Overblik: Her er guldvinderne fra DIF DM-ugen 2024
Godt 140 nye danmarksmestre er fundet under DIF DM-ugen på tværs af 40 sportsgrene.
Få overblikket over de nykårede DM-guldvindere fra hele landet her.

Efter en uge med konkurrencer og fordeling af medaljesæt blev DIF DM-ugens sidste danmarksmestre fundet søndag aften.
Det skete, da Torben Vous, Ilse Larsen og Henry Larsen kastede sig til guldmedaljer til DM i Petanque (triple-mix) i hjertet af Herning.
Dermed slutter de tre nybagte danmarksmestre sig til en fornem liste af danske atleter, der nu kan kalde sig DM-guldvindere under DIF DM-ugen 2024.
Blandt de mange hædrede atleter finder vi cykelrytterne Rebecca Koerner og overraskelsen Rasmus Søjberg, OL-skytte Rikke Mæng Ibsen, kajakverdensmester Mads Brandt Petersen, OL-løber Alberte Kjær Pedersen og mange, mange flere.
Det hele er foregået på stemningsfulde venues i Herning Midtby, området omkring Herning Atletikstadion og Sportscenter Herning som de gennemgående centre courts.
”Godt 3.000 atleter har været i aktion i Herning, og de har alle kæmpet forbilledligt til den helt store guldmedalje. Vi har været vidne til store præstationer i vidt forskellige sportsgrene, der har vist sig fra sin bedste side henover hele ugen. Stort tillykke til alle de nykårede danmarksmestre, der har kæmpet passioneret og dedikeret for deres mål. DIF DM-ugen har endnu en gang vist sig som en kæmpe fest for atleter, tilskuere, seere og ikke mindst alle de frivillige,” siger Morten Mølholm, direktør i DIF.
DIF DM-ugen 2024 er dermed officielt slut. I 2025 er Aalborg tilbage som vært, hvorefter den store sportsfest vender retur til Herning i 2026.
Se listen over guldvinderne fra de mange sportsgrene her:
https://www.dif.dk/dm-ugen/resultater-2024
Fotos er fri til redaktionel brug - husk kreditering.
Find mange flere til download her.
Om DIF DM-ugen
- 20.-23. juni i Herning – med tyvstart af enkelte sportsgrene allerede fra mandag d. 17. juni samt kvindernes pokalfinale i fodbold på MCH Arena onsdag d. 19. juni.
- Tre centre courts spredt udover Herning samt enkelte andre venues
- Alle mesterskaber er GRATIS at overvære
- 40 sportsgrene
- Cirka 140 nye danmarksmestre
- Cirka 3.000 atleter og officials
- To 'kom-og-prøv-parker' i byen, hvor alle kan prøve kræfter med en lang række forskellige sportsgrene.
- Atleter fra hele landet
- DR er mediepartner på eventet
- Bag eventet står DIF - i samarbejde med specialforbundene - og værtsbyen Herning.
Nøgleord
Kontakter
Johan Lyngholm-BjergeKommunikationskonsulent
Tlf:40555559jlb@dif.dkBilleder
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Ny undersøgelse: Markant flere unge kvinder i idrætsforeningerne6.9.2025 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge kvinder i alderen 16-29 år vælger i stigende grad idrætsforeningerne til, viser ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Det skyldes et målrettet arbejde i idrætten, men også en samfundstendens med stigende interesse for de fysiske fællesskaber, siger DIF.
Rapport: Unge uden job trives i ny beskæftigelsesindsats4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Unge under 30 år oplever ny beskæftigelsesindsats som meningsfuld og motiverende. Det viser Syddansk Universitets evaluering af den beskæftigelsesrettede indsats Startblokken under Danmarks Idrætsforbund (DIF).
DIF ansætter vicedirektør2.9.2025 12:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Niels May Vibholt tiltræder en helt ny stilling som vicedirektør i DIF. Han kommer fra en lignende stilling hos Erhvervsstyrelsen.
Danske veteraner hyldes til fodboldlandskamp28.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Danmarks flagdag d. 5. september spiller Herrelandsholdet i fodbold i Parken. Til landskampen hylder DBU og DIF de danske soldaterveteraners store indsats for Danmark.
DIF’s Appelinstans stadfæster håndboldafgørelse26.8.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I sagen om, hvem DanskHåndbold kan indstille til opgradering til deltagelse i EHF Champions League, har DIF’s Appelinstans stadfæstet kendelsen fra Håndboldens Appelinstans.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum