"Lakridskongen" Johan Bülow sælger sommerhuset for 45 millioner
Den danske "lakridskonge" Johan Bülow sælger nu sit sommerhus i Tisvildeleje for 45 millioner kroner.

En sand perle af et sommerhus er netop kommet på det danske boligmarked.
Stifteren bag "Lakrids by Johan Bülow", Johan Bülow, har nemlig sat sit sommerhuspalæ til salg.
Det skriver Boliga.
Kæmpe boliggevinst i sigte
45.000.000 kroner.
Så meget koster "lakridskongens" sommerhus, som ligger i det ultra populære Tisvildeleje på den nordsjællandske kyst.
Her får man intet mindre end 309 kvadratmeter, som fordeler sig i fire store værelser, og en 3.651 kvadratmeter stor grund. Sommerhuset kan også prale af at ligge i forreste række til vandet.
Johan Bülow erhvervede boligen tilbage i 2020 for 28.240.000 kroner. Hvis sommerhussalget går som planlagt, scorer han en boliggevinst på 16.760.000 kroner!
Ifølge Boliga er sommerhuset udbudt til 68 procent over den gennemsnitlige pris for de sommerhuse, der for øjeblikket er til salg i Tisvildeleje.

Nøgleord
Kontakter
Christian Torp YttergrenPR- og kommunikationskonsulent Boliga Gruppen A/S
Tlf:40288065cty@boliga.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
"Nybyggerne"-par sælger villa for kæmpe millionbeløb2.5.2025 10:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Parret kan potentielt score kassen på boligsalget
Rasmus Seebach sætter sommerhus til salg30.4.2025 11:09:30 CEST | Pressemeddelelse
Kan hente milliongevinst
Fra reality til real estate: Gustav sælger luksuslejlighed29.4.2025 08:56:23 CEST | Pressemeddelelse
Han står til at tjene kassen
Simon Aggesen prøver igen14.4.2025 09:07:30 CEST | Pressemeddelelse
Boligen er faldet gevaldigt i pris.
Ditte Julie sælger huset: Kræver kæmpe millionbeløb3.4.2025 09:05:33 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke småpenge, man skal lægge, hvis man drømmer om at købe huset.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum