Flere danskere kan nu søge støtte til bedre internet gennem bredbåndspuljen
10.6.2024 08:38:46 CEST | Norlys | Pressemeddelelse
Bredbåndspuljen har åbnet for ansøgninger om bedre internet, og i år kan endnu flere få del i pengene. Vil man søge som individuel adresse, gælder det om at være hurtig.

Bredbåndspuljen har netop åbnet for ansøgninger, der skal sikre hurtigere og mere tidssvarende bredbåndsforbindelser til danskere i områder med dårlig internetdækning.
I år er kriterierne for at kunne søge puljen ændret, så endnu flere kan komme i betragtning til støtte. Ansøgere skal derfor kun have adgang til internethastigheder på mindre end 100 Mbit/s download via fast bredbånd og mindre end 600 Mbit/s via mobilt bredbånd for at være berettiget til tilskud. Derfor kan hele 33.000 adresser søge puljen i år. Det er omkring 6.000 flere end sidste år.
De nye rammer betyder også, at endnu flere adresser end tidligere kan søge den særlige ordning for enkeltadresser i stedet for at indgå i et projekt med flere andre.
- Der er lavet nogle ændringer, som det er vigtigt at være opmærksom på, hvis man bor i et område med dårligt internet. Fristen for at søge puljen som enkelt adresse ligger i ferieugerne, så derfor er det vigtigt at få undersøgt, om du er tilskudsberettiget og søge, inden du rejser på sommerferie. Heldigvis skal du nærmest kun indtaste din adresse og kontaktinformation på puljens hjemmeside, og så hjælper vi med resten, siger Carsten Bryder Thejls, der er direktør for Norlys’ fiberforretning.
Hvor blot omkring 2.900 adresser kunne søge ordningen for enkeltstående adresser sidste år er tallet vokset til 4.000 i år. Er man tilskudsberettiget, vil man få besked i sin e-boks. Fristen for at annoncere sit projekt er 10. juli.
Står klar med hjælp
Når det kommer til den almindelige ordning, er ansøgningsfristen noget længere.
Her har ansøgerne frem til 23. september til at annoncere deres projekt.
Der ligger dog også lidt mere arbejde i at søge støtte fra den almindelige ordning, fordi flere husstande i et område skal gå sammen for at stable et projekt på benene.
- Det betyder blandt andet, at du skal samle de tilskudsberettigede adresser omkring dig til et projekt. Derudover ser ansøgningsprocessen også lidt anderledes ud, end hvis du søger som enkelt adresse. I Norlys har vi erfarne medarbejdere, der er vant til at hjælpe bredbåndsprojekter med at blive realiseret, som man meget gerne må trække på. De ved også præcis, hvad de nye rammer kan betyde for et projekt, siger Carsten Bryder Thejs.
På SDFI’s hjemmeside kan du se et kort over tilskudsberettigede adresser. Norlys holder desuden en række informationsmøder, hvor det er muligt at møde op og blive klogere på processen samt de nye rammer for puljen.
Ønsker du at deltage i møderne, kan du tilmelde dig via mailadressen bredbaandspuljen@norlys.dk eller telefon 7518 8025. Telefonen er bemandet mandag, onsdag og fredag.
Informationsmøder
Alle informationsmøderne, som Norlys arrangerer, afholdes mellem kl. 17.00-19.00
Tirsdag d. 20. august - Hobro Idrætscenter, Amerikavej 22, 9500 Hobro
Torsdag d. 22. august - Vildbjerg kulturcenter, Sports Allé 6, 7480 Vildbjerg
Tirsdag d. 27. august - Romalt aktivitetshal, Romalt Boulevard 28, 8960 Randers SØ
Onsdag d. 28. august - Pulsen i Balling, Stadion Alle 3, 7860 Spøttrup
Torsdag d. 29. august - Alhedens Idræts- og Kulturcenter, Trehusevej 7, 7470 Karup J
Tirsdag d. 3. september - Norlys, Tietgensvej 4, 8600 Silkeborg
Onsdag d. 4. september - Brædstrup sportshallerne, Rådhusgade 1-3, 8740 Brædstrup
Torsdag d. 5. september - Dronning Ingrid Hallerne, Jeppe Åkjærsvej 27, 9640 Farsø
Tirsdag d. 10. september - Terndrup idrætscenter, Terndrup Halvej 3, 9575 Terndrup
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkBilleder
Om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Kender du én, der er god til at lytte og sige sin mening? Norlys går på jagt efter nye medlemmer til repræsentantskabet2.11.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mere end 820.000 andelshavere får i 2027 mulighed for at stille op til Norlys’ repræsentantskab og vælge, hvem der skal sidde i repræsentantskabet. Med en ny kampagne, der indledes i dag, vil Norlys få flere til at engagere sig i andelsdemokratiet og overveje at stille op.
Mørke og dyr gas: Oktober bød på rekorddyr strøm31.10.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Mindre sol og en rekordhøj gaspris sendte elpriserne op på det højeste niveau for en oktober nogensinde. Samtidig betyder vintertarifferne, at strømmen nu er billigst om natten.
Lørdagens modvind giver medvind til elregningen: Lave elpriser hele lørdag24.10.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det blæsende efterårsvejr presser elprisen ned til et opsigtsvækkende lavt niveau lørdag med en gennemsnitspris på omkring 0,25 kr./kWh. Det er samtidig første gang i oktober, at elpriserne konsekvent holder sig under 1 kr./kWh et helt døgn.
Solfesten er slut: Middagsstrømmen er blevet markant dyrere23.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter mange måneder med billige elpriser midt på dagen er efterårsskiftet slået markant igennem. I oktober er den rene elpris mellem klokken 12 og 15 steget med op mod 92 procent.
Elprisen er på sit højeste i fire år. Alligevel betaler elkunderne mindre per kilowatt-time end sidste år16.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De danske elpriser har i 2026 været de højeste i fire år, men det betyder ikke nødvendigvis, at regningen er steget tilsvarende. Faktisk har danske elkunder betalt mindre per kilowatt-time end sidste år, når det samlede billede gøres op.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

