Her er håndboldkvindernes OL-trup
6.6.2024 11:01:19 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Danmarks Olympiske Komité har udtaget de 14 håndboldkvinder, der skal repræsentere Danmark ved OL i Paris.

Dansk håndbold er fyldt af gyldne olympiske præstationer såvel på herre- som kvindefronten. Eksempelvis står kvindernes ’hattrick’ i OL-guld fra 1996, 2000 og 2004 for mange danskere som nogle af de mest fantastiske minder i dansk OL-historie.
Nu er håndboldkvinderne for første gang siden OL i London 2012 endnu engang klar til at samle danskerne under OL. Danmarks Olympiske Komité har udtaget de 14 spillere, der til sommer deltager i den olympiske håndboldturnering. Derudover har DanskHåndbold indstillet tre reserver.
Håndboldkvindernes OL-trup er:
Althea Reinhardt, Odense Håndbold
Sandra Toft, Györ ETO KC
Anne Mette Hansen, Metz Handball
Line Haugsted, Györ ETO KC
Mette Tranborg Team Esbjerg
Kristina Jørgensen, Metz Handball
Louise Vinter Burgaard, Metz Handball
Simone Petersen, Ikast Håndbold
Mie Højlund, Odense Håndbold
Sarah Iversen, Ikast Håndbold
Rikke Iversen, Team Esbjerg
Katrine Heindahl, Team Esbjerg
Trine Østergaard, CMS Bucuresti
Emma Friis, Ikast Håndbold
Reserver:
Michala Møller, Team Esbjerg
Helena Elver, Odense Håndbold
Anna Kristensen, Team Esbjerg
”Det er intet mindre end fantastisk, at vi igen har de danske håndboldkvinder med til OL - for første gang i tolv år. Vi sender et utroligt stærkt hold med verdensklasseresultater i bagagen, og jeg glæder mig i den grad til at følge håndboldkvinderne ved OL,” siger chef de mission i DIF, Søren Simonsen.
Lars Balle Christensen, sportsdirektør i Team Danmark, siger om udtagelserne:
”Kvindelandsholdet har med Jesper Jensen og Lars Jørgensen i spidsen rykket sig markant de seneste år og er tilbage på et niveau, hvor de spiller med om medaljerne til EM og VM. Jeg ved, at for rigtig mange af spillerne har OL i Paris været en stor drøm at være med til, og de fortjener i den grad at være en del af OL-holdet. Det er et meget stærkt hold, Danmark stiller med, og jeg er sikker på, at vi kommer til at se et hold, der er topmotiveret og som har mulighed for at komme rigtig langt til OL,” siger Lars Balle Christensen.
Læs meget mere om OL og det danske OL-hold på www.ol.dk og følg med på ’Danmark til OL’ på Facebook og Instagram.
Yderligere kommentarer:
Søren Simonsen, OL-chef de mission, DIF: 29 42 04 43
Lars Balle Christensen, sportsdirektør, Team Danmark: 25 14 56 40
Troels Trads Hansen, pressekonsulent i DanskHåndbold53 87 77 47
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkDIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har DIF og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen. Succesen har nu fået parterne til at forlænge samarbejdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum