Jubilæumsudgivelse fejrer verdens ældste orkester og Carl Nielsen
Det Kongelige Kapel og den danske komponist Carl Nielsen har et helt særligt bånd, der fejres med et jubilæumsalbum, hvor Det Kongelige Kapel spiller Carl Nielsen under ledelse af stjernedirigenter fra før og nu.

I anledning af Det Kongelige Kapels 575-års jubilæum i sæson 2023/2024 udgiver Det Kongelige Kapel en historisk albumudgivelse med alle Carl Nielsens symfonier i samarbejde med pladeselskabet Naxos.
Leonard Bernstein, Sir Simon Rattle, Alexander Vedernikov, Paavo Berglund, Michael Boder, Michael Schønwandt og Thomas Søndergård er bare nogle af de formidable dirigenter, der har stået foran Det Kongelige Kapel i tidens løb. Jubilæumsudgivelsen, der udkommer den 28. juni, ser tilbage på Det Kongelige Kapels særlige bånd til Carl Nielsen med optagelser af hans symfonier, der strækker sig fra 1965 til i dag.
”Carl Nielsens symfonier er en stor del af Det Kongelige Kapels historie og identitet, og det er svært at forestille sig nogen bedre måde at fejre orkestrets jubilæum på end med denne samling,” fortæller teaterchef Kasper Holten.
Det Kongelige Kapel og Carl Nielsen deler en unik historie: I 16 år var Carl Nielsen ansat som 2. violinist i Det Kongelige Kapel, hvilket var med til at forme ham som komponist, og han var endnu ikke dirigent for Det Kongelige Kapel, da orkestret uropførte hans allerførste symfoni.
Indhold i udgivelsen
Det er nogle af de mest bemærkelsesværdige optagelser af Carl Nielsens symfonier nogensinde, som lyttere får adgang til med jubilæumsudgivelsen, og historiens vingesus mærkes på optagelserne.
Rækken af Carl Nielsen symfonier åbner med en indspilning fra 2022, hvor Thomas Søndergård dirigerer Symfoni nr. 1. Det Kongelige Kapels tidligere chefdirigent Alexander Vedernikov dirigerer Symfoni nr. 2 i en optagelse fra 2020. Leonard Bernstein kan opleves i spidsen for Kapellet i Symfoni nr. 3 fra 1965, og Symfoni nr. 4, Det uudslukkelige, kan høres dirigeret af Sir Simon Rattle i en optagelse fra 2013. Tidligere chefdirigent Michael Boder, der gik pludseligt bort, mens dette album var i trykken, dirigerer Symfoni nr. 5 på en liveoptagelse fra 2015. Paavo Berglund afslutter rækken af symfonier med Symfoni nr. 6, Sinfonia semplice, indspillet i Odd Fellow Palæet i 1989.
På albumudgivelsen er der desuden vedlagt en eksklusiv disc med Vedernikovs fortolkning af Carl Nielsens djævelsk virtuose Klarinetkoncert med solist John Kruse samt ouverturen til Nielsens opera Maskerade dirigeret af Michael Schønwandt i 2006.
Et udvalg af symfonierne kan også streames online.
Se udgivelsen hos Naxos
Tak til Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsen Legat samt MPO for at støtte udgivelsen.
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater og Aarhus Teater samarbejder om Danmarkspremiere på Broadway-hittet 'Dear Evan Hansen'18.12.2025 06:40:00 CET | Pressemeddelelse
Den prisvindende og hjertegribende musical 'Dear Evan Hansen', som har spillet med stor succes på bl.a. Broadway i New York og West End i London, kan for første gang opleves i Danmark til januar i Skuespilhuset og til april på Aarhus Teater.
Anmelderroste og stjernebesatte 'Indenfor murene' vender tilbage til Det Kongelige Teater11.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilchef Morten Kirkskovs iscenesættelse af Henri Nathansens eviggyldige klassiker, Indenfor murene, kan fra den 14. januar igen opleves på Gamle Scene med bl.a. Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Lars Brygmann, Stine Stengade og Emilie Kroyer Koppel.
Rigoletto – Verdis mørke mesterværk10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ondskab, privilegier, magtmisbrug og ansvar står i centrum i Sofia Jupithers iscenesættelse af Verdis populære opera.
Kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater hædret med kongelige dekorationer3.12.2025 12:26:44 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro overrakte teaterchef Kasper Holten i dag kongelige ridderordener og medaljer til kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater.
Iben Hjejle spiller en af Katrine Marie Guldagers vrede kvinder3.12.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze i Katrine Marie Guldagers samfundsspiddende roman Endnu en dag i Guds skaberværk, som for første gang bliver iscenesat som teater. Forestillingen har premiere i Skuespilhuset den 11. december og tager til februar på Danmarksturné.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum





