Trods vingeskudt Vingegaard: Danske Spil og danskerne stadig Tour-optimister
Kan en decimeret Jonas Vingegaard vinde Tour de France for tredje år i træk? Danskerne siger ’Ja!’, Danske Spil siger ’Ja, måske!’ – og uanset, hvem du spørger, så siger de: ”Men det bliver tæt!” Således tror 50,2 procent af Danske Spils kunder på Vingegaard og 49,8 procent på Pogacar.

Der var længe tvivl om, hvorvidt Jonas Vingegaard overhovedet ville være i stand til at forsvare sin Tour de France-titel, endog stille til start i løbet. Et voldsomt styrt i Baskerlandet Rundt sendte danskeren på hospitalet og smadrede hans nøje planlagte tour-forberedelser.
Derfor er det ret utroligt, at man nu kan stå og nævne ham blandt topfavoritterne til at vinde Tour de France, der går i gang i morgen. Men det kan man, slår de fast hos Danske Spil, der har vurderet styrkeforholdet mellem Jonas Vingegaard og den faste rival, Tadej Pogacar.
”Jonas Vingegaards optakt til touren har været alt andet end perfekt, så når vi alligevel vurderer ham til at have så gode chancer for en tour-sejr, som vi trods alt stadig gør, så siger det en hel del om, hvilket stof den stærke thybo er gjort af. Han har simpelthen et ekstra gear, når han møder modstand, og det er det gear, han skal finde frem i jagten på sin tredje Tour-sejr på stribe. Det bliver bestemt ikke let, men hvis nogen kan, så er det ham,” siger Thomas Theede Therkildsen, der er oddssætter og cykel-ekspert hos Danske Spil.
”Vi har lige nu Tadej Pogacar som en snæver favorit til at vinde etapeløbet, men Jonas Vingegaard kommer snert derefter som en suveræn nummer to på vores liste, så alt er bestemt muligt. Og spørger man vores kunder, så er der faktisk fuldstændigt dødt løb mellem de to. Jeg tror ikke, at jeg før har oplevet, at vores kunder på den måde har været splittet så præcist lige midt over, som det er tilfældet her. Lige nu tror 50,2 procent på Vingegaard og 49,8 procent på Pogacar,” siger Thomas Theede Therkildsen.
Følg med i Tour de France på TV2 fra i morgen lørdag, hvor verdens største cykelløb skydes i gang i Firenze.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Én af de 11 Lotto vindere, der deler 16 millioner har teori om mystisk gevinst19.5.2025 16:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Heldig Lotto vinder fra Horsens er helt ok med at dele kæmpe gevinst med 10 andre. ”På denne måde gør du også mange flere mennesker glade,” siger han, og kommer med sin egen teori om, hvorfor så mange ramte plet.
Lars Krarup bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil19.5.2025 12:07:34 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere mangeårig borgmester i Herning Kommune, Lars Krarup, bliver ny bestyrelsesformand i Danske Spil.
Helt skørt: 11 danskere rammer 7 rigtige i Lotto18.5.2025 08:25:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter fire uger uden en vinder af Lottos førstepræmie, ramte hele 11 danskere plet lørdag aften: De får hver især 1,4 skattefrie millioner kroner.
Danskerne vinder tocifret millionbeløb hos Danske Spil, hvis Sissal går hele vejen17.5.2025 09:01:09 CEST | Pressemeddelelse
Den danske sang er overraskende i Eurovision-finalen, og det kan mærkes hos Danske Spil: Danskerne kan samlet vinde op mod 20 millioner kroner, hvis Sissal trodser alle odds.
Lotto vinders venner bor over 8.000 km væk: ”Vi har villet besøge dem i 10 år – nu gør vi det!”16.5.2025 10:45:57 CEST | Pressemeddelelse
En særdeles heldig mand fra Odense vandt 1.000.000 på sit abonnement i Lotto: En del af pengene skal - til ungernes store begejstring - gå til en rejse, familien har ønsket sig i et helt årti.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum