Kvanteindustrien samles for første gang til Quantum Industry Day
Erhvervsministeriet og Danish Quantum Community samler det danske kvantemiljø til Quantum Industry Day for at udforske potentialerne i kvanteteknologi.
Kvanteteknologier er i rivende udvikling med potentialet til at revolutionere en lang række sektorer og brancher.
I fremtiden vil teknologien kunne bruges til alt fra at udvikle ny medicin, over ultrasikker kommunikation til forbedret sporing af ubåde, droner, fly og køretøjer. For at sætte fokus på potentialerne og samle kvantemiljøet og industrien, har Erhvervsministeriet og Danish Quantum Community i dag inviteret til Quantum Industry Day.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Med store geopolitiske spændinger og krig i Europa skal vi sørge for at sikre vores styrkepositioner og værne om vores sikkerhed. Derfor skal vi styrke de danske virksomheder, der kan gøre potentialerne i kvanteknologien til nye, danske erhvervseventyr. Vi skal gribe potentialet og få alle gode kræfter i spil, så vi kan gøre Danmark til en endnu stærkere kvantenation. Det er netop det vi gør i dag ved at samles til Quantum Industry Day.”
Formand for Danish Quantum Community Jan W. Thomsen:
”Med udgangspunkt i Danmarks styrkeposition inden for kvanteforskning, nationale strategier samt store investeringer har vi en enestående mulighed for at bringe danske virksomheder i en konkurrencemæssig fordelagtig position. Quantum Industry Day bidrager yderligere til at styrke både de nationale forhold og de internationale relationer samt investeringer, som dansk kvanteteknologi tilbyder. Dette er et tydeligt eksempel på, hvordan Danmark bredt bakker op om at sætte en højteknologisk, videnskabelig og talentmæssig dagsorden i international klasse til fordel for danske virksomheder og udenlandske investeringer.”
På dagen vil repræsentanter fra kvantemiljøet stille skarpt på de kommercielle potentialer ved den ny teknologi, og den første årgang af NATO DIANA startups vil præsentere deres projekter. Endelig deler tre iværksættere og ledere deres erfaringer med overgangen fra kvanteforskning til etablering og drift af en kvantevirksomhed.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
Danmark og Ukraine styrker samarbejde om ukrainsk forsvarsindustri på dansk jord4.7.2025 10:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Ukraine tager nu endnu et skridt i det tætte samarbejde om udviklingen af både danske og ukrainske forsvarsvirksomheder. Det betyder, at ukrainske forsvarsvirksomheder kan komme til Danmark og starte produktion på dansk jord.
Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder27.6.2025 10:24:13 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.
Ny aftale skal styrke Dankortet26.6.2025 14:18:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankortet mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
Presseinvitation: Regeringen inviterer til præsentation af aftale om Styrkelse af Dankort26.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget er enige om en aftale, der skal gøre Dankort mere attraktivt for både butikker og forbrugere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum