Finans Danmark

Danskernes appetit på omlægning af lån er det næstlaveste i 7 år

Del

Boligejernes interesse for at omlægge lån er faldet markant siden starten af 2023, og er nu på det næstlaveste niveau siden statistikkens begyndelse i 2017. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.

I juni måned indhentede danske boligejere 5.556 lånetilbud til omlægninger og tillægslån. Det er et fald på 36 pct. sammenlignet med juni 2023. Det er samtidig det næstlaveste antal siden statistikkens begyndelse i 2017 – kun i maj 2024 har antallet været lavere.

”Danskernes interesse for at omlægge lån og optage tillægslån er på et historisk lavt niveau. I løbet af 2022 greb mange boligejere muligheden for at omlægge deres fastforrentede lån med en lav rente. Det skyldes, at renterne steg i 2022, og dermed kunne boligejere med et fastforrentet lån skære op imod 30 pct. af deres restgæld. Dermed er der med det nuværende renteniveau ikke lige så mange, for hvem det kan være interessant at lægge deres lån om,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark.

Som udgangspunkt er det de boligejere, der i dag har et fastforrentet realkreditlån med en lav rentekupon, som en omlægning kan være relevant for. I juni måned i år havde godt 160.000 danske boligejere et fastforrentet realkreditlån med en kuponrente på 2 pct. eller derunder og en restgæld på over 1 mio. kr. I juni måned sidste år var det godt 215.000.

”Nogle boligejere har fortsat et fastforrentet lån med en lav rente og har valgt ikke at omlægge deres lån. Det kan f.eks. skyldes et ønske om at beholde en lav fast ydelse eller, at det ikke kan betale sig at omlægge, fordi restgælden på lånet er for lille, eller fordi man forventer at ville sælge sin bolig inden for nær fremtid,” siger Peter Jayaswal, og forsætter:

”Er man i tvivl, om det kan betale sig at omlægge sit lån, kan man kontakte sit penge- eller realkreditinstitut, og høre mere om mulighederne.”

Læs hele nyheden og hent statistik

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

www.finansdanmark.dk

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse

Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.

Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse

Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye