Norlys ansætter Anders Stouge som direktør for regulering
Anders Stouge bliver direktør for regulering i Norlys, hvor han skal have et særligt fokus på den strategiske udvikling og de regulatoriske rammer.

Anders Stouge tiltræder 1. september som direktør for reguleringsområdet i Norlys. Energi- og telekoncernen ejer blandt andet Elnetselsskabet N1, som forsyner mere end 800.000 jyske husstande og virksomheder med strøm.
- Anders er kendt som en af landets fremmeste kapaciteter inden for reguleringsområdet. Den grønne omstilling med elektrificeringen af samfundet stiller store krav til udbygningen og driften af vores elnet, og det er fuldstændig afgørende, at vi har de rigtige regulatoriske rammer. Her er det en stor gevinst at få Anders med på holdet, siger Niels Duedahl, der er koncernchef for Norlys.
Anders Stouge bliver ansvarlig for hele reguleringsområdet i Norlys, som også omfatter reguleringen af fibernettet og strategiske projekter.
Fremtidssikring af de regulatoriske rammer
Anders Stouge kommer fra en stilling som direktør i DI Byggeri. Han har desuden mere end ti års erfaring som viceadministrerende direktør hos Dansk Energi, der i dag hedder Green Power Denmark. Her var han ansvarlig for infrastruktur, netregulering og governance i energikoncerner med elnet.
- Norlys står over for en af de vigtigste samfundsopgaver med at muliggøre den grønne omstilling, og der spiller elnettet en afgørende rolle. Jeg glæder mig til at være en del af, at fremtidssikre de strategiske og regulatoriske rammer for elnettet, hvor vi udover udbygning også skal have fokus på at fastholde en høj leveringskvalitet til glæde for kunderne, siger Anders Stouge.
Anders Stouge har siden 2022 været bestyrelsesmedlem i Elnetselskabet N1, og fra 1. september træder han et skridt op som ny bestyrelsesformand for selskabet. Her afløser han Jesper Vinter Barslund, der er ny finansdirektør i Norlys-koncernens kundeselskab, Norlys A/S. Anders Stouge indtræder derudover i Netudvalget i Green Power Denmark.
Blå bog: Anders Stouge
2022-2024: Direktør i DI Byggeri og vicedirektør i DI
2011- 2022: Viceadministrerende direktør i Dansk Energi (nu Green Power Denmark)
2005-2011: Branchedirektør, DI Energibranchen (nu DI Energi) og underdirektør i DI
2003-2005: Energichef i DI
1996-2003: Konsulent og Chefkonsulent i DI
Uddannet økonom fra Københavns Universitet og lederuddannelse fra MIT i USA
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
September lægger ud med flere høje prisudsving10.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag topper den rene elpris med 2,05 kr/kWh, men byder samtidig på priser ned til 0,58 kr/kWh. Det er langt fra første gang i denne måned, at elprisen svinger med mere end én krone, og det vil vi se mere til i fremtiden.
Sidste år var der ansøgningsstorm: Fra i dag kan vognmænd igen søge støtte til at skifte til el3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag formiddag åbner Vejdirektoratet for ansøgninger til puljen til omstillingen af den tunge vejtransport, og som noget nyt kan vognmænd nu også søge om støtte til leasing af ellastbiler. Derfor forventer Norlys, at de mere end 300 mio. kr. forsvinder endnu hurtigere denne gang.
Norlys vinder stort udbud og skal levere medarbejderbredbånd til 10.000 offentligt ansatte2.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys har for første gang vundet et SKI-udbud om teleydelser og vil fra 2026 være hovedleverandør af medarbejderbredbånd til over 10.000 ansatte i staten og kommuner.
Norlys med advarsel til kunder: Svindel-sms’er er i omløb29.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukendte bagmænd har de seneste dage udgivet sig for at være Norlys og truet med at lukke for strømmen hos modtagerne. SMS’erne er falske og har desværre givet længere ventetid hos kundeservice.
Norlys’ fiberselskab, Sinal, får myndighedernes ja til køb af 135.000 fiberadresser27.8.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskab, Sinals, køb af fibernettet i trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Sinal kan overtage EWII’s fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum