”En redningsvest virker kun, hvis der er andre mennesker”: Syv unge udvikler teknologi, der skal redde liv
Tirsdag blev syv studerende Danmarksmestre i entreprenørskab. Et tværfagligt team fra Aarhus og Svendborg vil redde liv med en højteknologisk løsning.

Hvis Brian Mikkelsen, adm. direktør i Dansk Erhverv, skulle besøge alle startups, der er en del af organisationen, skulle han besøge fem virksomheder om dagen i ti år.
”Og jeg begyndte med de første fem i går,” sagde han med et grin, da han åbnede festen til Danmarksmesterskabet i Start Up Programme.
Den store finale i entreprenørskab for videregående uddannelser blev afholdt tirsdag på Nationalmuseet i København og var arrangeret af Fonden for Entreprenørskab.
Her fremhævede Brian Mikkelsen, hvor vigtigt det er, at de studerende mødte op for at pitche deres innovative idéer – og dermed kæmpe om at hive præmier med hjem til at fortsætte udviklingen af deres de spirende forretninger. For selvom han skulle bruge en årrække bare på at besøge dem, der er med i Dansk Erhverv, ser vi i Danmark det laveste antal start ups i ni år.
Desværre kunne alle 19 hold ikke løbe med sejren og en pengepræmie i anledning af Danmarksmesterskabet, men dem, der gjorde, imponerede både dommerne med deres pitch og en forretningsidé, der gik lige i hjertet – og hjernen.
Årets Danmarksmestre arbejder ud fra idéen om at redde liv med en højteknologisk løsning. De vil sende en havnerobot på opgave, når folk falder i havnen. For som de selv sagde til pitchet:
”En redningsvest virker kun, hvis der er andre mennesker. Men vi mener, at alle mennesker fortjener at blive reddet.”
Bag idéen står hele syv studerende, der kommer fra Erhvervsakademi Aarhus og SIMAC i Svendborg. De drager fordel af holdets tværfaglige kompetencer – ja, faktisk forklarer Therese Ludvigsen, at de arbejder i ”afdelinger”.
Det har tilsyneladende givet pote, for efter tirsdagens arrangement er de gået hjem med i alt 50.000 kr. til videreudvikling af projektet. Desuden skal de med til Europamesterskabet i entreprenørskab i Sicilien til sommer.
”Det er helt vildt, for det er godt nok et stærkt felt, vi har været oppe imod,” sagde Therese Ludvigsen.
Der blev også kåret en vinder af den lidt mindre Grow Up-kategori. De fleste kender udfordringen: at tage turen på arbejde på cykel eller i offentlig transport og være gennemblødt af sved, når man når frem. Derfor har Maria Skovsgaard og Karoline Bekker udviklet en temperaturregulerende jakke med teknologi fra NASA.
”Næste skridt bliver, at vi skal have en større produktion hjem og gang i vores webshop,” sagde Maria Skovsgaard.
Udover de to vindere blev en række kategorivindere og modtageren af et mikrolegat fundet. Ligesom Fonden for Entreprenørskab kårede Årets Entreprenante Underviser og Uddannelsesinstitution.
I alt deltog 19 knivskarpe idéer – og selvom der kun kunne kåres én vinder, lød det fra Brian Mikkelsen til finalefesten:
”Det her er ikke afslutningen, men begyndelsen på jeres karriere. Vi har sjældent haft mere brug for jer, og jeg håber, der kommer meget mere fokus på entreprenørskab i undervisningen, når regeringen kommer med sin iværksætterstrategi.”
Arrangementets samarbejdspartnere og sponsorer: Dansk Erhverv, Tønder Energi- og Miljøfond, Bristol Myers Squibb, Finans Danmark, Lunar Bank, Chr. Augustinus Fabrikker, EY.
Kategorivindere:
Life Tech – Oculare, EAAA & SIMAC
Service Innovation – SmartGraze, EAAA
Green Tech – Green Tiles, EAAA
Social Entrepreneurship – Mindes med Farver, UCN
Vindere af Grow Up-kategorien:
Celzios, EAAA
Vindere af Mikrolegat:
Mewi, KEA
Årets Entreprenante Underviser:
Thomas Nordfeldt Rasmussen fra SIMAC
Årets Entreprenante Uddannelsesinstitution:
Erhvervsakademi Aarhus, EAAA
Om Start Up Programme:
Start Up Programme er et unikt entreprenørskabsprogram, der er målrettet studerende på alle korte og mellemlange videregående uddannelser i hele Danmark og deres undervisere.
Nøgleord
Kontakter
Sidsel Dyrholm HolstProgramleder, Start Up Programme
Tlf:24457675sidsel@ffefonden.dkSigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91373110sigurd@ffefonden.dkBilleder
Om Fonden for Entreprenørskab
Etableret i 2010 arbejder Fonden for Entreprenørskab med at fremme entreprenørskab for alle, for det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden. Det er Fonden for Entreprenørskabs vision, og det vi er drevet af i vores arbejde på skoler og uddannelser.
Fonden for Entreprenørskab hjælper skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark. Vi kalder det entreprenant dannelse.
Fonden for Entreprenørskab er desuden det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Elever fra Roskilde Katedralskole og Ordrup Gymnasium vandt verdensmål-konkurrence for gymnasier10.12.2025 15:46:43 CET | Pressemeddelelse
Tre elever fra Roskilde Katedralskole løb onsdag med sejren og 10.000 kroner i Fonden for Entreprenørskabs landsdækkende innovationskonkurrence 'Global Goals Programme' for STX-elever fra hele landet. Samtidig vandt fire elever fra Ordrup Gymnasium Røde Kors' særpris i konkurrencen. Med udgangspunkt i FN's verdensmål har 840 STX-elever i efteråret forholdt sig til verdens udfordringer samt helt lokale udfordringer og udviklet kloge løsninger. Deres projekter har været en del af undervisningen i forskellige fag, og dertil har de deltaget i den landsdækkende konkurrence Global Goals Programme, der bliver afviklet i et samarbejde mellem Fonden for Entreprenørskab og Røde Kors. Vinderne blev Emilie, Andrea og Tilde fra 3.g på Roskilde Katedralskole. Deres idé tager udgangspunkt i deres egen hverdag som tjenere, idet de ønsker at lave en særlig tjenerhandske, der kan forebygge forbrændinger og smerter af at bære tallerkner. "Vi er virkelig glade for at vinde. Hele forløbet har været sjovt o
Herning-elever vinder to ud af tre priser til stor entreprenørskabsfestival26.11.2025 18:27:57 CET | Pressemeddelelse
Elever fra Herningssholm Erhvervsskole og Gymnasier vandt 1. plads i to ud af tre kategorier, da Danmarks Entreprenørskabsfestival løb af stablen i Sportscenter Herning onsdag. Her var omkring 1000 elever og studerende med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester samlet, da Danmarks Entreprenørskabsfestival blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. I to ud af tre programspor løb elever fra Herningsholm med 1. pladsen: Vinderen af Business
Odense-elever vinder iværksætterpris26.11.2025 17:30:08 CET | Pressemeddelelse
Elever fra Odense Tekniske Gymnasium vandt 1. pladsen i iværksætterkonkurrencen Tech Innovation Programme, da 2000 elever og studerende fyldte Sportscenter Herning op sammen med deres lærere og undervisere, frivillige dommere, erhvervsfolk og Herning Kommunes borgmester, under Danmarks Entreprenørskabsfestival, som blev afholdt af Fonden for Entreprenørskab. Elever fra HTX, HHX, STX, EUD og EUX mødte onsdag op i Sportscenter Herning med stande, idéer og entreprenørdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen var opdelt i tre programspor for henholdsvis HTX, HHX, STX, EUD og EUX, hvor de mange elever var mødt op for at pitche deres idéer og få gode råd og sparring fra frivillige dommere fra erhvervslivet. Det hele kulminerede i en prisoverrækkelse, hvor de bedste idéer fra hvert program vandt 10.000 kroner. Vinderen i programmet tech Innovation Programme med 185 deltagende elever var eleverne Jonas, August og Meryem fra Odense Tekniske Gymn
Pædagog-studerende fra VIA i Aarhus rydder bordet i stor iværksætter-konkurrence25.11.2025 16:38:19 CET | Pressemeddelelse
Studernede fra VIA i Aarhus vandt begge iværksætterkonkurrencer for studenterstartups: 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival på Godsbanen i Aarhus. Studerende, undervisere og frivillige dommere fra erhvervslivet fyldte Godsbanen i Aarhus op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres, skulle de cirka 200 deltagende studerende pitche foran frivillige dommere fra erhvervslivet. Vinderen af idékonkurrencen blev: Cecilie Moeslund Hansen, 26 år fra VIA - Ent
Studerende fra Erhvervsakademi København og Københavns Professionshøjskole vinder iværksætterpriser17.11.2025 16:14:01 CET | Pressemeddelelse
Emma Stender fra Erhvervsakademi København og Kristian Toft Haagensen og Christine Rümenapp fra Københavns Professionshøjskole vandt iværksætterkonkurrencerne for studenterstartups, henholdsvis 'grow up' og 'idékonkurrencen', da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Studerende, undervisere, forskere, frivillige dommere fra erhvervslivet og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund fyldte Skulpturgaden på Statens Museum for Kunst op med idéer, pitch og entreprenørskabsdrømme, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival. Festivalen bestod blandt andet af de to iværksætterkonkurrencer for studerende på videregående uddannelser; 'idékonkurrencen' og 'grow up'. Mens førstnævnte henvender sig til studerende i den helt tidligere fase af deres idé og startup, henvender sidstnævnte sig til dem, der allerede har etableret virksomhed eller er kommet længere med deres idé forud for indeværende skoleår. Før vinderne kunne kåres,
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


