Efter historisk gevinst finder Danske Spil to ekstra millionærer
10.6.2024 09:22:37 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Ugen der startede med den største Eurojackpot-gevinst herhjemme nogensinde - endte med at lørdagens Lotto-trækning gjorde to danskere til millionærer. For fjerde uge i træk var der ingen, der vandt førstepræmien, så Lottos førstepræmiepulje er nu helt oppe på 16 millioner kroner.

Sidste uge vil for altid gå over i historien, som den, hvor en dansker vandt 760 millioner i Eurojackpot, mens to andre vandt 50 millioner i samme lotteri: Men for to andre helt almindelige danskere vil ugen nok snarere blive husket som ugen, hvor de hver især blev millionærer ved at vinde en enkelt million i Lottos ekstratrækning Millionærchancen.
Den ene vinder kommer fra Sydjylland og havde spillet 10 rækker med Joker via sit PLUS Abonnement. Kuponen havde en række med 2 rigtige, hvilket gav 50 kroner udover millionen.
Den anden vinder kommer fra Kolding og havde spillet 10 rækker via mobiltelefonen. Der var ingen yderligere gevinst på kuponen, så den samlede præmie lyder på 1.000.000 kroner.
Hos Danske Spil glæder de sig både over de vanvittigt store og over de normalt store gevinster.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Vi havde i dagens lotto trækning ingen vindere af førstepræmiepuljen. Næste uges pulje er 16 Mio kr.
Lotto, vindertal, 8. juni
1, 4, 9, 16, 17, 27, 33
Lotto, tillægstal, 8, juni
7
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner.
Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kroner.
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti – i september 2023 omdøbt til Millionærchancen - som betyder, at der fast hver lørdag bliver trukket lod om to gange 1.000.000 kroner blandt alle ugens spillede rækker.
Om Millionærchancen
Millionærchancen gik fra 2015 til og med august 2023 under navnet Millionærgarantien, men den gør stadig det samme: Garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kroner. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken. Derudover så trækkes der sidste lørdag i måneden lod om 5 x 1.000.000 på alle månedens spillede rækker - så husk at gemme din kupon, også selv om der ikke skulle være gevinst i første omgang.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Millionær på Lotto ved et tilfælde18.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Midtjylland kan takke en skør tilfældighed for, at han har vundet fire millioner i Lotto via sit PLUS abonnement hos Danske Spil.
Eurojackpot millionær til familien: ”Peg på det, I vil have!”14.4.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig kvinde fra Fyn tog familien med på den vildeste shoppetur, da hun vandt over 6 millioner i Eurojackpot hos Danske Spil.
Danske Spil mangler stadig at høre fra flere af sidste uges millionærer13.4.2026 11:44:15 CEST | Pressemeddelelse
Der blev vundet fire milliongevinster i Lotto og Eurojackpot i sidste uge. Men Danske Spil kender kun identiteten på to af de nyslåede millionærer – de to sidste er stadig derude.
Løber med førstepræmien: 8.000.000 kroner på vej til heldig dansker12.4.2026 08:23:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ramte plet ved lørdagens trækning i Lotto og kan se frem til 8.000.000 kroner. To andre kan også kalde sig nyslåede millionærer. Se her, hvor heldet slog ned.
Usædvanligt mange Lotto-vindere: ”2026 tegner helt vildt”11.4.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Man skal være heldig for at ramme syv rigtige i Lotto og det sker ikke hver uge, men for tiden sker det usædvanligt ofte. Årets første kvartal har budt på flere vindere, end normalt: ’Et tilfælde,’ lyder det forundret hos Danske Spil.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum