Ny strategichef i Norlys’ fiberforretning skal få endnu flere til at vælge fibernettet til
Norlys’ fiberforretning har ansat Jess Rønholt Stausholm som ny strategichef og den 41-årige profil bliver samtidig en del af ledelsen i Norlys Fibernet.

880.000 danskere har i dag adgang til en fiberforbindelse fra Norlys, og mere end halvdelen af dem har allerede koblet sig på fibernettet. Det er en høj udnyttelsesgrad, men det altoverskyggende mål for Norlys’ fiberforretning bliver i de kommende år at gøre fibernettet tilgængeligt og attraktivt for endnu flere danskere. Som ny strategichef bliver Jess Rønholt Stausholms hovedfokus derfor at udnytte potentialet og øge antallet af slutkunder markant.
- Jess har bred erfaring fra telesektoren, hvor han især har bevæget sig i spændingsfeltet mellem den tekniske og kommercielle verden, og det gør ham til den helt rette til jobbet, siger Carsten Bryder Thejls, der er administrerende direktør for Norlys Fibernet.
Fortsat udvikling af fibernettet
Jess Rønholt Stausholm har mere end ti års erfaring fra telesektoren blandt andet som chef for teknologisk innovation og projekter i TDC Net.
Som strategichef får Jess Rønholt Stausholm ansvaret for at drive den strategiske udvikling af fiberforretningen. Foruden det helt centrale mål om at få flere til at vælge en fiberforbindelse, er der også fokus på at gøre fibernettet mere bæredygtigt ved at nedbringe strømforbruget samt øge cybersikkerheden.
- Det, der især tiltaler mig ved Norlys som virksomhed, er fællesskabet, hvor vi tager ansvar for mere end os selv for eksempel digitaliseringen af Danmark ved at udrulle en fremtidssikret internetforbindelse til hele Norlys’ forsyningsområde, siger Jess Rønholt Stausholm.
Blå Bog: Jess Rønholt Stausholm
2024: Strategichef, Norlys Fibernet
2023-2024: Selvstændig konsulent og ejer af JRS Advisory & Invest, Tyskland
2021-2022: Chef for netteknisk innovation og projekter i TDC NET
2019-2022: Chef for forskellige nettekniske udviklingsafdelinger i TDC NET
2018-2019: Fungerende underdirektør for IP Services i TDC Group
2016-2018: Programchef i TDC Group
2020-2022: Medlem af advisory boardet for CyberSkills, Industriens Fond
Uddannelse: Ph.D. i fysik fra Aarhus Universitet
Jess Rønholt Stausholm bor til daglig i Sabro med sin kone Kirsten og deres to børn
Nøgleord
Kontakter
Thomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder

Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet sammen med hollanske PGGM og franske EDF Invest. Via vores ejerskab af Telia Danmark ejer vi halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
September lægger ud med flere høje prisudsving10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag topper den rene elpris med 2,05 kr/kWh, men byder samtidig på priser ned til 0,58 kr/kWh. Det er langt fra første gang i denne måned, at elprisen svinger med mere end én krone, og det vil vi se mere til i fremtiden.
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum