Ledigheden er uændret i maj 2024
Der er 86.800 fuldtidsledige i maj 2024. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Det er 300 flere sammenlignet med måneden før hvilket betyder, at ledigheden i maj er omtrent uændret i forhold til forrige måned. Ledighedsprocenten er uændret på 2,9 pct.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
"Vi har i lang tid kunnet glæde os over en stabil, lav arbejdsløshed, og maj-tallene understreger den tendens. Den lave ledighed er godt for både den enkelte og for samfundet, og vi skal udnytte det til at få endnu flere med på arbejdsmarkedet".
"Flere brancher og virksomheder efterspørger fortsat arbejdskraft, og derfor har regeringen blandt andet gjort det attraktivt at fortsætte med at arbejde efter pensionsalderen".
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for juni måned den 18. juli.
Links
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Ikke-vestlige indvandrere er næsten dobbelt så ofte på førtidspension sammenlignet med etniske danskere7.3.2025 11:58:22 CET | Pressemeddelelse
Ikke-vestlige indvandrere er markant overrepræsenteret på førtidspension, når man sammenligner med personer med dansk oprindelse. For nogle indvandrergrupper er det mere end fire gange så ofte. Det viser den seneste udgave af Status på Arbejdsmarkedet udgivet af Beskæftigelsesministeriet.
Kommuner kan søge over en halv milliard kroner til at hjælpe unge i arbejde eller uddannelse7.3.2025 10:00:24 CET | Pressemeddelelse
Kommuner kan frem til 15. maj 2025, som en del af Ungeløftet, søge penge til skræddersyede indsatser til unge uden arbejde eller uddannelse.
Næsten 14.000 fordrevne ukrainere i job på det danske arbejdsmarked24.2.2025 08:22:50 CET | Pressemeddelelse
8 ud af 10 af de fordrevne fra Ukraine, der står til rådighed for arbejdsmarkedet, er i beskæftigelse. Det viser de seneste tal på 3-årsdagen for krigen i Ukraine.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for december 202421.2.2025 08:10:51 CET | Pressemeddelelse
I december 2024 var der 3.040.100 lønmodtagere i job. Det er 4.600 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden december 2023 er der dermed samlet set kommet 34.400 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 4.700 flere lønmodtagere fra november til december 2024. I samme periode er der kommet 100 færre offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Igen i årets sidste måned steg antallet af lønmodtagere i job, og 2024 blev hermed det år i historien, hvor flest havde et arbejde at stå op til. Især de private virksomheder trak beskæftigelsen op. Det viser, at danske virksomheder klarer sig godt på trods af uro i verden omkring os". "Nu skal vi gøre, hvad vi kan for at få de sidste med, særligt de unge der står uden job eller uddannelse. For at det skal lykkes, har vi netop lanceret Ungeløftet, hvor kommuner, virksomheder og organisationer er gået sammen for at finde nye veje til at få endnu flere ind i arbejdsfæll
Danmark vil stramme EU-regler i kampen mod social dumping20.2.2025 13:08:59 CET | Pressemeddelelse
Danmark og en række andre lande lægger pres på for at få klarere regler for udstationering af ansatte fra tredjelande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum