner for at gøre en reel forskel for alle, uanset seksualitet. Pan Idræt har skabt et miljø, hvor det ikke er medaljer og præstationer, der er i fokus, men et fantastisk fællesskab, og det glæder vi os til at blive en del af,” siger Christian Dahl, HR-direktør i Netto og fortsætter:
”Med afsæt i fællesskab og inklusion, som er nogle af Nettos grundværdier, ser vi frem til samarbejdet med Pan Idræt, hvor vi sammen skal skabe stærke sociale miljøer for medlemmer, medarbejder og kunder.
Hos Pan Idræt ser man frem til det nye partnerskab med Netto.
"I Pan Idræt er vi glade for partnerskabet med Netto, Danmarks største dagligvarekæde. For os er det vigtigste at styrke vores mangfoldige fællesskab og samtidig skabe plads til flere på den danske idrætscene. Vi tror på, at Netto kan bidrage positivt til den udvikling,” siger Christian Bigom, Forperson i Pan Idræt.
Netto bliver en af flere nye partnere for Pan Idræt, som også tæller bl.a. Danske Bank, Novo Nordisk, Matas og Mærsk.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder

Om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 59.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 12 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 2,1 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Netto og føtex med topplaceringer i international brand-analyse20.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Både føtex og Netto har opnået fornemme placeringer i en brand-undersøgelse, som sender de to dagligvarekæder på en henholdsvis stærk anden- og femteplads blandt danske brands.
Knækbrød, ymerdrys og panko: Salling Group lancerer nye produkter lavet af overskudsbrød20.5.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med fire nye produkter lavet af overskudsbrød tager Salling Group et nyt skridt i kampen mod madspild.
Bilka gør det enkelt at følge kriseråd16.5.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun omkring én ud af tre danskere har fulgt myndighedernes opfordring om at have et lille hjemmelager af mad og drikke, der kan række tre dage. Nu gør Bilka det lettere for kunderne at følge opfordringen ved at samle de anbefalede varer i en kasse, der let og hurtigt kan hentes færdigpakket i Bilka eller leveres hjemme på kundernes dørtrin.
Bilka sætter kurs mod eldreven hjemmelevering9.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye elbiler bliver nu en del af BilkaToGo Hjemmelevering, og rykker Salling Group tættere på klimamål.
Nu kan du få målt dit blodtryk i Netto6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 19 lancerer Hjernesagen og Salling Group et nyt skridt i arbejdet for at forbedre danskernes sundhed og forebygge stroke. Her vil man for første gang invitere kunderne i udvalgte Netto-butikker til gratis blodtryksmåling og en snak om farerne ved forhøjet blodtryk.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum