Flotte ansøgertal til AU Viborg
5.7.2024 17:26:17 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Pressemeddelelse
406 unge har valgt en uddannelse på Aarhus Universitets nye uddannelsescampus AU Viborg som deres førsteprioritet. Det er billedet, efter at de foreløbige tal for årets kvote 1-ansøgninger blev offentliggjort i dag.

Fra august 2024 bliver det for første gang muligt at læse en af de tre nye uddannelser Veterinærmedicin, Dyrevidenskab og Plante- og fødevarevidenskab på AU Viborg. Og dagens tal fra den koordinerede tilmelding viser, at det har rigtig mange unge lyst til.
Den store interesse glæder Finn Borchsenius, der er prodekan for uddannelse på Faculty of Technical Sciences ved Aarhus Universitet:
“Vi har arbejdet hårdt på at omdanne det eksisterende forskningscenter i Foulum, så det nu også kan være hjemsted for tre nye universitetsuddannelser. Jeg er stolt over de rammer, vi kan tilbyde de studerende, hvor de kommer helt tæt på både planterne, dyrene og forskningen. Derfor er jeg selvfølgelig også glad for den store interesse, der er for at studere på AU Viborg,” siger han og fortsætter:
”Der er hårdt brug for dygtige specialister, der kan udvikle nye løsninger til gavn for klima, miljø, biodiversitet og dyrevelfærd. Mange af de unge mennesker, der har søgt ind på AU Viborg, kommer til at gøre en forskel i den grønne omstilling af vores landbrugs- og fødevareproduktion, og når de er færdige med deres uddannelse, står arbejdsgiverne klar til at tage imod dem med åbne arme,” siger Finn Borchsenius.
Fakta
De foreløbige ansøgertal viser, at den nye dyrlægeuddannelse står for størstedelen af ansøgningerne til AU Viborg. 376 unge har haft Veterinærmedicin på AU Viborg som deres førsteprioritet, mens uddannelsen har modtaget 697 ansøgninger i alt. 25 unge har valgt Dyrevidenskab som deres førsteprioritet, her er det samlede ansøgertal 158. 5 unge har valgt Plante- og fødevarevidenskab som deres førsteprioritet, i alt har uddannelsen fået 33 ansøgninger.
I år udbydes de første 30 pladser på den nye bachelor i Veterinærmedicin, ligesom der udbydes 30 pladser på hver af de nye uddannelser i Dyrevidenskab og Plante- og fødevarevidenskab.
Aarhus Universitet regner med, at AU Viborg på sigt bliver en campus med op mod 800-900 studerende.
Alle ansøgere får svar på, om de har fået tilbudt en studieplads d. 26. juli 2024.
Læs om AU Viborg og de tre nye uddannelser her.
Kontakt
Spørgsmål angående AU Viborg generelt
Finn Borchsenius
Prodekan for uddannelse, Faculty of Technical Sciences, Aarhus Universitet
T: 23 81 53 22
M: finn.borchsenius@au.dk
Spørgsmål angående dyrlægeuddannelsen specifikt
Charlotte Lauridsen
Professor og institutleder, Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab
T: 24 43 96 39
M: charlotte.lauridsen@anivet.au.dk
Kontakter
Niels OlsenFaculty of Technical Sciences, Aarhus Universitet
Tlf:29691291niol@au.dkFølg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Danske Arktis-forskere: Der er brug for en plan24.3.2026 16:47:49 CET | Nyhed
I disse dage finder en af verdens største arktiske konferencer sted på Aarhus Universitet, hvor forskere fra hele verden mødes for at udveksle viden og erfaringer om et geopolitisk højspændingsområde. Men Danmark har ingen samlet national strategi for forskningen i Arktis, og det bekymrer de forskere, der i bogstavelig forstand står i frontlinjen.
Dyrevelfærd i svineproduktion kræver mere end enkeltstående tiltag20.3.2026 12:31:40 CET | Pressemeddelelse
Enkeltstående velfærdstiltag i konventionel svineproduktion kan have utilsigtede konsekvenser. Postdoc ved Aarhus Universitet Mathilde Coutant anbefaler, at plads, rodemateriale og fodersammensætning tænkes sammen for at opnå positive effekter.
Biokul i dansk landbrug: Nyt forskningsprojekt skal kortlægge langtidseffekter19.3.2026 13:57:13 CET | Pressemeddelelse
Et nyt, landsdækkende forskningsprojekt skal undersøge, hvordan biokul påvirker jord, afgrøder og miljø over tid. Projektet, der er et samarbejde mellem Aarhus Universitet og Københavns Universitet, er finansieret af Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.
Ny viden om smågrise under transport kan bidrage til bedre dyrevelfærd19.3.2026 12:30:00 CET | Pressemeddelelse
Resultater fra forskningsprojekt på AU Viborg giver ny viden om, hvordan smågrise reagerer, når de blandes i forbindelse med transport.
Grundfos Fonden donerer 40 millioner kroner til Aarhus Universitet18.3.2026 08:50:19 CET | Pressemeddelelse
Grundfos Fonden har bevilget en indledende donation på 40 millioner DKK til Aarhus Universitet for at støtte opstarten af EIT Water – det nyeste Knowledge and Innovation Community (KIC) under European Institute of Innovation and Technology (EIT), et organ under Den Europæiske Union.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum