Stor international sportsturnering i Magion i weekenden
I denne weekend lægger Magion hus til den første internationale teqball-turnering på dansk grund. I dag fik 16 skoleklasser en forsmag på den nye nichesport, som er ved at vinde indpas i Danmark, samt en række andre sportsaktiviteter.

Der er måske ikke mange, som ved præcis, hvad teqball er. Men nu har du mulighed for at studere den fortsat relativt ukendte sportsgren på tæt hold og endda på topplan. Lige nu er nogle af verdens bedste teqballspillere nemlig samlet i Magion i Grindsted til Danmarks første internationale teqball-turnering. Ikke mindre end 100 spiller fra 20 forskellige lande skal i aktion.
”Jeg er stolt af, at vi her i kommunen har så stærkt et foreningsliv og fællesskab, at de kan stable sådan noget på benene, og der er fuld opbakning hele vejen rundt på tværs af de forskellige foreninger. Den form for holdånd er inspirerende for os alle,” siger borgmester Stephanie Storbank (V).
Det er GGIF Fodbold, som står bag arrangementet, hvor også en række andre foreninger fra hele kommunen deltager med aktiviteter. Dermed får publikum også mulighed for at afprøve sportsaktiviteter som blandt andet dart, laserskydning, badminton, dans, boksning og altså teqball. Lokale sponsorer har desuden bidraget med præmier.
I dag på turneringens første dag var 16 skoleklasser fra 4.-8. klasse fra henholdsvis Vestre Skole og Lynghedeskolen inviteret med for at prøve kræfter med de mange aktivitetsmuligheder, ligesom de også fik mulighed for at se teqball i verdensklasse. Og noget kunne tyde på, at sporten, som er en slags bordtennis med en fodbold, godt kunne gå hen og blive populær. Der var i hvert fald store smil og sved på panden hos alle deltagende børn og unge.
Stephanie Storbank håber, at nogle af deltagerne har fået øjnene op for nogle af de mindre og mere ukendte sportsgrene, og at nogle måske er blevet inspireret til at prøve noget, de ikke har prøvet før.
”Vi har for eksempel set i forbindelse med kommunens værtskab for Skole OL, at de mindre kendte discipliner på programmet har oplevet en stigende efterspørgsel. Og jeg tror på, at mangfoldighed i udbuddet af fritidsaktiviteter kan få endnu flere til at melde sig ind i foreningslivet,” siger borgmesteren.
Turneringen fortsætter lørdag og søndag. Der vil være aktiviteter for både børn og voksne, som da skal huske både udendørs- og indendørssko. Finalerne vil blive afviklet søndag mellem kl. 12 og 16. Der er gratis entre.
Billund Kommunes økonomiudvalg har støttet den internationale Teqball Turnering med 150.000kr.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder







Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Rådgivningstelefon skal hjælpe psykisk sårbare13.3.2025 10:31:37 CET | Pressemeddelelse
Borgere der modtager såkaldt paragraf 85-støtte får nu mulighed for få hjælp og støtte hele døgnet. En rådgivningstelefon er nemlig åbnet mellem kl. 18 og 07, og håbet er, at tilbuddet skal give tidlig støtte, så borgeren undgår at problemerne vokser sig for store eller har behov for indlæggelse.
Billund er Danmarks 2. mest imødekommende by12.3.2025 12:17:55 CET | Pressemeddelelse
Billund indtager en 2. plads på Booking.com's liste over danske byer, der giver det bedste førstehåndsindtryk for rejsende – kun overgået af København.
Nyt demenskor i Billund11.3.2025 11:20:50 CET | Pressemeddelelse
Billund Kulturskole lancerer et nyt initiativ i foråret 2025: Et Demenskor for borgere med begyndende demens og deres pårørende.
Projektgruppe skal gøre Billund Idrætscenter selvejende7.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter dialog med brugerne af Billund Idrætscenter bliver der nu nedsat en projektgruppe med repræsentanter fra foreningslivet, som skal arbejde med at gøre Billund Idrætscenter selvejende.
Danmarks laveste langtidsledighed finder du i Billund Kommune6.3.2025 15:52:46 CET | Pressemeddelelse
Billund Kommune har Danmarks laveste langtidsledighed. Det slår Arbejderbevægelsens Erhvervsråd fast i sin analyse af langtidsledigheden i Danmark. Samme analyse viser også, at Danmark har Europas laveste niveau for langtidsledigheden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum