Kunder strømmer til lokal genbrugsbutik
Blå Kors Genbrug i Søndervig oplever stor tilstrømning til butikken i sommermånederne, så de har udvidet åbningstiderne for at kunne følge med efterspørgslen.

Sommeren er over os, og for den populære ferieby Søndervig betyder det ekstra liv i byen og glade turister. Det mærker man også i den lokale Blå Kors genbrugsbutik, hvor kunderne strømmer til.
”Vi har mange kunder her i sommerferien. Det er sjovt og dejligt med de mange glade mennesker, der kigger forbi, og de har ofte god tid, fordi de er på ferie,” lyder det fra Alice Schelde Hansen, der er frivillig i Blå Kors Genbrug i Søndervig på 13. år. Hun fortæller, at de særligt har kunnet mærke en stigning i butiksbesøgende efter Lalandia kom til byen.
Derfor har Blå Kors-butikken på Badevej 11 udvidet åbningstiderne med to timer de fleste dage. Det betyder, at der i sommermånederne er åbent fra kl. 10-18 på hverdage og lørdag, og om søndagen er det fra kl. 12.30-18. Normalvis har butikken åbent fra kl. 11-17 på hverdage.
”Til dagligt er vi 12 frivillige, en chauffør og en frivillig, der hjælper til i weekenden en gang imellem, så vi kan kun holde ekstra åbent, fordi vi får hjælp udefra. Der kommer nemlig frivillige fra andre Blå Kors-butikker fra hele landet og hjælper. Mange af dem holder så ferie i Søndervig og hjælper til i butikken 20 timer i ugen. Det er en rigtig god løsning, og vi er glade for hjælpen,” siger Alice Schelde Hansen.
Den sociale hjælpeorganisation Blå Kors Danmark har 55 genbrugsbutikker rundt om i landet, blandt andet butikken i Søndervig. Alt overskud fra butikkerne går til at hjælpe udsatte børn, unge og voksne med fx alkoholmisbrug, ensomhed og hjemløshed.
Kontakter
Mette Ankerstjerne, presse i Blå Kors Danmark, mae@blaakors.dk
Billeder

Links
Om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Unge går forrest: Halvdelen tager pause fra alkohol20.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
51 procent af unge mellem 17 og 34 år har i løbet af det seneste år holdt en alkoholfri periode. Blandt studerende er tallet endnu højere.
Ny undersøgelse: Markant flere danskere dropper alkohol5.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fire ud af 10 danskere har bevidst valgt alkohol fra i en periode i løbet af det seneste år ifølge en ny undersøgelse, som Voxmeter har foretaget på vegne af Blå Kors Danmark. Det er en markant stigning sammenlignet med året før.
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum