Det danske Herrelandshold skal have ny landstræner, men hvem skal mon løfte arven efter Hjulmand?
19.7.2024 13:31:23 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Kasper Hjulmand har i dag meddelt, at han stopper som landstræner for det danske Herrelandshold. Morten Wieghorst er indsat som midlertidig landsholdstræner, men hvilken profil, der skal stå i spidsen for det populære hold, når kalenderen siger 2025, vides endnu ikke. Spekulationerne er allerede i fuld gang, og nu kan man hos Danske Spil selv gætte med på, hvem den næste permanente landsholdstræner bliver.

Efter fire år på posten har Kasper Hjulmand sagt stop, og det danske Herrelandshold i fodbold skal således nu se sig om efter en ny landsholdstræner. Hjulmand har sat sit klare aftryk på holdet med bl.a. en kæmpe dansk folkefest ved EM i 2021, og sidenhen været en stor del af, at danskerne den dag i dag valfarter til landsholdets kampe i Parken. Det bliver med andre ord et par store sko at udfylde.
”Det er en stor dansk landstræner, vi siger farvel til i Hjulmand. Han har bestemt formået at sætte sit præg på Herrelandsholdet gennem hans fire år som træner – og særligt med øje på EM i 2021, hvor Danmark spillede sig til semifinalen, og Hjulmand nærmest opnåede status som folkeeje,” siger Jesper Gullquist, der er oddssætter hos Danske Spil.
Frem til årsskiftet har DBU meddelt, at Morten Wieghorst har sagt ja til at være midlertidig landsholdstræner, og i første omgang guide truppen gennem efterårets seks Nations League-kampe. Hvem der herefter skal overtage trænerrollen vides endnu ikke, men spekulationerne er hos mange allerede i fuld gang.
”Det er store navne, der falder, når teorierne luftes om, hvem den næste permanente landsholdstræner bliver. Og inde hos os har vi da også flere på radaren – heriblandt Thomas Frank, som lige nu er at finde i den engelske Premier League-klub Brentford. Vi har dog også linsen rettet mod Morten Wieghorst, som er udpeget til midlertidig træner for Herrelandsholdet. Ser vi gode resultater fra Wieghorst i forbindelse med efterårets Nations League-kampe, så vil han bestemt også være en oplagt kandidat til at løfte arven efter Hjulmand,” fortæller Jesper Gullquist.
Har du lyst til at gætte med på, hvem den næste permanente landstræner for det danske Herrelandshold bliver, så kan du allerede nu gætte med hos Danske Spils Oddset.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
I aften kan endnu en dansker vinde 750.000.000 kroner19.5.2026 09:07:49 CEST | Pressemeddelelse
Så er vi der igen - den store pulje i Danske Spils Eurojackpot er atter oppe på sin maksimale størrelse, og dermed spiller man i aften med om helt utrolige 750.000.000 kroner. Det er første gang siden efteråret 2025, at puljen har været så stor.
Tre danskere er blevet millionærer på ’trøstepræmier’18.5.2026 09:37:41 CEST | Pressemeddelelse
Der var ingen vindere af Danske Spils førstepræmiepuljer i sidste uge, men tre danskere blev alligevel millionærer på henholdsvis Lotto og Vikinglotto – læs her, hvor gevinsterne endte henne.
Danske Spil: Dansk sejr ved Eurovision vil give danskerne fem millioner kroner14.5.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis Danmark og Søren Torpegaard Lund vinder Eurovision på lørdag, får kunderne hos Danske Spil også noget at juble over: ”Vi står overfor en nærmest historisk udbetaling til vores kunder ved dansk sejr,” lyder det fra Danske Spils oddssætter. Og 2/3 af kunderne tror på, at Danmark vinder Eurovision.
Whiskyfan vinder million i Klasselotteriet - og går på whiskyauktion13.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jens Bertelsen fra Favrskov Kommune glæder sig ekstra meget til den årlige tur med de gamle studiekammerater. Han har nemlig lovet at tage en flaske whisky med på turen – og kort før whisky-auktionen vandt han 1.003.030 kroner i Klasselotteriet…
Danske Spil klar med største pulje i over et halvt år12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De senere år har puljen i Eurojackpot jævnligt ramt de maksimale 750 millioner - men sidste gang er længe siden. Det er faktisk næsten mystisk længe siden. Tirsdag er puljen over 500 millioner for første gang siden september.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum