Vinder million i Lotto: “Vi kan godt lige presse en ekstra uge sydpå ind i kalenderen”
En sønderjysk mand var ikke i tvivl om, hvad pengene skulle bruges til, da hans faste kupon i Lotto pludselig gav et uventet afkast på en million kroner.

En mand fra Sønderjylland havde længe spillet med i Lotto via et PLUS-abonnement uden det store held, og det var egentlig ikke noget, han brugte meget tid til at tænke på – indtil for nylig:
”Det der Lotto er bare noget, der har kørt i mange år. Det er ikke noget, jeg har tænkt over. Hvis ikke den havde kørt, så havde jeg bare brugt de 70 kroner om ugen på noget andet,” fortæller en sønderjyske mand, og tilføjer:
“Og så lige pludselig, så… så var den der!”
I første omgang opdagede manden slet ikke, at han havde vundet – men så ville han lige tjekke bankkontoen kort før lønningsdag, og så fik han sig noget af en overraskelse.
“Jeg troede måske, at der stod 1.000 eller 4.000 kroner, men så måtte jeg altså lige kigge en ekstra gang. Jeg troede, der var noget galt!” fortæller manden, som gerne vil være anonym.
Konen troede også, at manden lavede fis med hende, men den var god nok: Kuponen, som var købt på et PLUS-abonnement, var blevet trukket ud som den heldige vinder af 1.000.000 kroner via Millionærchancen – den faste ekstratrækning, hvor der hver uge blandt alle spillede rækker findes to vindere af en million skattefri kroner.
Børnene først
Det første, parret gjorde, da de begge var blevet overbevist om, at de rent faktisk havde vundet, var at ringe til deres børn for at overbringe dem nyheden – og selvfølgelig også for at overføre nogle kontante gaver.
“De blev hylet helt ud af den. Det var meget rørende,” fortæller manden, som ved, hvad han først og fremmest vil bruge pengene på, når der nu er brugt en bid af gevinsten på arveforskud og afbetaling af lån.
”Det er nu ikke fordi, vi har de helt store drømme. Vi har det jo godt nok, så der er ikke det store i kalenderen. Men der bliver jo nok alligevel plads til lidt mere ferie fremover. En ekstra tur om året, måske. Jeg tror godt liiige, vi kan presse en ekstra uge sydpå ind i kalenderen,” siger han.
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner.
Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kroner.
Om Millionærchancen
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti – i september 2023 omdøbt til Millionærchancen - som betyder, at der fast hver lørdag bliver trukket lod om to gange 1.000.000 kroner blandt alle ugens spillede rækker.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Jyderne løber med alle Danske Spils millioner - her er kuponerne købt20.10.2025 09:49:24 CEST | Pressemeddelelse
Hele fem danskere blev millionærer på Danske Spils lotterier i sidste uge – og alle milliongevinsterne havnede vest for Lillebælt: Læs med, hvis du har været en tur på OK Plus eller i Spar…
Danske Spil: ”Afdansningsbal for Pusle – eller for Alfred”17.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Vild med dans-ekspert har en klar forventning til, hvem der ryger ud af programmet på fredag – men han har sværere ved at udpege en storfavorit i toppen af feltet. ”Favoritterne ligger utroligt tæt,” siger han.
Havde million-kupon fra Lotto hængende på opslagstavlen i månedsvis15.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan godt betale sig at tjekke sine kuponer en ekstra gang. Det opdagede en kvinde fra Århus for nyligt, da hun lige for en sikkerheds skyld fik dobbelttjekket Lotto kuponerne i supermarkedet.
I Klub Lotto giver Danske Spil sine Lotto rækker væk14.10.2025 09:20:04 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde forærer Danske Spil fra den 13. oktober sine Lotto rækker væk til nye medlemmer af Klub Lotto, som vil samle danskerne om det folkekære, gamle lotteri.
God start på efterårsferien: Her landede næsten fem millioner fra Danske Spil13.10.2025 09:33:02 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere delte næsten fem millioner kroner efter trækningerne i Lotto og Eurojackpot i weekenden. Se her, hvor de landede.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum