Arv, affald og alternative virkeligheder: International kunstnerduo indtager Rundetaarn
7.6.2024 11:35:20 CEST | Rundetaarn | Pressemeddelelse
Hvad efterlader vi os, når vi tager herfra? Hvad gemmes, hvad glemmes, og hvilke brudstykker lever videre, når vi dør? Det spørger de tysk-svenske kunstnere Christoph og Sebastian Mügge om, når de rykker ind i Rundetaarns Bibliotekssal med en spektakulær stedsspecifik udstilling.

Med udstillingen “Lost Library Legends” undersøger Christoph og Sebastian Mügge de spor, vi efterlader os, og hvordan arven fra et levet liv står tilbage som en fragmenteret samling af skrald, skatte, minder, hemmeligheder og muligvis misvisende informationer.
Rod, rigdomme og røverhistorier
Udstillingen finder sted i Rundetaarns Bibliotekssal, der frem til 1861 husede Københavns Universitets bogsamling. Salen har siden været brugt til forskellige formål, før den i 1987 åbnede som udstillingsrum. Nu indtager de to kunstnere rummets 800 kvadratmeter og skaber et nyt bibliotek af excentriske efterladenskaber, der sammenvæver historier fra fortid og nutid med utrolige anekdoter, der slører grænsen mellem fakta og fiktion. Massive samlinger af indkøbslister, konservesdåser, toiletpapir og cigaretpakker iscenesættes side om side med Mügge-brødrenes tegninger og digitale værker samt udlånte genstande fra Rundetaarns samling og donationer fra lokale københavnere.
I mødet med udstillingen inviteres publikum også til at tænke over deres eget eftermæle og reflektere over de efterladtes udfordringer ved at skulle navigere i et skatkammer af rod, rigdomme og både hele og halve sandheder.
Den enes skrald er den andens skat
Kunstnerne opfordrer lige nu københavnere til bidrage til udstillingen ved at skille sig af med mindre og overflødige genstande, som kan blive en del af den tankevækkende kunstinstallation i Rundetaarn. Læs mere om at donere til udstillingen her.
Om kunstnerne
Brødrene Christoph og Sebastian Mügge er begge født i Tyskland, men bor i dag i Sverige. Som kunstnerduo skaber de stedsspecifikke projekter i stor skala baseret på en kombination af fundne materialer og egne stilarter og teknikker. Deres udstillinger udforsker grænselandet mellem sandhed og fiktion, når de på humoristisk vis tager livtag med temaer som historiefortælling og de fysiske og digitale spor, vi efterlader os, når vi dør.
“Lost Library Legends” kan opleves i Bibliotekssalen, Rundetaarn, fra den 22. juni til den 11. august. På åbningsdagen kan man møde kunstnerne, når de viser rundt i udstillingen kl. 16-17.
Nøgleord
Kontakter
Jeanette BurscheDirektør, Rundetaarn
Tlf:41786611jb@rundetaarn.dkDitte Marie LundProgramchef, Rundetaarn
Tlf:28711408dml@rundetaarn.dkRosa LembckeKommunikation, Rundetaarn
Tlf:28518230rl@rundetaarn.dkBilleder






Links
Om Rundetaarn
Med sin karakteristiske Sneglegang er Rundetaarn et af Danmarks mest ikoniske bygningsværker. Tårnet blev opført af Christian IV til Københavns Universitets observatorium i 1642. Rundetaarn rummer i dag også skiftende udstillinger, koncerter og andre aktiviteter i Bibliotekssalen halvvejs oppe i tårnet på etagen over Trinitatis Kirke.

Følg pressemeddelelser fra Rundetaarn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rundetaarn
Spektakulært lysværk på toppen af Rundetaarn hylder Ole Rømer29.1.2026 09:09:33 CET | Pressemeddelelse
Fra den 6. februar til den 6. april forvandles toppen af Rundetaarn af lysinstallationen "Imens Lyset Tøver" – et sanseligt møde mellem lyskunst og videnskab, skabt af designstudiet Yoke i anledning af 350-året for Ole Rømers opdagelse af lysets hastighed.
Nu sker det: Ikonisk kuppel hejses ned fra Rundetaarn i dag12.1.2026 08:01:21 CET | Pressemeddelelse
Nu er tidspunktet fastlagt: I dag kl. 11 hejses den tre ton tunge kobberkuppel på toppen af Rundetaarn ned med kran for at få lagt nyt kobber på. Løftet tager under 15 minutter og kan opleves fra gadeplan uden for afspærringen, hvor forbipasserende kan følge med.
Nu sker det: Tre ton tung kuppel hejses ned fra Rundetaarn på mandag8.1.2026 13:08:14 CET | Pressemeddelelse
Nu er tidspunktet fastlagt: På mandag den 12. januar kl. 11 hejses den tre ton tunge kobberkuppel på toppen af Rundetaarn ned med kran for at få lagt nyt kobber på. Løftet tager under 15 minutter og kan opleves fra gadeplan uden for afspærringen, hvor forbipasserende kan følge med. Bemærk, at tidspunktet for nedtagningen kan ændre sig helt frem til mandag morgen kl. 8, da vind- og vejrforhold er afgørende for gennemførelsen.
Rundetaarn markerer 350-året for opdagelsen af lysets hastighed med stort program16.12.2025 09:46:28 CET | Pressemeddelelse
I 2026 fejrer Rundetaarn jubilæumsåret for Ole Rømers banebrydende opdagelse af lysets tøven med et særligt årsprogram fyldt med oplysende oplevelser – alt sammen med lyset som omdrejningspunkt. Blandt højdepunkterne er en lysinstallation på tårnets top, fire særudstillinger om lys, foredrag med fysikstjerner som Chamilla Terp og Anja C. Andersen samt alt fra lysshows til lanternevandringer for børn.
Tre ton tung kuppel hejses ned fra Rundetaarn til januar12.11.2025 06:00:31 CET | Pressemeddelelse
Vi skriver historie i nutid, når den tre ton tunge kobberkuppel på toppen af Rundetaarn løftes ned med kran til januar for at få lagt nyt kobber på. Restaureringen skal sikre fremtiden for ét af Danmarks ikoniske vartegn – og Europas ældste aktive observatoriebygning. Alle kan følge med i restaureringsprojektet indtil kuplen vender tilbage på sin plads til foråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum