3F’erne er den vigtigste brik i den grønne omstilling
Med aftalen fra den grønne trepart venter nu de reelle udfordringer, om hvordan vi får omstillet landbruget uden, at det koster for mange arbejdspladser.

Aftalen, som regeringen har landet for landbruget med den grønne trepart kunne være værre, men det kunne bestemt også være bedre. Sådan lyder meldingen fra formanden for 3F’s Grønne Gruppe, Allan Busk.
- Det er klart, at den her aftale med CO2-afgiften kommer til at koste arbejdspladser. Det gør det på mejerierne. Det gør det i landbruget. Det gør det hele vejen rundt på alle følge- industrivirksomhederne. Og jeg er bekymret for, at den grønne trepart har taget for let på den opgave, der ligger i at sikre gode vilkår for at omstille medarbejderne i landbruget og følgeerhvervene, siger Allan Busk, formand for 3F’s Grønne Gruppe.
- Jeg kan godt tvivle på, at 100 millioner over en treårig periode er nok til at sikre, at den her aftale ikke kommer til at koste mere end de 8.000 arbejdspladser, som eksperterne forudsiger, siger Allan Busk.
Landbruget skal nu i gang med en bæredygtig udvikling, og det handler ikke kun om klima og miljø, men også om at sikre et bæredygtigt arbejdsliv.
- Medarbejderne er den vigtigste brik i den grønne omstilling. Derfor er det positivt, at der er prioriteret midler til opkvalificering af dem. Det er vigtigt, at man sikrer en bæredygtig udvikling af det danske landbrug og det gør vi bedst der, hvor der er ordnede løn- og ansættelsesforhold. Derfor bør veletablerede landbrug med ordnede løn- og ansættelsesforhold imødekommes først til de prioriterede midler til opkvalificering, siger Allan Busk.
Regeringen står nu med bolden, og 3F forventer at blive inddraget i den videre proces, når aftalen for dansk landbrug skal udmøntes.
- Det duer ikke, at vi om tre år skal høre arbejdsgiverne sige, at den grønne omstilling ikke kan lade sig gøre, fordi de mangler kvalificeret arbejdskraft. Vi skal have opkvalificeret 3F’erne i landbruget og i følgeerhvervene nu, lyder det fra Allan Busk.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
3F: God aftale om asbest og dødsulykker8.10.2025 14:25:43 CEST | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale giver bedre mulighed for fængselsstraf for særligt grove asbestovertrædelser og i sager om dødsulykker.
Henning Overgaard genvalgt som forbundsformand for 3F30.9.2025 18:05:30 CEST | Pressemeddelelse
3F kongressen gav genvalg til forbundsledelsen ved fagforbundets kongres i Aalborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum