Københavns beskæftigelsesborgmester reagerer: ”Tiltrængt afbureaukratisering – men hvad forhindrer regeljunglen i at vokse igen?”
24.6.2024 12:10:00 CEST | Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen | Pressemeddelelse
Ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsessystem er i dag kommet med deres anbefalinger til regeringen. Her følger en reaktion fra Jens-Kristian Lütken (V), der er borgmester for landets største beskæftigelsesforvaltning.
Reaktion fra Jens-Kristian Lütken (V), Københavns Kommunes beskæftigelses- og integrationsborgmester:
”I dag konstaterer jeg heldigvis, at ekspertgruppen lægger op til en markant og yderst tiltrængt afbureaukratisering.”
”Uanset hvor gennemgribende reformerne på beskæftigelsesområdet i sidste ende bliver, har jeg fortsat én stor bekymring: At vi på den lange bane ikke gør noget for at forhindre, at regeljunglen vokser sig stor igen.”
”Jeg har derfor foreslået et såkaldt ”byrdestop”. Ideen er enkel: Regel ind, regel ud. Vil Folketinget indføre en ny regel, må de fjerne en allerede eksisterende. Og det efterlyser jeg stadig, så vi får muligheden for at holde fast i den markante afbureaukratisering, der er lagt op til her.”
”Der er for mange skøre regler i jobcentrene. For meget er bundet op på kontrol og tjeklister. Mens der er for lidt fokus på den ledige, som jobcentrene er sat i verden for at hjælpe. Det burde jo være omvendt.”
”Nu ser jeg frem til, at regeringen får taget hul på de politiske forhandlinger og gør alvor af ambitionerne på beskæftigelsesområdet.”
For yderligere kommentarer fra Københavns Kommunes beskæftigelses- og integrationsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) kontakt pressechef Steffen Kjær.
Kontakter
Steffen KjærPressechef i Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:23821294vb5n@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen
Tidligere økonomi- og erhvervsminister bliver leder for ny ekspertgruppe, der skal forbedre forholdene for erhvervslivet i København25.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun lidt over halvdelen af hovedstadens virksomheder er tilfredse med at være i København. Nu skal en ekspertgruppe med tidligere økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen i spidsen komme med anbefalinger til, hvordan Københavns Kommune kan styrke forholdene for byens virksomheder.
Op mod 1.800 ansatte i københavnsk forvaltning får mulighed for fleksible arbejdsuger – men åbningstiderne i jobcentret ændrer sig ikke28.5.2026 08:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en flerårig forsøgsperiode på tværs af forskellige medarbejdergrupper i Københavns Kommune udruller Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen nu som den første velfærdsforvaltning i København muligheden for fleksible arbejdsuger til op mod 1.800 medarbejdere.
Butikker kan holde åbent under Royal Run i København12.5.2026 13:51:05 CEST | Pressemeddelelse
Mange butikker får mulighed for at holde åbent og tage del i festen omkring Royal Run i København.
København topper liste i årlig erhvervsundersøgelse24.2.2026 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
København topper i år listen i Iris Groups erhvervsundersøgelse. Med topplaceringen springer København fra nummer fire til nummer et på listen.
København havde valgstedet med den laveste stemmeprocent i Danmark ved sidste kommunalvalg – nu skal demokratiguider få flere til at stemme i bydele med lav valgdeltagelse6.11.2025 07:07:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tiltag som demokratiguider og valgarrangementer målrettet unge med etnisk minoritetsbaggrund skal få flere til at stemme i bydele i København med lav valgdeltagelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum