DI roser bred aftale om fremtidens erhvervsliv
Det er afgørende for både medarbejdere og virksomheder, at Folketinget nu skaber stabile rammer om generationsskifte og for forskning og udvikling, lyder det fra Dansk Industri

Regeringen har sammen med Radikale, Dansk Folkeparti, Konservative, Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne lavet en aftale om fremtidens erhvervsliv, og det vækker glæde i Danmarks største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI).
- Det er godt politisk håndværk, når så mange partier nu står sammen om at skabe nødvendige forandringer for at sikre faste rammer om udviklingen af dansk erhvervsliv, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
- Det er er rigtig god aftale, som kommer både virksomhederne, deres udvikling og deres medarbejdere til gavn, og dermed er aftalen også god for samfundet både lokalt og på landsplan.
Partierne er blevet enige om give familievirksomheder et retskrav på såkaldt skematisk værdiansættelse, hvilket giver trygge rammer for at give stafetten videre til næste generation, samtidig med at generationsskifteskatten falder fra 15 pct. til 10 pct. Desuden får også ejendomsvirksomheder mulighed for at benytte reglerne for generationsskifte.
- Det er helt afgørende for de familieejede virksomheder, at der kommer tryghed om overdragelsen af virksomheden til søn eller datter eller et andet familiemedlem. Det skaber sikkerhed for, at virksomheden bliver på familiens hænder, beholder sin lokale forankring og holder på arbejdspladser og udvikling i lokalområdet, siger Lars Sandahl Sørensen.
Aftalepartierne er også blevet enige om at løfte fradraget for forskning og udvikling (FoU) permanent til 120 pct. for at øge virksomhedernes incitament til at investere i forskning og udvikling.
- Endelig får vi permanente vilkår for forskning og udvikling. Det er vigtigt, at virksomhederne ved, hvad de kan regne med, hvis de skal lægge deres investeringer i Danmark, når der er så hård konkurrence med verden omkring os, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Vi havde håbet, at FoU-fradraget var kommet op på 130 pct. Det var erhvervslivets forståelse med politikerne, og det havde bragt os tættere på landene omkring os, som har anderledes gunstige vilkår.
Aftalen er finansieret af råderummet og ved at sanere blandt de eksisterende erhvervsstøtteordninger.
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ny lægemiddelaftale er bedre end frygtet - men et skridt i den forkerte retning11.12.2025 07:22:33 CET | Pressemeddelelse
Den nye lægemiddelpakke stiller medicinalindustrien ringere end i dag, men aftalen er langt bedre, end EU-Kommissionen oprindeligt lagde op til, lyder det fra Dansk Industri, der særligt roser den danske regerings indsats under forhandlingerne.
DI: Vedtagelsen af forenklingspakke vigtigt skridt for EU9.12.2025 07:48:07 CET | Pressemeddelelse
Efter et langt forløb er EU’s store regelforenklingspakke for rapportering om bæredygtighed nu endeligt vedtaget. Det er et vigtigt skridt for EU og en sejr for det danske EU-formandskab. Regelforenkling er nødvendig, hvis Europa skal bevare sin globale konkurrencekraft. Derfor håber DI, at der i den kommende tid vil blive vedtaget en række yderligere regelforenklingspakker.
Thomas Bustrup stopper i DI8.12.2025 22:22:13 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Thomas Bustrup stopper i DI efter spirituskørsel.
DI: Knap halvdelen af de ældre kender ikke til frit valg af plejehjem5.12.2025 10:29:52 CET | Pressemeddelelse
Den landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse for plejehjem viser, at 44 procent af de ældre ikke ved, at de har ret til frit valg af plejebolig. Kommunerne skal løfte et større ansvar for at informere og vejlede, mener DI.
Millioner skal skabe forretning i Afrika3.12.2025 13:01:09 CET | Pressemeddelelse
Med 35 mio. kr. i ryggen – og med hjælp fra danske virksomheder - skal DI frem mod 2028 hjælpe produktionsvirksomheder i fire afrikanske lande med grøn omstilling. Det gavner både lokalt erhvervsliv og danske virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum