Vej spærres for at genplacere cykel- og gangbro
Mellem søndag aften og mandag morgen vil der blive foretaget spærring af Overdrevsvejen ved Hillerød, hvor en stibro skal flyttes på plads.

Søndag aften den 28. juli vil Overdrevsvejen lige øst for Favrholm Station syd for Hillerød blive spærret grundet arbejde med at genplacere en cykel- og gangbro.
Broen er for nylig ved et uheld blevet afsporet i nordenden, hvilket har medført, at den er løftet af lejerne og har forskubbet sig cirka 70 cm. Det kan være sket ved, at en meget stor gravemaskine er kommet til at løfte broen lidt op, så den har flyttet sig.
For at bringe broen tilbage på plads vil to kraner blive anvendt. De vil hver især løfte op i enderne af broen, som vejer 27 tons, og sætte den tilbage på sin normale placering.
Selvom det i øjeblikket er ganske ufarligt at køre under broen, der står solidt, så kan der ikke være trafik, mens løftet bliver udført.
Det er derfor nødvendigt at spærre Overdrevsvejen for trafik mellem Kongevejen og Favrholm Stationsvej fra søndag aften kl. 20.00 og frem til mandag morgen senest kl. 6.00, hvor stibroen igen kan benyttes som normalt. Der vil blive anvist en omkørselsrute for trafikanterne.
Under hejseoperationen vil broen blive vurderet for eventuelle skader, som – hvis nødvendigt – vil blive udbedret ved en senere operation.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Yderligere seks kilometer udvidet motorvej åbner i starten af november16.10.2025 12:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej kan snart se frem til endnu en strækning uden vejarbejde. Den nordligste del af udbygningen mellem Skanderborg og Vejle står færdig med tre spor i hver retning tidligere end planlagt, og trafikanterne får dermed glæde af bedre fremkommelighed og færre gener på motorvejen gennem Østjylland.
Vestvejen ved Horsens spærres fra mandag til tirsdag på grund af nedrivning af bro ved Annasmindevej9.10.2025 10:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Vestvejen syd for Horsens spærres i op til et døgn, når broen ved Annasmindevej rives ned som led i udbygningen af E45 mellem Vejle og Skanderborg.
3. Limfjordsforbindelse: Forundersøgelser begrænser adgangen til området ved Verdens Ende9.10.2025 08:53:40 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende måneder bliver adgangen til området ved Verdens Ende i Lindholm periodevis afspærret, når Vejdirektoratet foretager forskellige forundersøgelser, inden arbejdet med at anlægge den 3. Limfjordsforbindelse kan begynde. En midlertidig sti er anlagt, så det stadig er muligt at bruge en mindre del af området.
Arbejdet med Nordhavnstunnelen går op i kadence9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør Besix–MTH JV på Nordhavnstunnelen intensiverer arbejdet med støbning af tunnelen. Entreprenøren vil fremover arbejde seks dage om ugen, og på hverdage bliver der arbejdet både om dagen og i aften-/natskifte. Dermed håber entreprenøren at indhente noget af den forsinkelse, der har oparbejdet sig på projektet.
Til- og frakørslerne ved Ejer Bavnehøj Øst <54> på E45 Østjyske Motorvej spærres i nordgående retning8.10.2025 11:17:09 CEST | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej spærres ved Ejer Bavnehøj Øst <54> ad to omgange. Den første spærringsperiode starter fredag den 10. oktober kl. 06.00 og gælder i nordgående retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum