Nu kan fynboerne flyve direkte på efterårsferie fra Odense til Rhodos
For første gang tilbyder Danmarks største rejseselskab, Spies, en direkte charterafgang fra Odense til Rhodos i skolernes efterårsferie, uge 42. I år vil der være én afgang i den populære ferieuge, nemlig søndag den 13. oktober, og da man regner med, at flyet fyldes op, så opfordrer man til at være i god tid. Som eneste charterselskab tilbyder Spies også direkte afgange til sol og varme hen over sommeren, og her er det til danskernes absolut største feriefavorit Mallorca.

Her midt i juni viser temperaturen 12 grader. Fra sol og sommer i maj oplever vi nu koldt og ustadigt vejr i Danmark. Og efter prognoserne at dømme er der ikke udsigt til, at sommeren vender tilbage foreløbig. Og det kan mærkes hos Danmarks største rejsearrangør. Her oplever man en stigning i bookinger på 35 procent sammenlignet med samme uge sidste år – ikke mindst på Fyn, hvor Spies som de eneste flyver direkte sydpå med eget charterfly hen over sommeren fra Odense Lufthavn. Her er halvdelen af alle pladser solgt.
Men det er ikke kun sommerrejserne, der er rift om – også efterårs- og vinterferierne er populære. Derfor er der også stor glæde over, at det er lykkedes for første gang nogensinde at tilbyde fynboerne en direkte charterafgang Odense-Rhodos i skolernes efterårsferie. Administrerende direktør hos Hans Christian Andersen Airport i Odense siger:
“Det er dejligt, at vi nu i samarbejde med Spies kan tilbyde en eftertragtet uge 42-destination med afgangen til Rhodos, som passer fint ind i vores charterprogram”, siger Hans Okholm Vejrup, direktør i HCA Airport.
Gæsterne ønsker 4 stjerner og egen pooladgang for store og små: Spies opgraderer
På den sydøstlige græske ø, Rhodos, hvor oktobervejret er stabilt og varmt, har Spies netop udvidet deres mest populære familiehotel, Sunwing Kallithea Beach med endnu flere værelser med direkte pooladgang samt en helt ny poollounge. Det er sket på baggrund af, at danskerne de senere år, efter verden åbnede igen efter corona, bruger endnu flere penge på deres rejser og har endnu større ønsker til deres hoteller. Kommunikationschef Sofie Folden Lund siger:
”Vi kan se en øget efterspørgsel på +4-stjernede hoteller og ikke mindst på værelser med direkte pooladgang. Muligheden for både at kunne mødes med venner ved fællespoolen og snorkle på den smukke strand ved Kallithea – men også trække sig tilbage og bare ploppe direkte i poolen fra sit værelse tiltaler mange. Derfor har vi udbygget med endnu flere direkte pooladgange. Og som noget helt nyt – også plaskepools til de mindste”
Sofie Folden Lund fortæller nemlig, at man som noget helt nyt også har indrettet en række ”Happy Baby”-stuelejligheder for hotellets allermindste gæster med direkte pooladgang til de såkaldte splashpools, som er helt lave plaskepools med skyggesejl over. Så kan tumlingerne bade, mens forældrene sidder på kanten med fødderne i bassinet og holder øje. Sofie Folden Lund fortæller:
”Vi har lanceret ”Happy Baby Splash Pool” som et specielt tilbud til børnefamilier med helt små børn, og det er allerede nu en bragende succes for vores mindste gæster og deres forældre. Så det er helt sikkert kommet for at blive – og vi håber, at ”Happy Baby Splash Pool” også vil skabe glæde hos de mindste fynboer, der rejser med os til Rhodos i efterårsferien.”
Direkte charterafgange med Spies fra Odense:
- Et ugentligt fly fra Odense til Mallorca i perioden 25. juni til 23. juli med Sunclass Airlines, Airbus 321 med plads til 212 gæster
- Odense–Rhodos i skolernes efterårsferie – med afgang den 13. oktober med Braathens A319 med plads til 144 gæster.
For mere information, kontakt kommunikations- og pressechef, Sofie Folden Lund: sofie.lund@spies,dk / 26 36 23 77
Kontakter
Sofie Folden LundKommunikationschefSpies Rejser
Tlf:+45 26362377sofie.lund@spies.dkBilleder
Spies - Danmarks førende rejsearrangør
Spies er Danmarks førende rejsearrangør med rejser til næsten 400 rejsemål i over 60 lande. Spies arrangerer charterrejser samt krydstogter og fleksible pakkerejser med rutefly. Vi tilbyder også flybilletter og hotelovernatninger til dem, der vil rejse på egen hånd. Rejserne sælges via internet og telefon. Spies har ca. 285.000 rejsende om året og indgår i den nordiske rejsekoncern, Nordic Leisure Travel Group, sammen med Ving i Sverige og Norge samt Tjäreborg og Globetrotter.
Spies er for andet år i træk kåret som Danmarks bedste arrangør af charterrejser ved Danish Travel Awards 2023.
Følg pressemeddelelser fra Spies
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spies
Vil du sydpå i uge 42? Sådan finder du de sidste ledige pladser til solfavoritterne17.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterspørgslen på sol og varme er høj denne efterårsferie. 9.000 solhungrende danskere har allerede sikret sig en rejse i uge 42 med Spies, der regner med at sende godt 11.000 gæster mod sydlige himmelstrøg i skolernes efterårsferie i år.
Stor stigning i salg af vinterrejser lige nu4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vintersalget hos Danmarks største rejsearrangør har taget et markant spring op den seneste uge. Hos Spies sælger man i de her uger således 27 procent flere rejser end i samme periode sidste år. Og kigger man på skolernes efterårsferie er salget steget med hele 63 procent. Tallene kan tyde på, at danskerne er ude tidligt for at sikre sig lidt sol og varme til de kolde og mørke vintermåneder, der er i vente.
Spies lancerer rejser for solo-rejsende med børn20.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af enlige forældre, der rejser på ferie med deres børn, er steget markant de seneste år. Det viser nye bookingtal fra Spies. Nu lancerer Danmarks største rejsearrangør derfor et helt nyt feriekoncept, der samler små familier i hyggelige fællesskaber under sydens sol.
Dans, padel og vandring: Flere danskere vil på aktiv ferie11.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vandreudstyr, padelbat og dansesko er i stigende grad ved at finde vej til danskernes kufferter. En ny undersøgelse fra Danmarks største rejsearrangør, Spies, og YouGov viser, at aktiv ferie er i kraftig vækst.
Hver anden dansker tager arbejdet med på ferien14.7.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mails og møder følger med til Middelhavet. Det viser en ny undersøgelse fra Danmarks største rejsearrangør, Spies, og analyseinstituttet YouGov. Hver anden dansker har arbejdet på en ferie, mens næsten hver femte dansker svarer, at de ofte har arbejdet i ferien.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum