Præstøeren Annika tager tøjlerne som butikschef i hjembyens første Lidl
4.7.2024 06:30:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse
Lidl er nu parat med åbningsdagen for dagligvarekædens første butik i Præstø. Torsdag d.18. juli klokken 8 kan kunderne således udforske butikkens mange gode tilbud og hilse på et velkendt ansigt. Butikschef Annika Eid har nemlig boet i Præstø siden hun var 14 år og er nu opsat på at give den bedste indkøbsoplevelse i byen.

Torsdag d.18. juli står Annika Eid parat i front for sit team, når hun slår dørene op for Præstøs første Lidl på Næbvej 1.
Den nu 48-årige butikschef har efter nogle års ophold i Lidl Maribo og Lidl Ishøj fået muligheden for at vende tilbage til Præstø, som hun har boet i siden hun var 14 år gammel. Det tog ikke den garvede købmand mange overvejelser at takke ja til tilbuddet:
”Præstø er måske en lille by, men folk her har et stort hjerte. Her kender vi hinanden og ved hvordan man opfører sig. Selvom jeg ikke er født her, så er Præstø min hjemby og det var en nem beslutning at takke ja til butikken, da jeg blev spurgt,” fortæller Annika Eid, som har været i dagligvarebranchen i over 28 år og hos Lidl siden 2019.
Annika deler desuden sit liv med sin mand, Jacob, der er butikschef i Lidl Vordingborg. Den erfarne butikschef kender derfor både sine egne og dagligvarekædens styrker til fingerspidserne.
”Lidl er mere end skarpe priser. Vi har for eksempel en lækker bake-off afdeling, et stort og velassorteret frugt- og grøntudvalg at byde på og et solidt og højt serviceniveau. Jeg og mit team vil gøre vores yderste for at give vores kunder den bedste indkøbsoplevelse. Og så tager vi selvfølgelig gerne en snak om mangt og meget,” siger Annika Eid med et smil.
Kom til naboaften og morgenmad
I forbindelse med åbningen af Præstøs nyeste butik, holder Lidl onsdag d.17. juli naboaften fra kl. 17-18. Her kan interesserede borgere se den nye butik, få en lækker mulepose, nyde et glas vin og planlægge hvilke varer, de skal have med hjem dagen efter.
På åbningsdagen serveres der morgenmad og friskbrygget kaffe til de morgenfriske fra kl. 7.30 før Annika kl. 8 klipper det røde bånd og byder kunderne inden for til gode åbningstilbud og smagsprøver på Lidls egne produkter.
”Jeg glæder mig helt vildt til endelig at kunne åbne butikken og hilse på vores kunder. Så kom forbi, udforsk butikken og sig endelig hej. Mit team og jeg er mere end parat,” siger Annika Eid til slut.
Hvis du gerne vil møde Annika Eid, hendes team og ikke mindst tjekke den nyeste Lidl-butik ud, så finder du den på Næbvej 1, 4720 Præstø. Der er åbent mandag-søndag klokken 7-21.30.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 160 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl sænker priserne igen: Nu står mere end hver tiende hverdagsvare til fast lav pris13.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra søndag den 13. september sænker Lidl priserne fast på over 100 nye varer. Det betyder, at dagligvarekæden nu har over 300 hverdagsvarer til fast lav pris, hvilket svarer til mere end hver tiende vare i sortimentet. En ny undersøgelse viser, at hver fjerde dansker allerede har ændret indkøbsvaner på grund af faste lave priser.
Lidl reducerer sine emissioner i Scope 1 og 2 med 75 procent10.9.2026 12:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark udgiver i dag sit nyeste bæredygtighedsmagasin for kalenderåret 2025, hvor kæden blandt andet præsenterer sine klima- og sundhedsresultater. En af de centrale milepæle er en reduktion af Scope 1- og 2-emissionerne på 75 procent siden baseline i 2019, hvor blandt andet en omlægning fra naturgas til fjernvarme på logistikcenteret i Kolding og i udvalgte butikker har spillet en afgørende rolle.
Stedtillæg i hovedstadsområdet: Lidl skruer op for konkurrencen om de bedste talenter21.8.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I kampen om de dygtigste medarbejdere giver Lidl et stedtillæg på 2.500 kroner til souschefer i hovedstadsområdet. Erfaringerne med stedtillæg til butikschefer viser, at det medfører flere ansøgere og nye fagligheder. Det tiltrækker kandidater med solid erfaring fra branchen og skaber samtidig et stærkt grundlag for at beholde dygtige ledere.
Danskerne ændrer indkøbsvaner: Lidl er Danmarks billigste dagligvarekæde for fjerde gang i træk21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny uafhængig prisgennemgang fra Madprisluppen viser, at Lidl igen har den billigste indkøbskurv ud af samtlige 12 dagligvarekæder i Danmark. Danskerne har taget godt imod de faste lave priser, og Lidl har oplevet en stor kundefremgang siden maj.
Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål14.8.2026 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere af Lidls danske leverandører har fået en hjælpende hånd til at arbejde med reduktion af CO2 i værdikæden. Det giver lokale fødevareproducenter overblik over deres klimaaftryk og besparelser på både udledninger og økonomi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

