HOFOR sænker prisen på bygas igen
Cafeer, restauranter og boligforeninger med fællesvaskerier er nogle af de kunder, der kan se frem til en lavere regning for deres bygas. Fra 1. juli sænker HOFOR nemlig prisen – og det giver også et prisfald for privatkunder på Fastpris.

Det er egentlig meget simpelt. Markedspriserne for både biogas og naturgas har forsat sit fald, og derfor kan HOFOR nu sænke prisen for kunderne for anden gang i år.
”Vi skal ikke lave underskud, men vi skal heller ikke have et større overskud. Nu er priserne på biogas og naturgas faldet gennem længere tid, og derfor justerer vi prisen igen, så kunderne får glæde af faldet i vores omkostninger,” siger en glad gaschef i HOFOR, Morten Stanley.
Billigere at tænde gaskomfuret
For alle de københavnere, som har gas til deres kogeblus, går prisen fra 995 kr. årligt til 950 kr. årligt, inkl. afgifter og moms. Det er vel at mærke, hvis man betaler Fastpris. Hvis man bruger bygas til andet end madlavning eller er en virksomhed, betaler man for det målte forbrug. Her er prisfaldet fra 3,6 kr./m3 til 3,0 kr./m3, ekskl. afgifter og moms – et fald på omkring 16 pct. Det prisfald kan mærkes særligt hos større restauranter, som typisk bruger meget gas til madlavningen.
HOFOR har sænket priserne flere gange det seneste halvandet år i takt med, at priserne på biogas og naturgas er faldet på et ellers uforudsigeligt energimarked.
”Det er dejligt at kunne sænke prisen nu, men man skal selvfølgelig huske, at det også kan gå den anden vej, hvis vi ser energipriser stige igen som i 2021 og 2022”, understreger Morten Stanley.
100 pct. CO2-neutral i 2025
HOFOR leverer bygas til omkring 250.000 københavnere. I dag er bygassen mere end 60 pct. CO2-neutral takket være biogas fra københavnernes eget spildevand. Forsyningsselskabet arbejder på at gøre bygassen helt CO2-neutral i 2025 ved at investere i flere anlæg der kan nyttiggøre lokal biogas i bygasforsyningen. Indbyggerne i hovedstaden bliver således – populært sagt – selvforsynende med CO2-neutral bygas.
Fakta om prisfaldet på bygas
- For en typisk mindre restaurant reduceres udgiften fra ca. 3.600 kr. om året til ca. 3.000 kr. om året.
- Større restauranter kan se frem til en gennemsnitlig reduktion i prisen fra ca. 54.000 kr. om året til i gennemsnit 45.000 kr. om året.
- For en privatkunde på Fastpris falder prisen fra 995 kr. til 950 kr. om året, inkl. afgifter og moms.
- For en privatkunde på Målt Forbrug med et gennemsnitligt forbrug medfører prisreduktionen, at udgiften til bygas falder fra ca. 1.335 kr. om året til ca. 1.300 kr. om året, inkl. abonnement, afgifter og moms.
- For en kunde, der bruger gas til opvarmning, vil udgiften gennemsnitligt falde fra ca. 11.350 kr. til ca. 10.150 kr. om året, inkl. abonnement, afgifter og moms.
- I et typisk fællesvaskeri i en boligforening falder udgiften fra ca. 10.050 kr. til ca. 9.000 kr. om året, inkl. abonnement, afgifter og moms.
- For erhvervskunderne er beløbene angivet uden abonnement, afgifter og moms.
Kontakter
Lene SolskovHOFOR Kommunikation
Tlf:27952116lensol@hofor.dkBilleder
Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skybrud kan være på vej mod hovedstadsområdet1.7.2025 21:11:31 CEST | Pressemeddelelse
DMI har varslet lokale skybrud med hagl og kraftige vindstød onsdag den 2. juli fra ca. kl. 18 til omkring kl. 23 i hovedstadsområdet og store dele af Sjælland. HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, opfordrer til ekstra opmærksomhed, da veje kan blive oversvømmet og kloakdæksler løsne sig. Undgå kontakt med spildevand og undgå at bade i havnebade og bynære strande.
Ny tilladelse: Økonomi afgør fremtiden for Middelgrundens ikoniske vindmøller ud for København27.6.2025 08:03:32 CEST | Pressemeddelelse
Efter 25 år som et grønt vartegn ved indflyvningen til København har Middelgrundens Havvindmøllepark fået ok for at producere grøn strøm i endnu 25 år. Tilladelsens vilkår sammen med ændrede markedsforhold gør dog, at projektets økonomi skal genberegnes, inden møllernes fremtid er afklaret.
Hærværk ved naturplejeprojekt - Pas godt på hesten som græsser her18.6.2025 11:41:02 CEST | Pressemeddelelse
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, har startet et naturplejeprojekt for at beskytte fredede planter. Men hærværk på et hegn modarbejder indsatsen på området.
Nu letter trafikken igen13.6.2025 13:16:45 CEST | Pressemeddelelse
HOFOR kan nu åbne for trafik i begge retninger på Amagerbrogade, så trafikken kan lette i krydset ved Christmas Møllers plads for både biler og cyklister. Gravearbejdet for at sikre varme til byen er dog ikke slut, men bevæger sig længere ned ad Vermlandsgade.
HOFOR får ansvar for endnu en vandudfordring3.6.2025 14:15:19 CEST | Pressemeddelelse
Et politisk flertal har netop bestemt, at kommunerne i samarbejde med forsyningsselskaberne får ansvaret for højtstående grundvand. Det betyder helt konkret, at HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, nu får til opgave at finde løsninger, der håndterer det vand fra undergrunden, der kommer faretruende tæt på boliger og ejendomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum