Gå i Franciska Clausens fodspor
Bliv klogere på Franciska Clausens liv og virke, når en ny audiowalk lader interesserede gå i kunstnerens fodspor i Aabenraa. Audiowalken, som har premiere 27. juni, er en del af fejringen af 125-året for Franciska Clausens fødsel.

Audiowalken, der er skabt i anledning af 125-året for Franciska Clausens fødsel, inviterer borgere og besøgende til at udforske kunstnerens liv og forestillingsverden. Fortællingen er opdelt i fem afsnit og guider lytteren på en rundtur i Aabenraa, hvor Franciska Clausen blev født og boede store dele af sit liv.
Jeg er meget begejstret for, at audiowalken giver alle interesserede mulighed for at komme tættere på Franciska Clausens liv og arbejde. Det er en spændende oplevelse, hvor man ved at gå gennem byen og lytte til fortællingerne kan leve sig ind i datiden og se byen gennem Franciska Clausens øjne. Jeg håber, at mange vil tage på turen og opdage eller genopdage en kunstner, som med sin avantgardistiske stil var forud for sin tid, og som stadig er relevant i dag, siger Signe Bekker Dhiman, formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Aabenraa Kommune.
Audiowalken starter foran det gamle rådhus i Aabenraa og tager brugerne rundt til fem forskellige steder i byen, som på den ene eller anden måde er knyttet til Franciska Clausens liv og virke som kunstner. Ruten er omkring halvanden kilometer lang og slutter på det grønne areal ved Kilen, hvor der efter planen skal opføres et nyt museum, som blandt andet skal udstille Franciska Clausens værker.
Der er premiere på audiowalken om Franciska Clausen torsdag 27. juni, hvor alle interesserede er inviteret til at gå audiowalken i fællesskab. Bagefter er der en artist talk med den prisbelønnede dramatiker Jannie Schjødt Kold, som har skrevet manuskriptet og instrueret sammen med Mathias Sørensen, der har stået for optagelserne og lyddesignet. Desuden er det også muligt at møde komponist Andreas Sørensen, som har stået for musikken i audiowalken. De tre fortæller om tilblivelsen af Atelier Europa, som audiowalken hedder.
Audiowalken er en dramatiseret fortælling, som bygger på fakta og bruger fiktive virkemidler. Den er indtalt af de to kendte skuespillere Sonja Richter, der portrætterer Franciska Clausen, og Charlotte Munck, der giver stemme til fortælleren som en fiktiv museumsguide. Begge skuespillere har indtalt fortællingen på dansk, tysk og engelsk, så oplevelsen kan nydes af både lokale og turister.
Atelier Europa - en lydvandring om Franciska Clausen - er lavet i anledning af 125-årsjubilæet for Franciska Clausens fødsel med støtte fra Kulturaftale Sønderjylland-Schleswig, Billedkunstrådet i Aabenraa Kommune og Aabenraa Kommune, i samarbejde med Destination Sønderjylland.
Audiowalken Atelier Europa, som er gratis, kan findes i appen StoryHunt, der kan hentes til de fleste nyere smartphones.
Kontakter
Signe Bekker Dhiman
Formand, Kultur- og Fritidsudvalget, Aabenraa Kommune
Tlf.: 41 66 44 49
E-mail: sbekk@aabenraa.dk
Lise Lotte Urfe
Kulturkonsulent, Aabenraa Kommune
Tlf.: 40 47 66 33
E-mail: llu@aabenraa.dk
Jonas Fievé
Kommunikationskonsulent, Aabenraa Kommune
Tlf.: 24 91 79 28
E-mail: jfie@aabenraa.dk
Vedhæftede filer
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE: * Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge. * Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune vil have Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde18.9.2025 15:38:10 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Aabenraa Kommune besluttede på byrådsmødet i går at arbejde videre med at få Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde i samarbejde med Sønderborg Kommune, Stadt Flensburg og Kreis Schleswig Flensburg.
Entreprenør valgt til opførelsen af ny svømmehal i Aabenraa18.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter bedømmelse af indkomne tilbud står det nu klart, at det bliver Svend Aage Christiansen A/S, der skal stå for opførelsen af den nye svømmehal i Aabenraa. Den nuværende svømmehal fortsætter i drift, mens byggeriet står på.
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum