Green Power Denmark

Politisk aftale gør elnet parat til grøn fremtid

Del

Ny politisk aftale justerer reguleringen af elnetselskaberne, så de i højere grad kan udbygge nettet til en fremtid, hvor det skal transportere meget mere grøn strøm til elbiler, varmepumper og industri. Ifølge Green Power Denmark, som længe har efterspurgt ny regulering, er aftalen helt afgørende for den grønne omstilling.

Danmarks mål om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030 kræver en markant vækst i antallet af elbiler og varmepumper, samtidig med at industrien bruger grøn strøm i stedet for fossile brændsler. For at transportere de store mængder el ud til forbrugerne, skal de danske elnetselskaber investere mange milliarder i at forstærke og udbygge distributionsnettet.

Derfor har Green Power Denmark gennem flere år presset på for, at politikerne tilpasser den økonomiske regulering af selskaberne. Det sker nu med den nye aftale, som regeringen har indgået med et bredt flertal i Folketinget. Den grønne erhvervsorganisation roser regeringen for at inddrage branchen i processen.

- Det her er afgørende for den grønne omstilling og kan være fingeren på den power knap, der sætter fart på elektrificeringen. Med aftalen får elnetselskaberne mere forudsigelighed og sikkerhed for de store og langsigtede investeringer, de foretager. Vi styrker forbindelsen mellem klimadrøm og virkelighed, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark og fortsætter:

- For at nå vores klimamål skal vi erstatte kul, olie og naturgas med CO2-fri strøm i opvarmning, industri og transport i et langt højere tempo, end vi gør i dag. For at det kan lade sig gøre, har vi brug for et endnu stærkere elnet, der kan levere de store mængder strøm til danskernes elbiler og varmepumper uden afbrud. Det kræver investeringer – massive investeringer.

Den nuværende regulering har ikke givet elnetselskaberne tilstrækkelig mulighed for at få indtægter til et niveau, der kan dække de nødvendige investeringer i et fremtidssikret elnet. Den har været bagudskuende og taget udgangspunkt i, hvordan elforbruget tidligere så ud - uden at tage højde for, at det stiger markant de kommende år. Det ændrer den nye politiske aftale, som fra 2025 blandt andet indfører et grønt tillæg til reguleringen af selskabernes indtægtsramme.

- Selskaberne knokler allerede med at etablere tykkere kabler og stærkere transformerstationer, og frem mod 2030 og i årene efter bliver opgaven kun større. Vi ser ind i milliardinvesteringer i det elnet, der er hovedvejen til en grøn, sikker og konkurrencedygtig fremtid, siger Kristian Jensen.

Med aftalen får Energistyrelsen til opgave at udvikle en ny netmodel, der kan vurdere behovet for investeringer i elnettet fremadrettet.

- Det er helt centralt, at Energistyrelsen udvikler den netmodel i tæt samspil med branchen, så den afspejler det reelle behov for at forstærke og udbygge rygraden i den grønne omstilling, siger Kristian Jensen.

Green Power Denmark forventer, at elnetselskaberne kan foretage investeringerne samtidig med, at prisen pr. transporteret kilowatt-time holdes nogenlunde i ro. Årsagen er, at danskerne vil bruge mere og mere grøn strøm.

Kontakter

Green Power Denmark

Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.

Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark

Brintrøret vil give ny energi til den grønne omstilling6.2.2025 17:17:17 CET | Pressemeddelelse

Den politiske aftale om at etablere et brintrør mellem Esbjerg og den tyske grænse vil føre en kæde af positive begivenheder med sig, forudser Green Power Denmark. En ny grøn industri vil skyde frem langs brintrøret. Vi kan begynde at elektrificere den tunge industri, flyene og skibene. Og det vil forbedre økonomien i solceller og vindmøller, som får en ny afsætningskanal for den grønne strøm.

EU skal op på dupperne. Det er nu, vi skal skabe rammerne for et grønt, sikkert og velstående Europa6.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

EU er udfordret på flere planer. Kina og USA kæmper med alle midler for at overtage de grønne industrier og arbejdspladser, og Rusland truer vores sikkerhed. Derfor er der brug for en fornyet europæisk industripolitik, som styrker virksomhedernes konkurrenceevne og sikrer, at Europa bliver selvforsynende med grøn energi, anbefaler Green Power Denmark.

Danmark skal satse på forskning og innovation i det globale kapløb om grøn teknologi5.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Den globale konkurrence om fremtidens energiteknologi, arbejdspladser og eksportindtægter udfordrer Danmarks grønne førerposition. Vi er nødt til at føre en konkurrencedygtig forskningspolitik, så virksomhederne fortsætter med at udvikle energiteknologi i Danmark, mener Green Power Denmark, som opfordrer regeringen til at styrke den danske testinfrastruktur og skabe langsigtede, stabile rammer for investeringer i grøn innovation.

Regeringen har nu ét år til at sætte turbo på elektrificeringen af Danmark31.1.2025 10:32:26 CET | Pressemeddelelse

Regeringen har droppet at gennemføre udbuddet af havvindmøller i de indre farvande, og planerne om Energiø Bornholm er udskudt. Til gengæld vil regeringen gennemføre et nyt udbud af havvindmøller i 2026. Hvis vi skal ud af den nuværende krise og igen gøre det økonomisk attraktivt at opføre vedvarende energi i Danmark, skal forbruget af grøn strøm stige markant. Regeringen har nu et år til at lave en plan for, hvordan vi erstatter fossil energi med grøn strøm i industrien, husstandene og transportsektoren, mener Green Power Denmark.

Brintrøret bliver en kæmpe gevinst for Danmark31.1.2025 10:31:40 CET | Pressemeddelelse

Et brintrør mellem Esbjerg og den tyske grænse, som er vigtigt for den grønne omstilling og udbygningen med vedvarende energi, er kommet et afgørende skridt tættere på at blive til virkelighed. Regeringen har sænket kravet til forhåndsreservation, så virksomhederne lettere kan forpligte sig til at bruge røret. - Vi har arbejdet hårdt for denne løsning, som vil få stor betydning for Danmark, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye