1 mio. kr. til projekter for udsatte borgere i Region Sjælland
17 projekter på tværs af Region Sjælland har fået del i 1 mio. kr. Pengene kommer fra LB Foreningen, som i år uddeler 1 mio. kr. til lokale og regionale projekter for udsatte borgere i regionen. Der blev i gennemsnit uddelt 58.823 kr. per projekt. Det største beløb var på 175.000 kr. og det mindste på 15.000 kr.

Udsatte unge på Møn, et værested på Stevns og en tur for udviklingshæmmede håndboldspillere fra Faxe var nogle af de 17 projekter, der blev tilgodeset, da LB Foreningens lokale uddelingsråd i Region Sjælland valgte de konkrete aktiviteter, der skulle støttes i årets uddeling.
”Vi ved godt, at der er udfordringer i Region Sjælland med mange udsatte borgere, og derfor er det også utroligt opmuntrende, at så mange af regionens foreninger og organisationer skaber stærke fællesskaber og har nogle fantastiske ildsjæle, som er med til at skabe muligheder for bedre liv. Vi glæder os meget til at se projekterne blive foldet ud til gavn for mange af de svageste i vores samfund, ” siger Niels Skak-Jensen, delegeret i LB Foreningen og del af uddelingsrådet i Region Sjælland.
Den største donation var på 175.000 kr. til Foreningen Det Sociale Netværk, der vil åbne en ny afdeling af tilbuddet Headspace på Møn, og den mindste var til Sakskøbing/Slemminge Håndboldklub, som får 15.000 kr. til at give børn, der mangler midler til at være en del af fællesskabet den mulighed.
Der blev bl.a. også midler til BROEN, som fik 50.000 kr. til hver af deres lokalafdelinger i Næstved, Guldborgsund, Lolland og Vordingborg.
De valgte projekter i Region Sjælland er:
Modtager |
Aktivitet |
Beløb |
Foreningen Det Sociale Netværk |
Styrkelse af børn og unges trivsel på Møn ved åbning af ny afdeling af Headspace på Møn. |
175.000 |
Kvisten – Terapi til ofre for seksuelle overgreb |
Styrkelse af udsatte unge og voksne gennem frivilliges engagement i Region Sjælland. Formålet med projektet er at bringe udsatte borgere i Sjælland ind i meningsfulde fællesskaber, der bidrager til, at de opnår større livskvalitet og livsmestring. Projektet sigter mod at udvide og forbedre Kvistens eksisterende tilbud i regionen ved at tiltrække og fastholde flere frivillige. |
106.600 |
Lær for Livet (fond) S/I |
Lær for Livets Lokale Børnefællesskaber i Region Sjælland. I LFLs Learning Clubs deltager børn, som har brug for en ekstraordinær indsats for at blive en del af disse fællesskaber, som igen støtter deres selvværd og giver dem mere lyst på læring i skolesammenhæng. |
100.000 |
Foreningen Dansk Skoleskak |
Sæt ensomhed og udsathed skakmat. Der gives midler til at involvere flere børn og unge med særlige behov i vores faglige, sociale og mentalt sunde fællesskaber på Sjælland. |
75.000 |
Red Barnet |
Aktiviteter i familieoplevelsesklub for børn og familier i udsatte positioner i Guldborgsund |
62.400 |
Værestedet Café Stevnen |
Cafe Stevnen et socialt værested med fællesskaber og aktiviteter for udsatte borgere på Stevns |
60.000 |
Broen Næstved |
En aktiv fritid for alle. Der gives midler til at støtte børn, som kommer fra udsatte familier, så der kan betales for deres fritidskontingenter samt det nødvendige udstyr, som børnene har brug for, for at kunne deltage på lige fod med de øvrige børn. |
50.000 |
Broen-Vordingborg |
BROEN Vordingborg er en forening, som støtter udsatte børn og unge. Fokus er på børn og unge, hvis livssituation er blevet svær, eller hvor forældrene ikke kan finde plads i budgettet til, at børnene kan deltage i de fællesskaber der skabes ved at være aktiv i kommunens foreninger og andre fritidstilbud. |
50.000 |
Broen Guldborgsund |
Børn bliver en del af fællesskabet. Broen Guldborgsund støtter udsatte børn og unge, som i forvejen ikke går til en fritidsaktivitet. |
50.000 |
BROEN Lolland |
En vej ind i fællesskabet for udsatte børn og unge. BROEN Lolland yder støtte til socialt og økonomisk udsatte børn og unge op til 18 år i Lolland kommune, så de kan blive en del af positive fællesskaber, hvor de kan dyrke en fritidsaktivitet på lige fod med andre jævnaldrende. |
50.000 |
Boligselskabet Sjælland |
Børnebestyrelser for børn og unge i udsatte positioner i almene boligområder i Køge og Roskilde. Der gives midler til tre børnebestyrelser i hhv. Køge og Roskilde. Formålet er at opbygge positive sociale fællesskaber og øge medborgerskab og demokratiforståelse blandt børn og unge i sårbare positioner fra udsatte boligområder. |
50.000 |
Tuse IF Fodbod |
Team Stjernemix - fodbold, sammenhold og leg skal være for alle. Også for børn med diagnoser! Team Stjernemix er for 5-13 årige piger og drenge med særlige behov, der har brug for små og overskuelige rammer. |
50.000 |
Tubanu |
Tubanu fællesskab i Slagelse og Næstved |
38.000 |
Sydsjællands Håndboldklub |
Støtte til deltagelse ved Lykkeliga stævne på Bornholm. |
28.000 |
Retshjælpen på Stevns |
Råd til ret - Retshjælpen på Stevns giver udsatte borgere råd til at få ret i Stevns kommune. Der gives midler til at oprette satellitrådgivninger i Hårløv og Strøby Egede og hermed komme de borgere i møde, for hvem afstanden er et problem. |
25.000 |
Team Faxe Håndbold |
Tur til Speciel Olympic Idrætsfestival 2024 og deltagegebyr for 12 spillere og 2 trænere |
15.000 |
Sakskøbing/Slemminge Håndboldklub |
Alle skal have lige mulighed for at spille håndbold. Der gives midler til midler til betaling af kontingent for ungdom spillere fra 3 år til 18 år. |
15.000 |
For yderligere oplysninger samt kontakt til modtagerne kontakt Mikkel Klausen.
Kontakter
Mikkel KlausenChef for Uddelinger, Udvikling & Kommunikation, LB Foreningen
Tlf:24282110mikl@lb.dkBilleder

Om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring, Bauta Forsikring og LB Forsikring til PFA.
LB Forsikring har lige over 420.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader28.8.2025 12:08:11 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud. Størst er risikoen på Bornholm, men også resten af landet kan blive ramt af det våde vejr. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
Har du styr på forsikringen inden studiestart?26.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med studiestart lige om hjørnet bobler det nok en ekstra gang i maven hos mange unge i disse dage. Flere er også ved at flytte hjemmefra – enten alene eller sammen med vennerne. Midt i alt det praktiske er det derfor vigtigt at skrive en indboforsikring på to-do-listen. Et uheld kan nemlig hurtigt blive en dyr affære. LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, kommer derfor med en række gode råd til de kommende studerende.
Tryg skolestart: Husk ulykkesforsikringen til både store og små6.8.2025 10:13:17 CEST | Pressemeddelelse
Så er det igen blevet tid til, at landets børn skal vende tilbage til hverdagen i vuggestue, børnehave og skole. Det betyder også, at forældre bør være opmærksomme på, hvordan deres børn er dækket ved uheld. LB Forsikring kommer her med gode råd til et mere sikkert børneliv.
Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?31.7.2025 09:40:59 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler fortsat kraftige byger og risiko for skybrud. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld, hvis vandet skulle samle sig på vejbanerne.
Nyt varsel om risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader29.7.2025 08:50:37 CEST | Pressemeddelelse
DMI har udsendt et varsel om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud i løbet af tirsdag aften og onsdag. Størst er risikoen i den vestlige del af Jylland. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum