En uge med skoleolympiske minder for børn
Skole OL-finalen 2024 var en bragende succes. Over 7.400 børn fra hele landet var taget til den skoleolympiske by i Billund, hvor børnene fik unikke idrætsøjeblikke med hjem i sportsrygsækken.

Den olympiske fakkel blev slukket fredag eftermiddag efter fire dage med indmarch, sammenhold, konkurrencer i børnehøjde og god holdånd for 4.-8. klasserne.
”Skole OL-finalen har igen været en stor succes og en kulmination på et fantastisk Skole OL-år. Det har været en sand fornøjelse at se eleverne udvise sportsånd og fællesskab. Skole OL er meget mere end blot en konkurrence. Det handler om at styrke trivsel, fællesskab og ikke mindst bevægelsesglæden,” siger Janni Trane, projektleder i DIF Skole OL.
Skole OL-finalen er bygget op omkring den olympiske ånd, hvor værdier som respekt, venskab og færdigheder er i fokus. Eleverne oplever, hvad det vil sige at konkurrere med fokus på den gode holdånd, og hvordan man kan fejre både egne og andres præstationer. Dette skaber et særligt bånd mellem deltagerne, som går ud over selve konkurrencen og styrker fællesskabet i klassen.
De uundværlige frivillige
Ingen Skole OL uden de frivillige. De frivillige spiller en uundværlig rolle i afviklingen af både lokalstævner og finalen. Deres engagement sikrer, at alt forløber gnidningsfrit, lige fra buskoordinering til opsætning af hegn til uddeling af medaljer.
Janni Thrane understreger, at det er de frivilliges arbejdsvilje og entusiasme, der skaber rammerne for en vellykket finale og en positiv oplevelse for de tilmeldte skoleelever og lærere.
"Vi skylder vores frivillige en stor tak for deres flotte arbejde og gåpåmod uanset, hvilke opgaver vi har præsenteret dem for – og ikke mindst for deres mange smil og gode stemning de spreder blandt børnene. Det glæder mig, at så mange på tværs af aldersgrupper har valgt at være frivillig," siger DIF Skole OL’s projektleder.
Fra Billund til København
Skole OL-finalen sluttede fredag eftermiddag og den olympiske fakkel i Billund blev slukket, men Skole OL fortsætter allerede igen til næste skoleår, men til næste år skal der ikke længere være Skole OL-finale i Billund. Skole OL-finalen rykker til København, hvor den skoleolympiske fakkel endnu en gang vil blive tændt.
”Jeg er enormt stolt over og taknemmelig for, at vi de seneste år har vist Børnenes Hovedstad frem fra sin smukkeste side, oppyntet til en fantastik børneolympisk by og fuld af forventningsfulde børn. Det har været fire gode år, hvor fællesskab og fairplay har udgjort fundamentet, mens latter, venskab og kampgejst har fyldt vores hjerter. Nu giver vi stafetten videre til børn fra Københavns Kommune, som overtager værtskabet næste år. Og I kan godt glæde jer. Vi håber, at I får ligeså mange uforglemmelige oplevelser, som vi har fået under vores værtskab,” siger Stephanie Storbank, borgmester i Billund Kommune.
Nøgleord
Kontakter
Siska Bengtsson RonaKommunikationskonsulent, DIF Skole OL
Tlf:20944149sisb@dif.dkJanni Johanne ThraneProjektleder, DIF Skole OL
Tlf:28868402jat@dif.dkBilleder








Links
DIF Skole OL er hele Danmarks officielle olympiske lege for skoleelever fra 0.-8. klasse og en appetitvækker på dansk idrætsforeningsliv. DIF Skole OL har siden 2009 haft fokus på at sætte børn i bevægelse ved at skabe aktiviteter, der kan integreres i idrætsundervisningen på alle klassetrin.
Gennem DIF Skole OL møder børnene en bred vifte af forskellige sportsgrene i dansk idrætsforeningsliv. DIF Skole OL faciliterer i samarbejde med foreningslivet udviklingen af de deltagende sportsgrene, så børnene møder sporten i øjenhøjde og oplever idræt som sjovt og udviklende i fællesskab med andre gennem klassekonkurrencer.
Alle sportsgrenene formidles med udgangspunkt i de tre børneolympiske værdier: Fællesskab, Færdighed og Fairplay.
Det er DIF (Danmarks Idrætsforbund), der står bag DIF Skole OL, som støttes af Nordea-fonden, TrygFonden, Billund Kommune og Ole Kirk’s Fond. Salling Group (repræsenteret ved Bilka) bidrager med et sponsorat til Skole OL, og Danish Crown sponserer aftensmad til de overnattende børn til finalen. Herudover samarbejder Skole OL med flere specialforbund og kommuner.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Presseinvitation: Danmark til vinter-OL og PL30.12.2025 10:24:41 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 12. januar afholder DIF og Team Danmark pressemøde med overskriften ’Danmark til vinter-OL og PL’. Her afsløres blandt andet de danske fanebærere og den (næsten) komplette danske OL-trup til legene i Milano Cortina 2026.
11-årige Freja fra Guldborgsund er Danmarks bedste holdkammerat27.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Trods en alder på bare 11 år er Freja Matthisson Sejersen fra TSG Floorball Fighters helt afgørende for det gode humør på hendes hold. Det belønnes nu med titlen som Fremtidens Idræt for Børn og Unge Årets Holdkammerat og en præmie, der skal bruges på en tur til Hawaii – eller Lalandia med holdet. Hun modtager prisen til Sport 2025 i Herning 3. januar.
Jonas Vingegaard fuldender feltet til Årets Sportsnavn 202517.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard er tredje og sidste finalist i kampen om at blive Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Vinderen offentliggøres ved SPORT 2025 den 3. januar 2026.
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
