17 børn klar til særlig fodboldklasse i Furesø efter sommerferien
12.6.2024 09:33:02 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Den nye fodboldklasse er en realitet, og både lærere og elever glæder sig til at tage hul på et nyt skoleår på Lyngholmskolen. Her skal interessen for fodbold gennemsyre hverdagen.

Klasseværelset bliver pyntet med fodboldtrøjer og billeder af fodboldspillere mm., så man ikke er i tvivl, når man kommer ind om, at her bor elever, der elsker fodbold.
Daniel Canzanella er far til Storm, der skal starte i den nye klasse efter sommerferien:
“Vi har valgt at melde Storm ind i fodbold-Fulton, da vi er store tilhængere af en hverdag i skolen, hvor ikke alting er sat i vante rammer. Vi mener, det giver en bedre indlæring hvor bevægelse og interesse er hovedfokus. Det er vel bevist, at børn lærer bedre under disse betingelser. Desuden glæder Storm sig til at kunne have skoledage, hvor det drejer sig om hans passion nemlig fodbold.”
2 gange om ugen bliver der fodboldtræning for de 14 drenge og 3 piger, der kan tage turen på gåben til Farum Boldklubs baner. Og eleverne vil også møde andre former for bevægelse i hverdagen, ligesom lærerne vil inddrage naturen i undervisningen.
”Det kan fx være, man går en tur og lytter til en podcast, som man efterfølgende bruger i timen. Det kan være, man besøger FCN og skriver en reportage om det bagefter. Vi tager læringen ud på fodboldbanen og dribler dansk grammatik, og vi måler fodboldbanens vinkler i matematik”, fortæller Christina Wex, der er en af folkene bag konceptet.
Lærerne er på kursus i uge 24, hvor to erfarne kræfter fra Gentofte kommer til Furesø for at klæde dem helt på i konceptet.
”I Furesø Kommune er det en ambition at skabe diversitet i undervisningen og sikre, at alle vores elever trives og er motiverede. Derfor er det en stor glæde, at så mange har set værdien i den ny 6. klasse på Lyngholmskolen,” siger Muhammed Bektas (A), formand for Børn og Skole, og fortsætter: ”For børn, der elsker fodbold og bevægelse, vil en skoledag, hvor sporten er omdrejningspunktet, uden tvivl styrke elevernes lyst til læring.”
Forløbet bygger på 11 års erfaringer fra Gentofte. Tre lærere underviser i alle fag, to lærere i alle timer, inddragelse af fodbold i undervisningen og fælles fodboldtræning flere gange om ugen er den ramme, der gør det sjovere at gå i skole og skaber fællesskab.
Anders Medum Groth (B), næstformand i Børn og Skole, glæder sig over, at både piger og drenge er optaget i klassen.
”I dag spiller rigtig mange piger fodbold, og det er dejligt, at tendensen afspejles i vores nye fodboldklasse. Vi har store forventninger til forløbet, som vi længe har haft lyst til at implementere i kommunen, og det er virkelig bekræftende at også fodboldklubben bakker op om projektet”
Kontakter
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Anders Medum Groth
Næstformand i Børn og Skole
Medlem af Natur og Klima
Medlem af Børn og Ungeudvalget
Christina WexDaglig leder og sammen med Brian Laudrup og Lars Høgh projektets stifter.Akademiet Fodbold Fulton
Tlf:40312405christina@fodboldfulton.dkKatrine BirkVelfærdsdirektør
Center for Sundhed og Seniorliv, Center for Børn og Voksne, Center for Dagtilbud, Skole og Forebyggelse
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder

Links
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum