Akustisk overvågning af Østersøens marsvin
Med kun 500 individer tilbage ved seneste optælling er Østersømarsvinet i fare for at forsvinde fuldstændigt.

I denne uge bliver 24 lyttestationer udlagt i dansk farvand. Et nyt projekt, SAMBAH-II, er igangsat for at estimere antallet af de kritisk truede marsvin i Østersøen ved hjælp af akustisk overvågning.
I 2013 viste den seneste og eneste optælling, at der kun var 500 af de genetisk unikke Østersømarsvin tilbage. De sædvanlige tællemetoder med opgørelser af bestanden fra flyovervågning virker ikke på den efterhånden meget lille bestand.
Derfor må forskerne benytte passiv akustisk monitorering, hvor undervandsmikrofoner – akustiske dataloggere kaldet CPODs - placeres i vandet for at opfange lydene af de sky havpattedyr.
I Danmark bliver der placeret 24 af disse hydrofoner i farvandet omkring Bornholm og sydøst for Sjælland og Møn. Disse stationer vil operere i op til et år og blive serviceret hver fjerde måned.
Projektet, SAMBAH-II, er et samarbejde mellem flere Østersølande, herunder Tyskland, Polen, Finland, Sverige, Danmark, Estland og Litauen, og bliver i Danmark udført af DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi i samarbejde med NIRAS. Økonomisk støtte kommer fra MST Havstrategiovervågning samt medfinansiering fra Biodiversa+ og Aage V Jensens fonde.
Data fra projektet analyseres hos University of St. Andrews i Skotland og vil blive rapporteret under habitatdirektivet og havstrategidirektivet. De første resultater forventes at være færdige i 2026.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere oplysninger om SAMBAH-II, kontakt venligst DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi ved seniorrådgiver Signe Sveegaard på +45 28951664 eller ssv@ecos.au.dk.
Michael StrangholtDCE - Nationalt Center for miljø og Energi, Aarhus Universitet
Tlf:87151354Tlf:93508434mis@dce.au.dkDCE - Nationalt Center for Miljø og Energi
DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi leverer uvildig rådgivning og viden om natur, miljø og energi baseret på forskning af høj kvalitet og bidrager dermed til den nationale og internationale samfundsudvikling. Aarhus Universitets væsentligste kontrakter er indgået med Miljø- og Fødevareministeriet, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet samt Miljøstyrelsen for Råstofområdet i Grønland.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Dobbelt høst: Solpaneler og afgrøder kan dele mark – uden tab15.9.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Et dansk forsøg med lodrette, bifaciale solceller midt i korn- og kløvermarker viser, at landmænd kan høste både strøm og afgrøder på samme areal – og endda med større opbakning fra lokalbefolkningen end traditionelle solcelleparker.
Levende cement: Forskere laver bygninger om til energilager11.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved at blande energiproducerende mikroorganismer ind i cement, har forskere fra Aarhus Universitet skabt et levende superkondensator-materiale, der kan lagre strøm og endda gendanne sin kapacitet. Teknologien kan bane vej for selvforsynende bygninger og infrastruktur.
Nyt madmarked i Aarhus støtter lokale landbrug9.9.2025 13:30:31 CEST | Pressemeddelelse
Kan direkte handel mellem landmand og forbruger styrke lokalt landbrug? Aarhus Universitet undersøger nu en ny handelsmodel, initieret af frivillige, der kan gøre fødevarehandel mere nærværende og bæredygtig.
Kartoffelskimmel respekterer ikke markskel – derfor må hele erhvervet arbejde sammen8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med udfasningen af 23 PFAS-sprøjtemidler står danske landmænd over for markante udfordringer. Ifølge professor Jørgen E. Olesen kræver løsningen en kombination af forebyggelse, nye teknologier og tæt samarbejde på tværs af erhvervet, hvor også økologien må tage del i ansvaret.
Forskere advarer: Dyrevelfærden risikerer at blive overset i jagten på klimamål2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Aarhus Universitet viser, at klimaindsatser i landbruget kan have skjulte konsekvenser for dyrene – og peger på veje til at integrere dyrevelfærd i bæredygtighedsanalyser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum