Det virale stortalent Henry Moodie kommer til København
Den britiske singer-songwriter Henry Moodie, hvis navn dukker op på de fleste playlister iblandt Gen Z’s i 2024, har netop annonceret ankomsten for en ny EP. Til efteråret bringer han sine følsomme historiefortællinger til Pumpehuset på sin Good Old Days Tour den 7. oktober.

Det unge stortalent Henry Moodie er med raketfart blevet rasende populær blandt sine jævnaldrende for sit umiddelbare musikalske univers og katarsiske sange, som synges bedst for lungernes fulde kraft.
Med inspirationskilder som Taylor Swift, Olivia Rodrigo og Conan Gray har den britiske singer-songwriter formået på få år og med blot en EP og en række singler at opbygge en dedikeret lytterskare i hele verden.
Som bare 12-årig begyndte han at skrive sange, spille klaver og uploade covernumre til YouTube. Han blev opdaget af en talent manager som 13-årig med sit cover af Shawn Mendes-nummeret ”My Blood”, og blev efterfølgende en del af bandet The 202.
Kort efter besluttede Moodie sig dog for at gå egne veje, og blev optaget på BIMM Music Institutes sangskriverlinje, og opbyggede gradvist et massivt følge på TikTok med sine covers, og hans videoer har i skrivende stund akkumuleret over 123 millioner likes.
I 2022 udgav han sin debutsingle som soloartist, ”You Were There For Me”, der hurtigt toppede radiohitlister og Spotify-playlister i hele Europa. Populariteten har sidenhen kun været tiltagende, og singlen ”Drunk Text” fra 2024 blev et viralt hit, der ligeledes toppede hitlister i lande som Malaysia og Indonesien.
Snart er der en ny EP på vej med titlen good old days, og til efteråret kan herboende fans af det følsomme singer-songwriter-fænomen glæde sig til at opleve ham live, i front for sin største koncert i Danmark hidtil, når han rammer Pumpehuset i København på sin Good Old Days Tour.
HENRY MOODIE – GOOD OLD DAYS TOUR
7. OKTOBER 2024 – PUMPEHUSET, KØBENHAVN
BILLETSALGET STARTER: 21. JUNI KL. 10
BILLETPRIS: 250,- PLUS GEBYR
BILLETSALG VIA: ALLTHINGSLIVE.DK / TICKETMASTER.DK
Nøgleord
Kontakter
Marie Louise BankMarketingkoordinator & Social Media Manager
marielouise@allthingslive.comBilleder
Links
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
16 Horsepower genopstår i Europa10.12.2025 18:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter mere end 20 års fravær genforenes 16 Horsepower, bestående af David Eugene Edwards, Jean Yves Tola og Pascal Humbert, og bringer deres genredefinerende, mørke ’Gothic Americana’ til København 19. maj i Amager Bio.
Tower of Power fejrer fem årtier på funktronen med tre stærke koncerter i Danmark10.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
De stærke funk- og soulpionerer gæster Aalborg, København og Aarhus i 2026 med en energi og spilleglæde, der gennem fem årtier har gjort dem til et af verdens mest elskede livesbands.
Manfred Mann’s Earth Band vender tilbage til Danmark10.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Manfred Mann’s Earth Band vender tilbage til Danmark, og giver denne gang to koncerter for deres danske publikum. Først spiller bandet den 11. november i Musikhuset i Esbjerg, og dagen efter den 12. november vender de tilbage til deres københavnske hjemmebane, Amager Bio.
Joan As Police Woman fejrer 20 årsjubilæum9.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den anmelderroste New York-sangerinde, sangskriver og multiinstrumentalist, Joan As Police Woman, der tidligere har spillet for udsolgte sale i Danmark, markerer 20-årsjubilæum for sit debutalbum Real Life med en række eksklusive trio-koncerter, og gæster i den forbindelse Train i Aarhus 15. november og Studie2 i DR Koncerthuset i København 16. november.
Nurse John indtager Koncertsalen i DR Koncerthuset8.12.2025 18:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med en unik blanding af syleskarp humor, brutal ærlighed og hjertelig varme har John Dela Cruz, bedre kendt som Nurse John, skabt et globalt fællesskab på over 12 millioner følgere, der hver dag griner, græder og deler deres arbejdsrelaterede traumer med ham. Nu kan danske fans glæde sig. Den filippinsk-canadiske komiker og sygeplejerske gæster Koncertsalen i DR Koncerthuset 18. april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
