Præstø har fået sin første Lidl
18.7.2024 13:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Torsdag morgen stod kunderne i kø for at besøge Præstøs nyeste butik, da dagligvarekæden Lidl åbnede dørene på Næbvej 1. Efter at have fået smurte sandwich og frisk kaffe kunne de strømme ind i butikken, få smagsprøver på Lidls produkter og gå på opdagelse i dagens gode tilbud.

Der skulle et par gode kopper kaffe til, men så kom smilene også frem på selv de mest morgengroggy gæster i køen foran Præstøs nyeste butik, da Lidl torsdag morgen inviterede til åbningsfest.
Efter et par åbningstaler kunne butikschef Annika Eid og 2. viceborgmester Karina Fromberg (V) klippe det røde bånd, og lade kunderne strømme ind i butikken, som i dagens anledning var fyldt med gode åbningstilbud og smagsprøver på mange af Lidls produkter.
Det var en tydelig glad og begejstret butikschef, som kunne tage mod sine kunder i den spritnye butik:
“Mit team og jeg har virkelig glædet os til at kunne åbne butikken. Vi har været meget spændte, så det er selvfølgelig dejligt med så fornem en modtagelse både i dag til åbningen og i går til naboaftenen,” fortæller Annika Eid, der har boet i Præstø siden teenageårene.
Tyvstartede festlighederne dagen før
Som en del af åbningsfesten agerede butikken onsdag vært for en naboaften, hvor interesserede borgere i byen kunne tage et smugkig i butikken, få en is og et glas vin og hygge sig med forskellige aktiviteter arrangeret i samarbejde med DGI, som er butikkens udvalgte partner, man kan donere sin pant til i butikkens pantmaskine.
“Det er skønt at se, hvordan vi i Præstø kan mødes og hygge os sammen. Nu bliver vi jo en del af byens handelsliv og samtidig et sted, hvor man kan støde på venner og bekendte og få sig en lille snak over dagens indkøb. Så vi vil gøre alt for at I får en god indkøbsoplevelse og føler jer godt tilpas i butikken,” siger Annika Eid med et smil og tilføjer:
“Jeg kan selv være lidt af et sludrechatol og jeg glæder mig meget til at møde både nye og gamle venner her i butikken, så kig endelig forbi.”
Den nye butik er placeret på Næbvej 1, 4720 Præstø og er den første af sin slags i byen. Der er åbent mandag-søndag fra kl. 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 160 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Mere end et halvt år i front: Lidl sikrer lave fødevarepriser23.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For sjette måned i træk vinder Lidl Madprisluppens pristest af de billigste hyldevarer i Danmark. I en tid hvor en række priser kun går op, går Lidl forrest i bestræbelserne på at sikre, at prisen på fødevarer går ned, hvilket giver danskerne lidt mere råderum i økonomien.
Vigtig kundeinformation19.10.2026 16:31:17 CEST | Pressemeddelelse
Røget ørred 125 g i varianterne Classic og Black Pepper af mærket Nautica med udløbsdato d. 15.10.2026 og 16.10.2026 tilbagekaldes grundet risiko for listeria.
Lidl vinder pristjek på økologi: Næsten 100 kroners forskel mellem billigste og dyreste kurv16.10.2026 11:01:42 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på regningen, når danskerne køber økologi. Det viser en ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen, hvor Lidl har den billigste kurv med 22 økologiske varer blandt syv dagligvarekæder. Hos testens dyreste kæde koster kurven over 94 kroner mere.
Lidl Danmark udpeger ny CEO9.10.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pr. marts 2027 får Lidl Danmark ny CEO.
Lidl præsenterer kæmpemæssig ombygning i nyt butikskoncept2.10.2026 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl har påbegyndt ombygningen af adskillige butikker som en del af kædens nye butikskoncept. Kunderne vil blive mødt af duften af friskbagt bake off, et åbent frugt- og grønttorv ved indgangen, mere plads til hverdagsfavoritterne og et ensartet butiksmiljø, der gør det nemmere for kunderne at finde rundt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
















