Sommerferiens afslutning kan give tæt trafik
1.8.2024 13:29:43 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Skolernes sommerferie lakker mod enden, og mange danskere vil de næste par uger pakke bilen og køre hjemad. Det kan betyde tæt trafik på vejene i de kommende to weekender. Vejdirektoratet opfordrer derfor til at køre uden for de mest trafikerede tidsrum.

Hjemrejsetrafikken vil særligt i de kommende to weekender betyde mere trafik på landets veje. Trafikken bevæger sig hovedsageligt på tværs af landet især fra Jylland mod Sjælland samt nordover fra Tyskland.
De mest berørte strækninger vil være E20 Vestmotorvejen, E20 Fynske Motorvej og E45 Østjyske Motorvej/Sønderjyske Motorvej fra den dansk-tyske grænse til Aarhus. Derudover kan der være tæt trafik fra færgehavnene på E47 Sydmotorvejen ved Rødby og på E55 Gedser Landevej ved Gedser.
Man vil også kunne opleve ekstra lokal trafik fra de større sommerhusområder særligt langs den jyske vestkyst, ved Skagen samt fra Nordsjælland. Vejdirektoratet anbefaler derfor at køre uden for de mest trafikerede tidsrum, at være i god tid og at holde sig opdateret om den aktuelle trafiksituation på www.trafikinfo.dk eller via P4 Trafik.
Vejarbejder og arrangementer kan give forsinkelser
Den 10. august begynder et nyt vejarbejde på Motorring 3 vest om København mellem Slotsherrensvej og motorvejskryds Brøndby i sydgående retning, hvor der skal lægges ny asfalt. Arbejdet bliver udført i aften- og nattetimerne. Læs mere om vejarbejdet
Trafikanter, der benytter Hillerødmotorvejen ind mod København, skal i weekenden den 2.-4. august være opmærksomme på, at afholdelsen af Copenhagen Historic Grand Prix ved Bellahøj kan give trafikale udfordringer i lokalområdet. Vejdirektoratet opfordrer derfor til, at man finder alternative ruter ind mod København fredag, lørdag og søndag. Læs mere om arrangementet
Trafikanter i og omkring Skanderborg skal forberede sig på forlænget rejsetid fra den 4. august til den 11. august. I disse dage afholdes nemlig ”Smukfest” i Skanderborg, som falder sammen med udbygningen af E45. Vejdirektoratet forventer risiko for kødannelser særligt på E45 mellem Skanderborg og Ejer Bavnehøj. Risikoen for kødannelser er størst mellem klokken 11.00 og 14.00 alle dage. Læs mere om arrangementet
Gode råd til turen
- Kør uden for de mest trafikerede tidsrum, og sæt god tid af til din rejse.
- Hold dig opdateret om den aktuelle trafiksituation før køreturen på trafikinfo.dk
- Hold god afstand til den forankørende, og vær opmærksom på midlertidige hastighedsnedsættelser for eksempel ved vejarbejder.
- Hav mad og drikkevarer i bilen.
- Lyt til P4 Trafik under din køretur.
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Egtvedvej i Kolding spærres under E45/E2012.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra mandag den 16. marts til onsdag den 13. maj 2026 spærres den tunnel, der fører Egtvedvej under E45/E20 Sønderjyske Motorvej i Kolding. Spærringen betyder, at de lokale trafikanter må ud på en omkørsel, hvis de ønsker at krydse motorvejen.
Til- og frakørsler ved Horsens C <56b> åbner senest 30. marts11.3.2026 15:47:17 CET | Pressemeddelelse
De vestlige til- og frakørselsramper ved Horsens C <56b> har været lukkede siden begyndelsen af januar. Arbejdet har været forsinket grundet den hårde frost.
Spærring af Gelstedvej og Søndergaardsvej på Vestfyn forlænges til april11.3.2026 12:15:09 CET | Pressemeddelelse
Gelstedvej og Søndergaardsvej har været spærret siden sommeren 2025 i forbindelse med anlægsarbejdet til den nye jernbane over Vestfyn. Spærringen forlænges nu til og med april 2026.
Kom til informationsmøde om ny omfartsvej ved Nørreballe10.3.2026 10:22:51 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 18. marts afholder Vejdirektoratet et informationsmøde om udbygningen af rute 9 ved Nørreballe i Lolland Kommune.
Vejdirektoratet tager hul på arbejdet med at sætte støjskærme op ved Pedersborg i Sorø6.3.2026 11:40:25 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet sætter nye støjskærme op langs Vestmotorvejen ved Pedersborg i Sorø. Arbejdet betyder, at tilkørslen til motorvejen mod København spærres fra mandag den 16. marts til udgangen af maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum