Elbiler og afrapporteringskrav: Mere el stiller store krav til de danske virksomheder
I 2022 var den næstmest solgte bil elektrisk, og i 2023 blev der sat strøm til førstepladsen, da Teslas Model Y slog alle salgsrekorder. Godt for miljø og bæredygtighed, men samtidig en kæmpe udfordring for de danske virksomheder, der står over for stigende krav til elektrisk implementering og afrapportering. To eksperter fra Spirii og Verdo giver gode råd til virksomhedernes el-strategi.

Transportsektoren er i en rivende udvikling, hvor elektrificeringen for alvor har fået fat i både privatbilismen og erhvervsflåderne. Samtidig betyder ny lovgivning, at de danske virksomheder i langt højere grad skal tilbyde for eksempel opladning på deres parkeringspladser, afrapportere og tage en mere aktiv rolle i den grønne omstilling.
Og det går stærkt. Rigtig stærkt. Alt imens flere danskere får behov for opladning af deres private biler på arbejdspladsen, er de ”grønne” køretøjer i dag et centralt konkurrenceparameter blandt virksomhederne:
”Især i store udbud – både på busdrift og på renovationskøretøjer – ser vi, at hvis du ikke byder ind med CO2-venlige, neutrale køretøjer, så kommer du simpelthen ikke i betragtning på udbuddene,” fortæller Jonas Andresen, Senior Key Account Manager hos Spirii, der hjælper private og erhverv med effektive ladeløsninger.
Vær godt forberedt på fremtiden
Det store spørgsmål er, hvor virksomhederne skal begynde på den elektriske oprustning, når kunder, leverandører og medarbejdere alle har et stigende behov for strøm.
Først og fremmest skal hver enkelt virksomhed meget nøje få afgrænset sit præcise behov. En servicevirksomhed med varebiler har måske kun brug for opladning natten over, hvor den langsommere AC-opladning med fordel kan benyttes. Omvendt har medarbejdere og besøgende kunder måske behov for en hurtigere DC-opladning i løbet af arbejdsdagen. Spørgsmålene hober sig hurtigt op: Hvad betyder det, hvis nogle af en virksomheds ansatte allerede har tilknytning til én særlig ladeløsning? Følger der strømaftaler med til leasingbiler? Og skal parkeringspladsens ladebokse kunne bruges af offentligheden efter arbejdstid? Daniel Bylling-Westergaard fra energikoncernen Verdo er ikke i tvivl.
”Virksomhederne skal have fat i professionel rådgivning for at finde den rigtige løsning. Skal de for eksempel eje eller leje ladebokse? Her rådgiver vi virksomhederne om deres behov, og hvordan de skal tænke sig selv ind i det større billede,” siger Daniel Bylling-Westergaard, der er Senior Business Development Manager hos Verdo i Randers.
En udfordring, der særligt går igen, er, at virksomheder ofte glemmer at vurdere behovet ud i fremtiden – om for eksempel et eller tre år.
”Vi ser desværre en del elinstallationer, hvor man ikke har tænkt over, hvad fremtiden bringer. Her kan virksomheden med fordel sikre sin hardware, så der er trukket kabler, der er klar til en større spænding, eller lægge fundamentet til fremtidens ladestandere på forhånd. Så er det plug-and-play, når virksomheden en dag skal udvide,” fortæller Jonas Andresen.
Lyt til resten af samtalen imellem Jonas Andresen og Daniel Bylling-Westergaard i podcasten ”Et grønt skridt foran”. Hør blandt andet også, hvordan de rigtige løsninger kan hjælpe virksomhederne med markant mere præcise CO2-regnskaber.
Kontakter
Bjørn OlsenPresseansvarlig
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder


Links
Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
Ny biomassekedel styrker varmeforsyningen i Haslev23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En særtransport kørte for nylig i langsomt tempo over Storebæltsbroen i tidsrummet mellem kl. 02 og 05 og fik de få bilister, der kørte over broen samtidigt, til at spærre øjnene op. Det er trods alt ikke hver nat, at to cirka 14 og 11 meter lange og 4,5 meter høje transporter med hovedelementer til et energianlæg, der vejer henholdsvis 51 og 22 ton, begiver sig den lange vej fra Herning til slutdestinationen Haslev på Sjælland, hvor elementerne skulle leveres til Haslev Fjernvarme.
5,5 kilometer hovedledning holder liv i drømmen om fjernvarme i Spentrup11.4.2025 08:36:15 CEST | Pressemeddelelse
Verdo Varme er klar med et nyt fjernvarmeprojekt til borgerne i Spentrup vest for Randers. Projektet er blevet til i dialog med Spentrup Varmeværk, der sidste år måtte opgive selv at etablere fjernvarme, da det oprindelige projekt blev for dyrt.
KlimaEnergi og Verdo Go Green indgår strategisk partnerskab om solcelleanlæg til erhvervslivet26.3.2025 09:10:55 CET | Pressemeddelelse
Med det nye partnerskab vil de to jyske selskaber gøre det nemmere at etablere solcelleanlæg, så flere virksomheder kan reducere deres energiomkostninger og sikre sig mod stigende elpriser, samtidig med at de styrker deres CSR og ESG-målsætninger med vedvarende energi.
Strålende vejr og godt humør præger Vandets Dag på Naturcenteret i Randers24.3.2025 13:22:37 CET | Pressemeddelelse
Vandets Dag blev i år markeret i strålende solskin og med højt humør, da engagerede 3. klasser deltog i en række spændende aktiviteter på Naturcenteret i Randers. Dagen bød på 10 forskellige poster, som blev bemandet af henholdsvis Vandmiljø Randers, Randers Naturcenter, Randers Bibliotek og Verdo Vand.
Verdo Vand finder historiske dokumenter under oprydning12.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
En række historiske dokumenter og tegninger, der kaster nyt lys over udviklingen af vandforsyningen i Randers Kommune er dukket frem hos Verdo Vand. De ældste fund stammer helt tilbage fra 1871 og inkluderer detaljerede kortlægninger af vandledninger, planer for vandværker og de strategiske beslutninger, der har formet kommunens vandforsyning i mange år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum