Akustisk overvågning af Østersøens marsvin
Med kun 500 individer tilbage ved seneste optælling er Østersømarsvinet i fare for at forsvinde fuldstændigt.

I denne uge bliver 24 lyttestationer udlagt i dansk farvand. Et nyt projekt, SAMBAH-II, er igangsat for at estimere antallet af de kritisk truede marsvin i Østersøen ved hjælp af akustisk overvågning.
I 2013 viste den seneste og eneste optælling, at der kun var 500 af de genetisk unikke Østersømarsvin tilbage. De sædvanlige tællemetoder med opgørelser af bestanden fra flyovervågning virker ikke på den efterhånden meget lille bestand.
Derfor må forskerne benytte passiv akustisk monitorering, hvor undervandsmikrofoner – akustiske dataloggere kaldet CPODs - placeres i vandet for at opfange lydene af de sky havpattedyr.
I Danmark bliver der placeret 24 af disse hydrofoner i farvandet omkring Bornholm og sydøst for Sjælland og Møn. Disse stationer vil operere i op til et år og blive serviceret hver fjerde måned.
Projektet, SAMBAH-II, er et samarbejde mellem flere Østersølande, herunder Tyskland, Polen, Finland, Sverige, Danmark, Estland og Litauen, og bliver i Danmark udført af DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi i samarbejde med NIRAS. Økonomisk støtte kommer fra MST Havstrategiovervågning samt medfinansiering fra Biodiversa+ og Aage V Jensens fonde.
Data fra projektet analyseres hos University of St. Andrews i Skotland og vil blive rapporteret under habitatdirektivet og havstrategidirektivet. De første resultater forventes at være færdige i 2026.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere oplysninger om SAMBAH-II, kontakt venligst DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi ved seniorrådgiver Signe Sveegaard på +45 28951664 eller ssv@ecos.au.dk.
Michael StrangholtDCE - Nationalt Center for miljø og Energi, Aarhus Universitet
Tlf:87151354Tlf:93508434mis@dce.au.dkDCE - Nationalt Center for Miljø og Energi
DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi leverer uvildig rådgivning og viden om natur, miljø og energi baseret på forskning af høj kvalitet og bidrager dermed til den nationale og internationale samfundsudvikling. Aarhus Universitets væsentligste kontrakter er indgået med Miljø- og Fødevareministeriet, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet samt Miljøstyrelsen for Råstofområdet i Grønland.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Forskere sætter hvepse ind i kampen mod skadedyr på kål27.6.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Du er garanteret også skide irriteret over hvepse, der går i din marmelademad eller din øl, når du sidder og nyder sommeren. Nu undersøger forskere, om man kan spinde guld på det lille ’møjdyr’, ved at bruge hvepse til en mere bæredygtig produktion af kål og andre afgrøder, der plages af sommerfuglelarver.
Din shampoo, balsam og sæbe kan være giftig for smådyr i vandet26.6.2025 11:46:58 CEST | Pressemeddelelse
Stofferne i plejeprodukterne er indtil nu fløjet under myndighedernes radar. Det har nemlig ikke været lovpligtigt at teste dem.
Nu kan alle hjælpe med at overvåge naturen i Lille Vildmose18.6.2025 07:28:31 CEST | Pressemeddelelse
I Lille Vildmose er en ny aktivitet i gang, hvor helt almindelige mennesker kan være med til at overvåge naturens udvikling. Aktiviteten er finansieret af projektet Wet Horizons og handler om at inddrage alle, der har lyst, i arbejdet med at genskabe og beskytte moserne.
Elvira vil gøre op med 40 år gamle tal: Vi skal opdatere den måde, vi udregner metanudledning fra grise17.6.2025 12:58:16 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt projekt på Institut for Husdyr- og Veterinærvidenskab vil opdatere beregningsgrundlaget for metanudledning fra grise, så de nationale emissionsopgørelser i fremtiden bliver mere retvisende.
Havet gemmer på fremtidig kviksølvforurening i Grønland12.6.2025 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske forskere har vist, at der kan ligge hundrede af års gammel kviksølvforurening i havene, som vil fortsætte med at påvirke dyr og planter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum