Bueskytten Kirstine Danstrup Andersen udtaget til OL
Danmark får en bueskytte med til OL i Paris. Og DIF, der er Danmarks Olympiske Komité, har nu udtaget Kirstine Danstrup Andersen til det danske OL-hold.

Danmark får en kvindelig bueskytte med til OL Paris 2024. Det stod klart, efter Danmark i sidste uge officielt fik tildelt en kvoteplads i disciplinen recurve, og nu har DIF, der er Danmarks Olympiske Komité, udtaget 26-årige Kirstine Danstrup Andersen til legene i Paris, der begynder om mindre end en måned. Udtagelsen sker på baggrund af en indstilling fra Bueskydning Danmark.
”OL har været min største drøm og mit mål, siden jeg var 13 år. Det, at blive udtaget til at repræsentere Danmark ved OL, er den største anerkendelse, jeg kan forestille mig, og det motiverer mig til at blive ved med at arbejde. Træningen går i den rigtige retning, og jeg glæder mig – ikke mindst til at hente en masse erfaringer med hjem, så jeg kan stå endnu skarpere I fremtiden. Jeg vil give alt, hvad jeg har, i Paris og kæmpe indtil den allersidste pil er skudt,” siger Kirstine Danstrup Andersen
Team Danmarks sportsdirektør, Lars Balle Christensen, ser frem til at følge Kirstine til legene i Paris.
”Stort tillykke til Kristine og til Bueskydning Danmark. Det bliver spektakulært at se bueskydning midt i Paris på Esplanades des Invalides, og det er fantastisk, at det også bliver med dansk deltagelse,” siger Lars Balle Christensen, der er sportsdirektør i Team Danmark.
Også hos DIF glæder man sig over at få en bueskytte med det danske OL-hold.
”Jeg er virkelig glad for, at det lykkedes at få en bueskytte med til OL. Bueskydning er en fantastisk spændende og nervepirrende disciplin, som danskerne skal se frem til at følge. Held og lykke til Kirstine og velkommen på det danske OL-hold,” siger Søren Simonsen, der er DIF’s Chef de Mission for det danske OL-hold i Paris.
Bueskydningskonkurrencerne til OL afvikles i fantastiske omgivelser centralt i Paris på Esplanade des Invalides. De første pile i de indledende runder sendes afsted allerede 25. juli, dagen før den officielle åbning af OL.
…
Læs meget mere om OL og det danske OL-hold på www.ol.dk og følg med på ’Danmark til OL’ på Facebook og Instagram.
Fakta: Kirstine Danstrup Andersen
Født: 5. april 1998 (26 år)
Sportsgren: Bueskydning
Disciplin: Recurve
Klub: Holstebro Bueskytteforening
Bedste resultater: 4. plads ved EM 2021, Bronze for hold ved EM 2021
OL-debutant.
Nøgleord
Kontakter
Kirstine Danstrup Andersen via Kenn Romme, sportschef, Bueskydning Danmark: 51966598, kr@bueskydningdanmark.dk
Søren Simonsen, DIF's OL-Chef de Mission, DIF: 29420443, sos@dif.dk
Lars Balle Christensen, sportsdirektør, Team Danmark: 25145640, lbch@teamdanmark.dk
Billeder


Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum