Når 42 km på cykel bliver en smuttur til købmanden

Kan man overtale en kollega, der netop har rundet de 60, med et par ekstra kilo på sidebenene, til at cykle til Paris med Team Rynkeby?
Den udfordring satte den 56-årige salgschef Henrik Mellgaard og den 52-årige salgskonsulent Michael Christensen hos Ejner Hessel A/S sig for give kollegaen Troels Strøm. Til de to garvede cyklisters store overraskelse sagde Troels Strøm ja, da de lavede et bagholdsangreb på ham til hans 60-års fødselsdag i sommerhuset. Hvad Troels, der til daglig er salgskonsulent i Hjørring, egentlig havde sagt ja til, gik dog først for alvor op for ham, da han satte sig på en racercykel for første gang i sit liv.
1.400 kilometer på cykel i syv dage. Det er præmissen for at deltage i Team Rynkeby. Men det handler ikke kun om at iklæde sig lycra fra top til tå og spurte derud af. Det handler om så meget mere. Venskab, netværk og et skulderskub op ad bakken, når benene syrer til. Team Rynkeby startede i 2001 som et lille hyggeprojekt blandt 11 kolleger i Rynkeby Foods. Det er vokset lige siden og er i dag blevet et velgørenhedsprojekt, hvor ca. 2.500 cykler med i hele Europa. Overskuddet går som altid til børn med kritiske sygdomme.
På det nordjyske hold er de tre kolleger fra Ejner Hessel A/S. To af dem mere garvede ryttere end den sidste. Og det var en udfordret Troels Strøm, som blev sluppet på græs efter at have brugt de obligatoriske træningstimer i et svedfyldt spinninglokale hen over vinteren.
- Første træningstur var på 42 kilometer, og der tænkte jeg ’det overlever du aldrig, Troels’. I dag er det bare en smuttur til købmanden. Nu cykler vi 150-200 kilometer hver gang, fortæller Troels Strøm stolt. Jeg har tabt 11 kilo ind til videre og har et mål om at tabe 3-4 kilo mere. Jeg har fået meget mere energi – man får energi af at bruge energi, understreger Troels Strøm, der har lagt hele sin livsstil om og er gået all-in på Team Rynkeby og et sundere liv.
Har ikke cyklet siden konfirmationsalderen
Vi bliver aldrig for gamle til en udfordring, den filosofi lever Troels Strøm efter. Det var også derfor han sagde ja til at cykle med på Team Rynkeby – selvom hans erfaring med motion var begrænset. Forud for den første tur i sadlen havde han ikke siddet på en cykel, siden han blev konfirmeret.
- Jeg er blevet rigtig bidt af at cykle, så meget at jeg faktisk ikke kan undvære det nu, fortæller Troels Strøm. Samtidig understreger den stolte nordjyde, at det var med en stor portion nordjysk stædighed, at han sagde ja til at deltage i projektet. For familie, venner og kolleger kom det nemlig som en stor overraskelse, at han sagde ja uden tøven. Men hvis der er noget, man ikke skal sige til Troels Strøm, så er det, at han ikke kan.
Stolthed over at være en del af noget større
Stoltheden stråler ud af de tre kolleger, der i øjeblikket bruger mange af ugens dage på de nordjyske landeveje. Først og fremmest stolthed over at støtte en god sag med firmanavnet Ejner Hessel A/S på ryggen, men også stolthed på et mere personligt plan.
- Jeg er simpelthen så megastolt af Troels. Han har aldrig nogensinde cyklet på en cykel og nu skal han køre til Paris. Det bliver den største sejr i hans liv, fortæller Michael Christensen. Det bliver sindssygt hårdt, men jeg glæder mig så meget til at give Troels den allerstørste krammer, når vi rammer Paris. Og så en stor fadøl – og endnu en krammer, fortæller Michael Christensen, der har sin daglige gang i Aalborg, hvor også det nordjyske hold cykler ud fra.

Utallige træningstimer på de nordjyske landeveje
Inden de tre kolleger og de øvrige Rynkeby-ryttere rammer Paris, venter flere kilometer på landevejen i Nordjylland. Træningen er blevet intensiveret den seneste tid, og de tre kolleger har for alvor indset, at man ikke kommer sovende til Paris. Lige godt 250 kilometer om ugen bruger de tre kolleger på at træne.
- Jeg tror ingen af os var helt bevidste om, hvor meget det her egentligt kræver, fortæller Henrik Mellgaard. Vi ringer ugentlig sammen og vender, hvordan det går på ugens træningsture. Det er mit ønske, at vi hos Ejner Hessel A/S engagerer os mere lokalt, og det er vi lykkedes med her, afslutter Henrik Mellgaard.
Rynkeby-rytterne cykler i år fra 9. til 16. juli og planen er, at der skal køres 200 kilometer om dagen. Ejner Hessel A/S har tegnet et guldsponsorat på 20.000 kr. og stiller også til start med tre følgebiler, der kører med hele vejen til Paris.
De tre kolleger glæder sig til at starten lyder, men de glæder sig også til, at det hele snart er overstået. Når de rammer Paris, skal der skåles i en stor fadøl og ses tilbage på en udfordrende cykelrejse der for især én af dem viste sig at blive livsændrende.
Nøgleord
Kontakter
Morten Roth
Direktør, marketing og digital
m.roth@hessel.dk
72 11 60 16
Billeder
Om Ejner Hessel A/S
Ejner Hessel A/S er familieejet og er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, Renault, Dacia, Ford og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i Jylland. I 2008 kom det sjællandske marked med, og Ejner Hessel har i dag i alt 29 afdelinger, heraf 17 i Jylland og 12 på Sjælland. Ejner Hessel-koncernen er også ejer af Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark, Hessel Trucks og Hessel Bus. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S
Ejner Hessel A/S gør status efter første år med XPENG15.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi har ramt april måned 2025, og det er nu ét år siden, at Ejner Hessel A/S indgik et nyt og spændende samarbejde med XPENG – en aftale baseret på et agentkoncept, hvor bilerne sælges online, men stadig med stærk lokal tilstedeværelse i Tilst, Albertslund, Aalborg og Slagelse, hvorfra kunderne kan se og prøvekøre bilerne. Og hvordan er det så gået? - Det har været spændende, interessant og lærerigt på mange punkter, fortæller Simon Justesen, salgschef for XPENG hos Ejner Hessel og fortætter: - Der har selvfølgelig været mange nye ting at forholde sig til, nye it-systemer og nye produkter på hylderne. Og så har vi skulle sætte os ind i en helt ny måde at sælge biler på. Købsprocessen er anderledes – der er for eksempel ingen traditionel slutseddel. Kunden bestiller bilen online, og det stiller nogle krav til os om, at vi skal være endnu skarpere i vores rådgivning. Vi skal opbygge en stærk relation og skabe tryghed, når en kunde træder ind ad døren, fortæller Simon Justesen. Fra skepsis
Privatlease den rummelige Mercedes-Benz EQV og få plads til hele familien25.2.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mercedes-Benz har netop lanceret nye privatleasingpriser på den luksuriøse Mercedes-Benz EQV med masser af plads, så hele familien kan nyde både lange og korte ture uden at gå på kompromis med kvalitet og komfort. Den elektriske EQV kan privatleases fra 5.595 kr. om måneden inklusive forsikring og service og med 20.000 kilometer om året. Med denne attraktive pris skriver EQV sig ind i den eksisterende og populære privatleasingkampagne fra Mercedes-Benz på de elektriske modeller EQA, EQB og EQE. Hos Ejner Hessel A/S er der stor begejstring for det nye privatleasingtilbud på EQV. - Det nye privatleasingtilbud på EQV er en stærk tilføjelse til vores eksisterende privatleasingkampagne på elbilerne fra Mercedes. Med tilbuddet bliver det nu også muligt for os at tilbyde en attraktiv aftale til de kunder, som efterspørger mere plads til hele familien, fortæller salgsdirektør Kim Melsen. Luksus og komfort som standard Med en rækkevidde på op til 365 km på en opladning og mulighed for lynopladn
Ejner Hessel leverer første Mercedes-Benz lastbil til Trailergiganten Variant, ifm. 50-års jubilæum21.2.2025 10:33:40 CET | Pressemeddelelse
Variant A/S, Danmarks førende producent og forhandler af trailere, fejrer i år sit 50-års jubilæum. Virksomheden blev etableret i 1975 i Vejle af Niels Buhl. I 1977 blev broderen Jens Buhl ansat og senere medejer. I knap 30 år frem mod 2006 drev brødrene firmaet, hvor anden generation, med Andreas Buhl i spidsen, samme år overtog ledelsen. Produktionen i Vejle omfatter i dag montagearbejde og intern råvareforarbejdning, kombineret med specialiserede underleverandører for at optimere produktudviklingen. I begyndelsen var produktudvalget fokuseret på mindre hobbytrailere, men i dag tilbyder Variant et bredt udvalg af professionelle erhvervstrailere. Nu fejrer den succesfulde danske trailerproducent 50-års jubilæum med nye jubilæumsbiler fra Mercedes-Benz – og at det for første gang blev Mercedes-Benz, er ikke tilfældigt. Stjernebiler skal markere fortsat vækst og succes Variant har investeret i deres første Mercedes-Benz lastbil og tilhørende varebiler. Dette med Ejner Hessel i Vejle som
Ejner Hessel vinder nye priser til Kick-off 2025 hos Mercedes-Benz Trucks Danmark24.1.2025 10:58:43 CET | Pressemeddelelse
Som vanligt afholdte Mercedes-Benz Trucks Danmark en vigtig prisuddeling ifm. det interne Kick-off 2025-arrangement d. 16. januar. Priserne deles ud blandt det danske forhandlernetværk, som omfatter Ejner Hessel, P. Christensen, Bent Pedersen og Van Mossel. Dette års Kick-off arrangement blev afholdt som en konference og workshop hen over to dage i Horsens. Der blev drøftet alle de højaktuelle emner indenfor lastbiler, så vi som team kommer stærkt ind i det nye år, og kan rådgive kunderne bedst muligt - både på produkt, salg og eftermarked. Efter konferencen skulle der deles priser ud til de medarbejdere og afdelinger i forhandlernetværket, der har gjort sig særligt bemærket. Det er derfor en fornøjelse at følgende medarbejdere og afdelinger i Ejner Hessel, modtog intet mindre end fire af i alt fem mulige priser. Årets Salg 2024: Jens Koustrup Jakobsen, Ejner Hessel i Vejle Årets Winning Fans 2024: Bjarke Laursen, Ejner Hessel i Holstebro Årets CStar Service 2024: Ejner Hessel i Silkeb
Ejner Hessel A/S solgte en bil i 1999 - og fik en ambassadør gennem 25 år16.12.2024 14:02:02 CET | Pressemeddelelse
Ejner Hessel i Herning fejrede for nyligt sølvbryllup. Det var ikke en mærkedag i forhold til selve forretningens lokation i Herning, for forretningen blev stiftet i 1958, men i stedet i relation til en kunde, der her købte sin Mercedes-Benz E-Klasse for 25 år siden. Bilen har ikke misset et eneste service siden. Stig Göte er manden, der både går op i biler, kvalitet og godt håndværk. Det er også her, at forklaringen skal findes på købet af luksusbilen, den såkaldte Mercedes-Benz E 280 Avantgarde Executive, tilbage i 1999. For den nu 66-årige mand kunne alle bilmærker, næsten før han kunne tale, og gennem hele sit liv har han haft en passion for biler og særligt for mærket Mercedes-Benz. - I 1999 havde Mercedes ikke så alsidigt et udvalg som i dag. Her var bilerne meget dyre, og det var en stor investering at købe en Mercedes-Benz. En investering, som jeg tog et langt tilløb til. Men jeg glemmer aldrig dagen, da jeg så skulle hente den. Det var stort, understreger Stig Göte her et kvar
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum