Anbefalinger til fremtidens beskæftigelsesindsats minder mere om en spareøvelse end et kvalitetsløft
24.6.2024 12:35:23 CEST | Akademikerne | Pressemeddelelse
Vi må for alt i verden ikke slå bunden ud af flexicuritymodellen. Desværre tegner de anbefalinger, som ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelse i dag har præsenteret, mere til at blive en spareøvelse end et kvalitetsløft.
Akademikerne kvitterer for et langt og intensivt arbejde fra ekspertgruppens hånd. Desværre stiller anbefalingerne til fremtidens beskæftigelsesindsats skarpt på at finde besparelser frem for at støtte og beskytte den danske flexicuritymodel.
Formand for Akademikerne, Lisbeth Lintz, udtaler:
”Vi må for alt i verden ikke slå bunden ud af flexicuritymodellen. Det har været mit afsæt for at deltage i den følgegruppe, der har været nedsat i forbindelse med ekspertgruppens arbejde. Jeg må dog desværre konstatere, at anbefalingerne, der er blevet præsenteret i dag, mere ligner en spareøvelse end forbedringer af beskæftigelsesindsatsen. For mig at se er vi på vej til at skrue 15 års udvikling tilbage til nul. Og det er næsten ikke til at bære.”
Akademikerne havde gerne set, at a-kasserne havde fået en langt større rolle i fremtidens beskæftigelsesindsats. Det ville både have styrket beskæftigelsen af f.eks. ledige akademikere og sikret arbejdskraftens geografiske mobilitet.
Lisbeth Lintz supplerer:
”For vores grupper, de højtkvalificerede ledige, er systemet i forvejen meget ringe, og vi havde håbet, det ville blive mere attraktivt. Der er så sket det modsatte, og jeg er bange for, at mange akademikere - og andre dagpengegrupper - nu vil overveje andre former for forsikringer eller efterspørge meget lange opsigelsesvarsler. Det vil betyde en kraftig forringelse af vores flexicuritymodel. Og det vil dermed gå ud over fleksibiliteten, især på det private arbejdsmarked. Hertil kommer, at kernetropperne spiller en stor rolle i det delvist selvfinansierende dagpengesystem i dag, men den finansiering risikerer vi også at miste.”
Ekspertgruppen anbefaler, at kommunerne får langt friere tøjler til at tilrettelægge de lokale beskæftigelsesindsatser. Det giver en øget risiko for mindre tværkommunal jobformidling.
Formand for Akademikerne, Lisbeth Lintz, udtaler:
”Vi har argumenteret for, at a-kasserne skulle have en langt større rolle i fremtidens beskæftigelse. Vi har et arbejdsmarked, der skriger på kompetencer, og arbejdskraftens bevægelighed har aldrig været vigtigere. Derfor undrer det mig såre, at ekspertgruppen ikke plukker nogle af de oplagte, lavthængende frugter og lader a-kasserne spille en langt større rolle i fremtidens beskæftigelsesindsats. A-kasserne kender deres medlemmer, de kender deres arbejdsmarkeder, og da de ikke er bundet af kommunale og regionale grænser, kan de aktivt bidrage til at matche ledige kompetencer i Gedser med rekrutterende virksomheder i Skagen.”
Ekspertgruppens anbefalinger har særligt fokus på borgere langt fra arbejdsmarkedet, hvilket er sympatisk og tiltrængt. Tankegodset bag anbefalingerne er fint. Her spiller kommunernes frisættelse forhåbentlig bedre sammen med borgernes komplekse behov
Vidste du at??
|
Dokumentation:
|
Kontakter
Jens AlkjærChefkonsulent
Presse, kommunikation
Om Akademikerne
Akademikerne er en partipolitisk uafhængig paraplyorganisation for 26 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark. Akademikerne repræsenterer pr. 1. januar 2024 ca. 500.000 medlemmer med en lang videregående uddannelse.
Akademikerne samarbejder med medlemsorganisationerne for at sikre et attraktivt akademisk arbejdsmarked. Akademikerne skal øge akademikernes indflydelse i samfundet.
Følg pressemeddelelser fra Akademikerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Akademikerne
Akademikerne: Stærkt, modigt og rigtigt med lempeligere pensionsalder5.3.2026 13:30:19 CET | Pressemeddelelse
Akademikernes formand bakker op om tiltrængt opgør med den automatisk stigende folkepensionsalder, som i dag stiger hurtigere end levealderen. Det var det afgørende i Akademikernes pensionsudspil fra sidste efterår. Socialdemokratiets udspil skaber en række mere rimelige og realistiske balancer, som ikke mindst kommer de unge generationer til gode, så de ikke bliver de store tabere i pensionsdebatten.
OK-forlig for 43.000 akademikere i regionerne4.3.2026 16:15:04 CET | Pressemeddelelse
Hovedorganisationen Akademikerne har i dag indgået et 3-årigt forlig på det regionale område. Forliget forbedrer reallønnen og indeholder derudover en ny Fritvalgsordning, en familiepakke, der skal gøre det slut med ”Panodil-børn”, samt stressforebyggende tiltag for de ca. 43.000 akademisk ansatte i regionerne. Akademikernes formand, Tomas Kepler, glæder sig over en økonomisk ramme, der sikrer generelle lønstigninger på 6,27 pct. og et gennembrudsforlig på fleksibilitet og stress.
OK-forlig for 40.000 akademikere i kommunerne3.3.2026 10:11:58 CET | Pressemeddelelse
Akademikerne har i dag indgået et 3-årigt forlig på det kommunale område for de ca. 40.000 akademiske ansatte i kommunerne. Tomas Kepler, Akademikernes formand, glæder sig over forliget, der sikrer en lønstigning på 6,27 pct., og bl.a. indeholder en ny Fritvalgsordning, en familiepakke, der skal gøre op med ”Panodil-børn”, samt en række stressforebyggende tiltag.
OK26 på plads for 90.000 statsansatte akademikere: Nybrud med Fritvalgs Lønkonto og mere fri med løn ved barns sygdom11.2.2026 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ny 3-årig overenskomstaftale for akademikere i staten byder blandt flere tydelige aftryk på en ny Fritvalgs Lønkonto, en række stressforebyggende tiltag og et opgør med ”Panodil-børn”. Akademikernes formand, Tomas Kepler, kalder det et nybrud og glæder sig samtidig over en markant lønstigning på 6,37 pct.
OK26 Akademikerne: En mur af krav som værn mod stress og slut med panodilbørn15.12.2025 13:05:44 CET | Pressemeddelelse
Akademikerne, der repræsenterer ca. 90.000 akademikere i staten, vil med deres krav til OK26 tvinge arbejdsgiverne til at tage ansvar for stress-epidemien, sikre sig at fleksibilitet er noget, der både gavner arbejdsgiver og arbejdstager samt tage det endelig opgør med panodilbørn. Og så skal udhulningen af løn og vilkår for offentligt ansatte akademikere stoppe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum