Nye anbefalinger stiller skarpt på Danmarks globale konkurrenceevne
I dag præsenterer Virksomhedsforum for globale risici sine anbefalinger til regeringen, der sætter fokus på Danmarks globale konkurrenceevne og på danske virksomhedernes udfordringer i en tid med geopolitiske spændinger.
Globaliseringen har haft stor betydning for danskere, danske virksomheder og ikke mindst velstanden i Danmark. Men geopolitiske spændinger, handelshindringer og et teknologisk kapløb har gjort verden mere usikker og sværere at navigere i som virksomhed.
Sidste år nedsatte regeringen Virksomhedsforum for globale risici, hvor en række topchefer fik til opgave at rådgive regeringen om rammevilkår og afhængigheder, og levere anbefalinger til at nedbringe danske virksomheders sårbarhed over for globale risici. I dag præsenterer forummet sine anbefalinger til regeringen.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Verden er ikke, som den var for få år tilbage. Der er krig i Europa, og uro verden over ændrer vilkårene og hverdagen for danske virksomheder. Den globale konkurrence er intensiveret, teknologiudviklingen er accelereret, og vi står over for en massiv grøn omstilling. Det ændrer rammerne for at drive virksomhed. For den nye geopolitiske virkelighed betyder nye risici, men også nye muligheder. Derfor skal vi have EU op i gear og sikre vores konkurrenceevne, så danske virksomheder ikke går glip af vækstmuligheder. Med anbefalingerne fra forummet har vi et solidt fundament til det videre arbejde med den kommende globaliseringsstrategi for dansk erhvervsliv.”
Formand for Virksomhedsforum for globale risici, Niels Smedegaard:
”Vi står ved en historisk milepæl i globaliseringen og den helt store risiko for danske virksomheder er tab af konkurrencekraft. Tiltagende geopolitiske spændinger gør verden mere usikker og udfordrer gældende globale strukturer og spilleregler. Samtidig ændrer klimaforandringer og kravene til grøn omstilling, samt en accelereret teknologisk udvikling, vilkårene for at drive virksomhed fundamentalt. I Danmark såvel som i EU skal vi forstå, at vores position og relevans i verden i dag er svækket. Virksomhedsforummet leverer derfor et krystalklart budskab til de danske politikere og EU: Der skal handles resolut og øjeblikkeligt, hvis danske og europæiske virksomheder ikke skal stå tilbage som tabere i den globale konkurrence.”
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt:
"Vi står i en situation med krig i Europa, konflikter mange steder i verden og både klimaforandringer og en accelereret teknologisk udvikling. Her kan vi ikke tage vores stærke økonomi og succesfulde erhvervsliv for givet. Derfor skal vi konstant arbejde for at forbedre vores virksomheders rammevilkår, så vi kan fastholde og udbygge vores styrkepositioner. Her har virksomhedsforummet leveret et grundigt og nyttigt arbejde. Jeg hæfter mig blandt andet ved anbefalinger om smidigere regler for rekruttering af arbejdskraft, bedre muligheder for at anvende medarbejderaktier og ændrede skatteregler. Dem tager jeg med videre i regeringens arbejde."
Digitaliserings– og ligestillingsminister Marie Bjerre:
”Virksomhedsforummet peger på afgørende udfordringer, som vi står overfor, men også muligheder for at vi som samfund kan ruste os til fremtiden. En af mine vigtigste prioriteter i digitaliseringspolitikken er netop, at vi griber mulighederne ved digitalisering, og derfor skal vi også nedbringer vores sårbarheder og ruster Danmark til fremtiden. Den store udfordring er, hvordan vi fortsætter med at være i front – ikke bare i Europa, men også i den globale konkurrence. Det kræver, at vi handler i tide og investerer i fremtiden, og her er anbefalingerne brugbare redskaber.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Trecifret millionbeløb skal åbne døre til afrikanske markeder16.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at skabe flere muligheder for danske virksomheder på afrikanske markeder etablerer regeringen en ny Afrika-facilitet med en kapacitet på 500 mio. kr.
Erhvervsministeren besøger Berlin12.5.2025 07:45:48 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov er i dag i Berlin, hvor han bl.a. skal mødes med tyske politikere fra SPD og CDU. De skal bl.a. drøfte, hvordan landenes samarbejde kan komme erhvervslivet til gode i en forandret verden.
Nu kan iværksættere få mere hjælp til at beskytte deres ideer8.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Iværksættere og små virksomheder har behov for støtte, så de hurtigt kan komme i gang med at beskytte deres forretning mod plagiat. En ny IP fast track-ordning skal sikre hjælp til varemærke- og designregistrering.
Lovforslag skal sætte fart på udviklingen af produktionsdanmark7.5.2025 14:30:43 CEST | Pressemeddelelse
Bliver lovforslaget vedtaget, vil det blive hurtigere og nemmere at etablere eller udvide produktionsfaciliteter i Danmark.
Undersøgelse skal tage temperaturen på mulighederne for finansiering i landdistrikter5.5.2025 10:26:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter et møde med en række interessenter er erhvervsminister Morten Bødskov og minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin enige om at få foretaget en undersøgelse af, om regler og praksis spænder ben for finansiering af lån i landdistrikterne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum