Flere ansøgere til Roskilde Universitet igen i år
5.7.2024 17:48:11 CEST | Roskilde Universitet | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet har modtaget 1.798 1. prioritetsansøgninger, viser netop offentliggjorte tal fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. Det er 14 procent flere end sidste år.

Fristen for at søge ind på en videregående uddannelse udløb fredag den 5. juli klokken 12, og sammenlignet med sidste år har 14 procent flere haft Roskilde Universitet øverst på ønskelisten. Det viser en opgørelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet, som netop har offentliggjort ansøgertallene for de enkelte uddannelsesinstitutioner.
1.798 har angivet Roskilde Universitet som deres førsteprioritet.
Rektor Hanne Leth Andersen glæder sig over de mange ansøgere:
”Jeg er glad for den store interesse, som de unge viser os. Det bekræfter os i, at RUC har en vigtig plads i universitetslandskabet. Vores kandidater er især anerkendt for at kunne arbejde struktureret med virkelighedens problemer og skabe samarbejde på tværs af fag. Og så har man mulighed for at gøre en forskel i verden både under sin studietid og som færdiguddannet – og det appellerer til mange unge i dag,” siger hun.
Roskilde Universitet er det universitet, som er gået mest frem rent procentuelt.
Lægger vægt på høj faglighed
Sidste år gik Roskilde Universitet frem med 28 procent i antallet af 1. prioritetsansøgninger, og fremgangen kommer efter et målrettet arbejde med universitetets kandidatuddannelser. Det kan have spillet en rolle i de positive ansøgertal.
”Vi har ryddet op i titlerne og tydeliggjort uddannelsernes profil. Men uddannelserne er stadig tværfaglige og anvendelsesorienterede, og vi lægger vægt på høj faglighed gennem stærke forskningsmiljøer og problemorienteret projektarbejde, hvor også det gode studiemiljø er i fokus,” siger Hanne Leth Andersen.
Hun betoner samtidig Roskilde Universitets vigtige rolle i Region Sjælland både nu og i de kommende år:
”Roskilde Universitet skal løfte en vigtig rolle i relation til udviklingen i Region Sjælland de kommende år. Det gælder bl.a. inden for digitalisering, sundhed og bæredygtighed,” siger hun.
Alle ansøgere får besked den 26. juli på, om de får tilbudt en plads.
Kontakter
Roskilde Universitets presseservice: https://ruc.dk/presse
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Folketingsvalg - ekspertliste6.3.2026 11:10:12 CET | Pressemeddelelse
Folketingsvalget er på vej. I den forbindelse har Roskilde Universitet samlet en liste med eksperter, som kan analysere og perspektivere inden for en række emner og temaer i valgkampen.
Når bakterier taler sammen: RUC-forsker udgiver bog om den usynlige verden i os26.2.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Lektor i translationel biomedicin Fatima AlZahra’a Alatraktchi udgiver ny bog om bakterier på Politikens Forlag.
Plejehjem: Når det, der betyder noget, ikke tæller i systemet24.2.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Roskilde Universitet viser, hvordan vigtige dele af omsorgen på plejehjem forsvinder i digitale dokumentationssystemer.
Nyt forskningsprojekt skal afdække sårbarheder i vores fødevaresystemer11.2.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Roskilde Universitet skal sammen med partnere undersøge, hvordan regionale fødevaresystemer kan styrke modstandsdygtighed og selvforsyning i de nordiske og baltiske lande. Projektet løber i 3 år og har modtaget 15 mio. i støtte fra bl.a. EU.
Ny undersøgelse: Kvinder udgør fortsat et mindretal i danske nyheder4.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
31 procent af de personer, der var kilde eller blev omtalt i nyheder i danske medier, var kvinder, viser ny rapport, som er en del af en større international undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum