DI: Næste skridt er taget mod stærkere erhvervsuddannelser med ny aftale
Dansk Industri (DI) er glade for, der nu for alvor er taget hul på udmøntningen af millioner, der skal styrke erhvervsskolerne og sikre at kvaliteten i dem er tidssvarende.

Det er en god dag for de danske erhvervsskoler. For regeringen og Folketingets partier er i dag blevet enige om næste udmøntning af midlerne til erhvervsuddannelserne. Man vil bl.a. investere knap 300 mio. kr. i udstyrsløft og lærerkompetencer specifikt inden for det grønne område over de næste fire år.
- Det peger i den rigtige retning, og vi glæder os til at komme i gang med at få løftet vores uddannelser. Vi har længe efterspurgt investeringer i nyt udstyr og materialer, så det er mere tidssvarende – og det er vigtigt. For moderne maskiner og værktøj er nødvendigt for at kvalitetssikre de faglærtes uddannelse og afgørende for, at vi får uddannet nogle dygtige faglærte. De er nemlig altafgørende for, at den grønne omstilling lykkes, siger Signe Tychsen Philip, underdirektør for erhvervsuddannelser i Dansk Industri.
Regeringen og Folketingets partier er desuden enige om at afsætte 2,8 millioner kroner årligt i 2024 og 2025 til at gøre 2025 til Erhvervsuddannelsernes år, samt give flere unge på erhvervsuddannelserne mulighed for studieture og udlandsophold.
- Alt for mange børn og unge ved ikke helt, hvad erhvervsuddannelserne har at byde på. Derfor er Erhvervsuddannelsernes år 2025 et initiativ, som vil betyde, at flere får øjnene op for de mange spændende muligheder, en erhvervsuddannelse kan give, siger Signe Tychsen Philip.
- Studieture og udlandsophold er ikke kun forbeholdt unge, der tager en gymnasial uddannelse. Et ophold i udlandet giver uvurderlige internationale erfaringer og et andet perspektiv på sit fag. At det nu bliver mere tilgængeligt på erhvervsskolerne er en virkelig god nyhed.
Regeringen har afsat cirka 300 millioner kroner i 2024 stigende til cirka 900 millioner kroner fra 2030 og frem til at hæve kvaliteten af erhvervsuddannelserne. Derfor ser vi i DI frem til, at regeringen tager næste skridt til at udmønte de sidste mange millioner.
- Vi ser frem til næste udspil som forhåbentlig vil handle om hovedparten af midlerne, så vi kan få løftet erhvervsuddannelserne bredt. Der er brug for midler til yderligere taxameterforhøjelser til kvalitetsløft af uddannelserne, midler til udvikling af uddannelser og en tiltrængt udbudsrunde afslutter hun. Erhvervsuddannelserne har været underprioriteret for længe. Pengene skal ud og leve så hurtigt som muligt, siger Signe Tychsen Philip.
Kontakter
Sara RudPresserådgiver
Tlf:28876803saru@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Frihandelsaftale med Sydamerika på plads – historisk sejr til EU9.1.2026 12:53:07 CET | Pressemeddelelse
I en tid, hvor toldmure bygges op, rev EU i dag en afgørende toldmur ned. EU viser handlekraft og skaber frihandel, mens andre dele af verden lukker sig om sig selv. Mercosur-aftalen om frihandel mellem EU og fire sydamerikanske lande skaber et nyt marked for dansk erhvervsliv på 300 mio. sydamerikanske forbrugere.
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum