"Lakridskongen" Johan Bülow sælger sommerhuset for 45 millioner
Den danske "lakridskonge" Johan Bülow sælger nu sit sommerhus i Tisvildeleje for 45 millioner kroner.

En sand perle af et sommerhus er netop kommet på det danske boligmarked.
Stifteren bag "Lakrids by Johan Bülow", Johan Bülow, har nemlig sat sit sommerhuspalæ til salg.
Det skriver Boliga.
Kæmpe boliggevinst i sigte
45.000.000 kroner.
Så meget koster "lakridskongens" sommerhus, som ligger i det ultra populære Tisvildeleje på den nordsjællandske kyst.
Her får man intet mindre end 309 kvadratmeter, som fordeler sig i fire store værelser, og en 3.651 kvadratmeter stor grund. Sommerhuset kan også prale af at ligge i forreste række til vandet.
Johan Bülow erhvervede boligen tilbage i 2020 for 28.240.000 kroner. Hvis sommerhussalget går som planlagt, scorer han en boliggevinst på 16.760.000 kroner!
Ifølge Boliga er sommerhuset udbudt til 68 procent over den gennemsnitlige pris for de sommerhuse, der for øjeblikket er til salg i Tisvildeleje.

Nøgleord
Kontakter
Christian Torp YttergrenPR- og kommunikationskonsulent Boliga Gruppen A/S
Tlf:40288065cty@boliga.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Bøfkonge sælger videre: Endnu en lejlighed ryger på markedet22.12.2025 09:49:05 CET | Pressemeddelelse
Jesper Boelskifte er i gang med at sælge ud af murstenene. Sidste år skrev Boliga, at den kendte MASH-stifter og bøfkonge havde sat sin store herskabslejlighed på Østerbro til salg med en prisseddel på 33 millioner kroner.
Tidligere landsholdsspiller Niki Zimling jagter milliongevinst18.12.2025 09:44:48 CET | Pressemeddelelse
Den tidligere landsholdsspiller og mangeårige Brøndby-profil Niki Zimling har igen sat sit hus til salg. Og hvis salget går igennem til den nuværende pris, kan det ende med en markant milliongevinst.
Provokunstneren Marco Evaristti kan score stort millionbeløb på sin eksklusiv Østerbro-lejlighed16.12.2025 11:05:55 CET | Pressemeddelelse
Den chilensk-danske kunstner Marco Evaristti, kendt for værket med guldfisk i blendere, har sat sin private bolig på Østerbro til salg. Lejligheden er udbudt til knap 14 millioner kroner, og ifølge Boligas beregninger kan salget give kunstneren en betydelig gevinst.
Ikonisk designer har sat sin luksusbolig i København til salg, står til at tjene fem millioner kroner på fire år.12.12.2025 12:28:52 CET | Pressemeddelelse
Modedesigneren Rebekka Bay Rasmussen, som er kreativ direktør for det ikoniske finske designhus Marimekko, har sat sin private luksuslejlighed i København til salg. Og ifølge Boligas beregninger kan designchefen se frem til en potentiel gevinst på omkring 5 millioner kroner på blot fire år.
Eks-boligminister kan score 5 millioner på privat boligsalg21.11.2025 09:59:01 CET | Pressemeddelelse
Er det et symbol på et ustyrligt marked, han selv var med til at skabe?
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum