Velkommen til 4.644 nye SDU-studerende
Syddansk Universitet har tilbudt en studieplads til 4.644 nye studerende.

Efter en flot søgning til SDU’s uddannelser er en masse håbefulde ansøgere den 26. juli blevet tilbudt en studieplads på Syddansk Universitet. Helt præcist har 4.644 personer fået tilbuddet om at starte på en SDU-uddannelse i enten Odense, Sønderborg, Esbjerg eller Kolding.
- Vi er meget glade for, at vi kan byde så mange nye studerende velkommen til SDU. Jeg er særligt tilfreds med, at vi er lykkedes med at skabe attraktive uddannelser og studiemiljøer i alle de byer, hvor vi er til stede, siger Helle Waagepetersen, der er prorektor for uddannelse på SDU.
Det sker med henvisning til fremgang i campusbyerne Sønderborg, Kolding og Esbjerg, som alle har haft en flot søgning og i år kan tilbyde en studieplads til flere, der har haft en SDU-uddannelse som førsteprioritet.
Flere internationale studerende på SDU til semesterstart
I år har vi set en stigning i antallet af internationale ansøgere, ligesom SDU på flere uddannelser har haft flere kvalificerede ansøgere end studiepladser.
- Det er opløftende at se, at vi fortsat oplever en vækst i antallet af ansøgninger fra internationale studerende, og at der har været så mange kvalificerede ansøgere til vores uddannelser. Nu glæder vi os til at tage imod alle til semesterstart, siger Helle Waagepetersen.
Husk at takke ja til pladsen
De ansøgere, der tilbydes en studieplads på en af Syddansk Universitets uddannelser, skal huske at takke ja til pladsen senest den 6. august.
Der er fortsat få ledige studiepladser, man kan søge ind på – få et overblik på siden her: https://www.sdu.dk/da/uddannelse/bachelor/ledige_pladser
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Oprettede falsk profil som 13-årig på TikTok så masser af ulovlige reklamer20.11.2025 09:25:20 CET | Pressemeddelelse
Forskere oprettede en falsk profil som en 13-årig pige og blev præsenteret for videoer med tobaks- og nikotinprodukter, selvom det er i strid med både danske regler og TikToks egne guidelines.
Ny forskning kaster nyt lys over Danmarks bygningskultur19.11.2025 09:03:18 CET | Pressemeddelelse
Viden om murstensbyggeri kom ikke direkte fra Italien til Danmark. Det har et forskerhold opdaget efter at have analyseret mursten fra italienske og danske middelalderkirker.
Digitalt tilbud med psykologstøtte kan mindske frygt for tilbagefald17.11.2025 08:57:50 CET | Pressemeddelelse
Forskning fra Syddansk Universitet og Sygehus Lillebælt viser, at et digitalt behandlingstilbud kombineret med skriftlig psykologstøtte kan mindske frygten for tilbagefald og forbedre livskvaliteten for mennesker, der har haft tarmkræft.
Nyt europæisk forskningscenter Quantum Excellence Center forankres ved Center for Kvantematematik12.11.2025 15:31:23 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet er blevet udpeget til at varetage den videnskabelige ledelse af det nye europæiske forskningscenter Quantum Excellence Center (QEX). SDU deltager i tæt samarbejde med Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School, Danmarks Tekniske Universitet og Københavns Universitet. Det ambitiøse forskningscenter etableres med støtte fra EuroHPC JU.
Når kvinder går om bord, ændrer kulturen sig12.11.2025 08:45:14 CET | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Syddansk Universitet i samarbejde med rederiet Hafnia viser, at kønsblandede besætninger på fragtskibe påvirker samarbejde, ledelse og trivsel om bord. Men forandringen kræver både et opgør med gamle normer og øget fokus på mental sundhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum