Danske Spil ser tilbage til 1992 og spørger: Kan vi gøre det igen?
Danmark er klare underdogs før 1/8-finalen mod Tyskland: Men det var de også en magisk sommeraften i Göteborg for 32 år siden – og det får nu Danske Spil til at kigge tilbage til EM 1992, og inviterer kunderne til at gøre det samme. Lige nu tipper stemningen hos Danske Spils kunder klart til en gentagelse af sejren over tyskerne, hvilket forventet vil give kunderne 13 mio. kr. i lommerne.

Når fremtiden ser lidt skræmmende ud, kan det være rart at kigge tilbage på de gode, gamle dage.
Og netop det har Danske Spil gjort forud for lørdag aftens 1/8-finale ved EM, hvor det danske landshold indtager rollen som lille David mod den store, stærke, tyske Goliath: Danske Spil har åbnet for spil på, at historien gentager sig ned til den mindste detalje – fx om Hjulmands tropper fører 1-0 ved pausen og ender med en 2-0 sejr, ligesom Ricardos mandskab gjorde.
”Det bliver i den grad en kamp mod overmagten, men sportens historie er jo fuld af eksempler på, at den lille slår den store – og vi elsker jo disse episke fortællinger. Et af de fineste eksempler er EM-finalen 1992, hvor Danmark overraskede alt og alle og slog Tyskland – så vi tænkte herude hos Danske Spil: Vi kan gøre det igen! Derfor inviterer vi nu alle vores kunder til at gætte på, om historien gentager sig,” siger oddssætter og fodboldekspert hos Danske Spil, Peter Emmike Rasmussen.
Tyskerne var også giga-favoritter dengang
Han medgiver, at Tyskland lørdag er storfavoritter, men det var de jo sådan set også i juni 1992.
”Som oddssætter lever man i en verden af tal, statistik og sandsynlighed, men man må aldrig glemme, at en EM-kamp med dansk deltagelse først og fremmest handler om glæden ved fodbolden og troen på, at mirakler kan ske. Og det skete jo i 1992, så hvorfor ikke igen? ” spørger Peter Emmike Rasmussen retorisk.
Dengang i 1992 vandt Danmark som bekendt 2-0 over Tyskland efter 1-0 ved pausen. Begge danske mål blev endda scoret på langskud uden for straffesparksfeltet. Undervejs fik de danske spillere et enkelt gult kort, mens tyskerne fik fem. Og det er altså disse, konkrete resultater, Danske Spil giver de mere nostalgisk anlagte, danske roligans mulighed for at gætte med på.
Om det er ønsketænkning, nostalgi eller simpel, dansk fodbold-optimisme skal være usagt, men hvis man lodder stemningen hos Danske Spils kunder op til kampen, så er der 57% procent, der tror på dansk sejr, 19% på tysk sejr, og 24% gætter på uafgjort.
I øvrigt er det mest gættede resultat 2-0 til Danmark, og Danske Spil forventer at udbetale i alt omkring 13 mio. kr. til kunderne, hvis det danske landshold lykkes med at nedkæmpe den tyske overmagt lørdag aften. Et Dansk EM-trofæ anno 2024 vil give danskerne 34 mio. kr. fra Danske Spil.
Kampen Tyskland-Danmark fløjtes i gang lørdag kl. 21.00 og kan ses på TV2.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum