Så mange millioner udbetaler Danske Spil, hvis Danmark vinder EM
Det kan blive både en stor glæde og en dyr fornøjelse for Danske Spil, hvis landsholdet får succes ved fodbold-EM. ”Lige nu står vi til at udbetale 13,5 millioner kroner til danskerne – og det tal skal nok blive en del højere i løbet af EM,” siger Danske Spils oddssætter.

Med bare to dage til Danmarks første kamp ved EM-slutrunden i Tyskland tegner der sig et billede af en stor, folkelig opbakning til det danske fodboldlandshold. Sådan lyder meldingen fra Danske Spil, der står til en kæmpe regning, hvis de danske landsholdsspillere løfter EM-trofæet om en måned.
”Vores kunder har fundet slutrunde-optimismen frem og de håber tydeligvis på, at Kasper Hjulmands drenge når langt. Lige nu står vi til at udbetale 13,5 millioner kroner til danskerne, hvis Danmark går hele vejen – og det tal skal nok blive en del højere i løbet af EM,” siger oddssætter hos Danske Spil, Mathias Reimer Larsen.
Sund optimisme
Danske Spil vurderer, at der er en række lande, der har større chancer end Danmark for at løbe med titlen, men også hos statens spiludbyder er der sund EM-optimisme at spore.
”Bare fordi vi ikke har Danmark som favoritter, betyder det jo ikke, at de ikke kan vinde turneringen, og vi håber naturligvis også på dansk succes. Ja, vi skal udbetale en stor sum i gevinster, hvis Danmark vinder, men der er jo en grund til at vi hedder Danske Spil: Vi krydser i dén grad fingre for, at vi får lov at udbetale de mange millioner om en måned,” siger Mathias Reimer Larsen.
EM skydes i gang fredag aften med kampen Tyskland-Skotland.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
Danskerne kan vinde millioner hvis Vingegaard vinder gult igen4.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddsene siger én ting – hjertet noget andet. For selv om konkurrenten Tadej Pogacar er favorit på papiret, tror danskerne massivt på Vingegaard – og det kan give dem millioner i lommerne.
Millionær på Klasselotteriet: Vil købe båd og trække sig tilbage før tid2.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtsjælland, som har vundet over en million i Klasselotteriet, ved godt hvad pengene skal gå til: En stor motorbåd og en tidligere pension, så han kan genopleve barndommens magiske sejl-togter.
Danske Spil efterlyser Bilka-millionær30.6.2025 09:59:04 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere kom en hel del rigere ud af weekenden, end de gik ind i den. Takket være millioner af kroner fra Lotto og Eurojackpot.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum