Fremgang i bilsalget i EU i første halvår
Første halvår af 2024 har resulteret i en stigning i EU i bilsalget. Elbilsalget oplevede også en mindre stigning i perioden.

I juni 2024 blev der registreret 1.089.925 nye personbiler i EU. Afslutningen af juni markerede også afslutningen på første halvår af 2024, hvor der i alt kom 5.683.843 nye biler på vejene i EU. Det svarer til en stigning på 4,5 procent sammenlignet med første halvår af 2023.
“Bilsalget i EU i første halvår af 2024 er fortsat stærkt, hvilket er glædeligt efter nogle udfordrende år. På et bilmarked i hastig forandring er det betryggende at se, at efterspørgslen på biler forbliver høj på tværs af EU,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.
Elbilsalget i EU oplevede også en stigning i det første halve år af 2024. Halvåret bragte 712.637 nye elbiler på EU’s veje, hvilket har resulteret i en mindre stigning svarende til 1,3 procent, når man sammenligner med samme periode sidste år. Derudover er Danmark i den grad i front, når det gælder andelen af elbiler. Andelen af elbiler i Danmark svarede til 45,1 procent af det samlede bilsalg i det første halvår 2024, som klart er den højeste andel på tværs af EU.
“Det er glædeligt at se en generel stigning i elbilsalget i EU. Vi ser også Danmark, som klart er i front, når det kommer til andelen af elbiler, hvilket vi glæder os meget over. Derudover ser vi flere af vores nabolande, der tydeligt er mærket af, at incitamenterne til at køre elbil er blevet fjernet. Det understreger vigtigheden i at beholde afgifterne i ro i Danmark, så vi kan fortsætte med at være frontløbere og gavne den grønne omstilling,” siger Mads Rørvig, adm. direktør i Mobility Denmark.



Nøgleord
Kontakter
Mads RørvigAdm. direktørMobility Denmark
Tlf:30 16 10 04mr@mobility.dkMobility Denmark
Følg os på følgende kanaler:
Fakta
Mobility Denmark er brancheorganisation for bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, finansierings- og leasingselskaber samt delebilstjenster og biludlejning.
Kildeangivelse
Gengivelse af tekst: Mobility Denmark
Gengivelse af tal og statistik bedes kildeangivet: ACEA
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Bilåret 2025 starter godt1.2.2025 08:04:13 CET | Pressemeddelelse
[OPDATEREDE TAL] 2025 startede med et solidt bilsalg i januar, hvor der blev indregistreret 10.834 nye personbiler. Elbilerne fyldte godt i salget med 6.961 nye registreringer svarende til 64 procent af bilsalget.
Bilåret 2025 starter godt1.2.2025 07:32:58 CET | Pressemeddelelse
2025 startede med et solidt bilsalg i januar, hvor der blev indregistreret 10.834 nye personbiler. Elbilerne fyldte godt i salget med 6.961 nye registreringer svarende til 64 procent af bilsalget.
Ny milepæl: Nu er der over 30.000 offentlige ladepunkter i Danmark23.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ladeparken fortsætter sin vækst, og ved udgangen af 2024 kunne de næsten 350.000 danske elbiler oplades ved 30.439 offentlige ladepunkter.
Mere end 10 millioner nye biler i EU i 2024 - men elbilerne mødte modvind21.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der blev igen i 2024 solgt over 10 millioner biler i EU i løbet af året, og årets salg fastholdt niveauet fra 2023 med en marginal stigning på 0,8 procent. Til gengæld faldt elbilsalget.
2024 blev et år med op og nedture på de nordiske bilmarkeder20.1.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Personbilsalget i 2024 udviklede sig forskelligt i Norden. Norge voksede med 1,4 procent, Danmark havde en lille fremgang, mens Sverige og Finland faldt med henholdsvis 7,1 og 15,4 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum