Vinder næsten 3 millioner i Eurojackpot, men tager det helt afslappet: ”Kender flere, der har vundet mere!”
Med en Eurojackpot gevinst på 2,9 millioner kroner, kan en mand endelig tage del i snakken i sin ualmindeligt heldige vinder-vennekreds – selvom summen åbenbart ikke er noget at prale med i det selskab.

En mand fra Sønderjylland var på vej på restaurant med konen, da han lige skulle tjekke noget på sin telefon. En gevinst på 2,9 millioner kroner var, hvad der mødte ham på skærmen. Og selvom middagen da blev lidt ekstra mindeværdig, lod han sig ikke mærke af det:
”Jamen, så tænker man lige: Hvad gør jeg nu? Men vi tog det stille og roligt. Vi er jo jyder. Det var da lidt specielt at sidde der og lade som ingenting, men… ja, det går nok først op for en, når pengene står på kontoen. Jeg tror, de går ind i morgen eller i overmorgen,” siger han.
Han og konen har aldrig siddet og snakket om, hvad de ville bruge pengene på, hvis de vandt den store gevinst – og det er der faktisk en rigtig god forklaring på.
”Nej, det har vi aldrig snakket om, for vi syntes ikke, at vi kunne være så heldige, for vi har flere i vennekredsen, der har vundet i Lotto,” siger han og antyder, at der da må være grænser for, hvor heldig man har lov at være, og desuden: Med den vennekreds er små tre millioner ikke lige noget, man praler med:
”Vi er faktisk dem, der har vundet mindst,” siger han.
Og selvom parret synes, at der er én ting, der er vigtigere, end at have penge på kontoen, kommer gevinsten da også til at forsøde tilværelsen en smule.
”Vi har nået en alder, hvor vi har fundet ud af, at det er bedre at have et godt helbred, end at have penge. Men kan man have begge dele, så er det helt perfekt,” fortæller han og fortsætter: ”Nu bliver det jo lidt specielt i weekenden, når der står flere penge på bogen, end der plejer. Så vi tager nok lige en hyggetur, der er lidt udover det sædvanlige. Og senere på året skal vi nok på en større ferietur, hvor vi har tilkøbt nogle ting. Så det er blandt andet det, pengene skal gå til,”
Om Eurojackpot
Eurojackpot er lotteriet med de allerstørste præmier. Der er trækninger hver tirsdag og fredag, og puljen varierer fra minimum 63 millioner kroner til maksimum 750 millioner kroner. Den højeste, danske gevinst blev vundet i juni 2024, hvor en Eurojackpot-kupon købt på Trianglen på Østerbro i København gjorde en heldig dansker 760 millioner kroner rigere.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil disker op med 13,6 millioner lotterikroner til tre heldige danskere12.7.2025 09:19:15 CEST | Pressemeddelelse
Fredag aften fandt tre danskere guldet for enden af regnbuen, da Eurojackpot tallene blev trukket ud. To andenpræmier og en tredjepræmie gav i alt 13,6 millioner kroner.
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
Overrumplet over sit held på Eurojackpot: ”Havde ikke drømt om, at jeg skulle vinde så mange penge”8.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En erfaren midtjyde havde egentlig affundet sig med, at han aldrig ville vinde den store gevinst – men så købte han fire rækker i Eurojackpot…
Har du spillet Eurojackpot hos Shell eller Føtex i sidste uge? Så kan du være millionær7.7.2025 09:15:36 CEST | Pressemeddelelse
To danskere har vundet millioner i Eurojackpot på kuponer købt hos Shell i Juelsminde og Føtex i Herning.
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum