Disse lokale veje er spærret under E45 i Hedensted, Horsens og Skanderborg Kommune
8.7.2024 12:29:51 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i fuld gang med at forlænge de tunneler, der fører de kommunale veje under E45 mellem Vejle og Skanderborg. Få et overblik over hvilke veje, der er spærret.

Som en del af udvidelsen af E45 Østjyske Motorvej er Vejdirektoratet i gang med at udvide de mange broer, tunneler og andre bygværker, så der kan blive plads til de ekstra spor.
Få et overblik over hvilke veje, der er spærret i de kommende måneder:
|
Kommune |
Vej |
Forventet periode for spærring i 2024 |
|
Hedensted |
Ribevej Ussingvej |
8. juli – 22. november 7. juli – 9. december |
|
Horsens |
Vestervej Kærgårdsvej Grønhøjvej |
8. juli – 1. november maj – 29. august 15. august – januar (2025) |
|
Skanderborg |
Risvej* Sortholmvej |
juli – 22. november* marts – 30. august |
*Der vil være et spor åbent med signalregulering
Bemærk: Der kan komme justeringer af tidspunkter
Vejdirektoratet har i samarbejde med kommunerne planlagt at dele arbejdet på de krydsende veje op i par og spærre dem på skift. På den måde bliver omkørselsruterne ikke alt for lange.
Trafikale konsekvenser
Arbejdet med at udvide tunnelerne betyder, at hastigheden på motorvejen bliver sat ned til 80 km/t, og køresporene bliver indsnævret, forbi de steder, hvor tunnelerne udbygges.
Det er dog særligt de lokale trafikanter, som bliver påvirket af arbejdet, da det er nødvendigt at spærre for adgangen under motorvejen for både bilister, cyklister og gående.
Det betyder, at de trafikanter, der færdes ad de kommunale veje, må benytte sig af omkørselsruter for at krydse motorvejen. Der vil være skiltet med spærring og omkørselsruter i områderne.
Senere kommer der yderligere fire tunneler og broer, som skal udvides, og hvor veje og stier skal spærres. Det gælder: Nørrehåbstien, stien ved Store Hansted Å, Lundumhedevej og Sneptrupvej. Vejdirektoratet udsender løbende varslinger.
_____
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk
Kontakter
John KjærsgaardProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 65jkj@vd.dkTrine Bruus HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
(Opdateret) Tilkørsler til E45 mod Aalborg spærres ved Aarhus N28.8.2026 12:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Tilkørslerne til E45 mod Aalborg spærres ved Motorvejskryds Aarhus N frem til 4. september. Samtidig er trafikken i nordgående retning reduceret til ét spor forbi motorvejskrydset. Trafikanter må derfor forvente forlænget rejsetid.
Spærring af til- og frakørsler på E45 omkring Horsens V27.8.2026 09:55:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør lægger i løbet af september det sidste lag asfalt på E45 Østjyske Motorvej omkring til- og frakørsel 56a Horsens V. Det betyder periodevise rampespærringer.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Svendborgmotorvejen ved Odense27.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag 3. september og cirka fire uger frem udskifter Vejdirektoratet den nedslidte asfalt på Svendborgmotorvejen ved Odense. Arbejdet finder sted i begge køreretninger omkring Motorvejskryds Odense og omfatter også en del af ramperne i motorvejskrydset.
Ny cykelsti skal gøre det mere sikkert at cykle mellem Mønsted og Daugbjerg26.8.2026 11:21:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet anlægger en cykelsti langs Holstebrovej mellem Mønsted og Daugbjerg, der skal gøre det mere sikkert og trygt at tage cyklen mellem de to byer. Arbejdet begynder i uge 36, og cykelstien forventes at stå færdig i foråret 2027.
Nu bliver cykelturen mellem Søften og Aarhus både kortere og mere sikker25.8.2026 10:24:51 CEST | Pressemeddelelse
Cyklister mellem Søften og Aarhus får nu en kortere, rarere og mere sikker vej gennem motorvejskrydset Aarhus N. Vejdirektoratet og Favrskov Kommune har lagt sidste hånd på de nye og forbedrede cykelstier gennem området, hvor den omfattende ombygning af motorvejskrydset fortsat er i gang.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum